חלק מהסניפים החרדיים של 'שוק מהדרין' שוב למכירה

חודש לאחר מינוי המנכ"ל החדש, יינות ביתן קיבלה הלוואות בסך 150 מיליון שקלים מבנק מזרחי והפועלים, במטרה להשלים את הרכישה מנאמני 'מגה' ולהגדיל את מסגרות האשראי שלו • האם רשימת הסניפים שפורסמה כעומדת למכירה אכן אמיתית? תלוי את מי שואלים • ולמה סניפים רווחיים עומדים למכירה?

סניף שוק מהדרין מקבוצת יינות ביתן | צילום: יח"צ

מצוקת האשראי של נחום ביתן שהחלה לפני כשנה, קיבלה רוח גבית עם פרוץ משבר הקורונה. בניגוד לרוב המשק הישראלי שנפגע מהמשבר הכלכלי, ענף המזון דווקא נהנה מצמיחה יוצאת דופן במכירות. על פי נתוני סטורנקסט המחצית הראשונה של 2020 הסתכמה בגידול של כ-10% במכירות מוצרי הצריכה. גם נתוני הלמ"ס מצביעים על סך רכישות גבוה בגזרת קמעונאות המזון. נחום ביתן לא יכול היה לחלום על פתרון טוב יותר מנגיף הקורונה שאפשר לו תזרים מזומנים וגמישות פיננסית ולו באופן זמני, דבר שהרגיע במידה רבה את חוסר הוודאות של ספקי הרשת שהגיע לשיאו טרום המשבר.

כעת, עם כניסת המשק לשגרה ולאחר ששלמה רודב, לשעבר יו"ר בזק, מונה ליו"ר קבוצת המזון יינות ביתן, פורסמו ב'דה מרקר' וב'גלובס' תוכניות רשת יינות ביתן להתייעלות ולארגון מחודש של הרשת המונה כיום כ-165 סופרמרקטים. את הרשת מנהל כיום מיכאל לובושיץ לאחר שנחום ביתן פינה את כסאו כמנכ"ל הרשת, ובמקביל בנו יוסי ביתן עזב את תפקידו בקבוצה. נציין כי לשלמה רודב יש הכרות טובה עם ענף המזון עקב תפקידו בעבר כיו"ר חברת תנובה. בנוסף, מחזיק רודב בחברה המחזיקה בשליטה באחת מחברות המשקאות הגדולות בישראל – יפאורה תבורי.

250/200 סייד בר + קובייה

שני סניפים חרדיים

על פי הפרסומים, רשת יינות ביתן מעמידה למכירה לכאורה 35 סניפים. מדובר ב-20 סניפים של יינות ביתן מתוכם 9 יינות ביתן ו-11 ביתן בסיטי, 13 סניפים של מגה בעיר ו-2 סניפים של שוק מהדרין הפונים למגזר החרדי, אחד במגדל העמק ואחד בטבריה. ב'גלובס' דווח כי מדובר גם על סניפים במיקומים נחשבים, הן בחנויות רחוב והן בקניונים. בין היתר מדובר בסניפי מגה ברחובות ויצמן ואבן גבירול בתל אביב, סניפים בקניונים של עזריאלי במודיעין ובעכו, ובאזורי תעשייה ובפאוור סנטרים ברעננה, הרצליה, מודיעין, וערד.

שלמה רודב | צילום: יח"צ בזק

ואולם בדיווח ב'דה מרקר' נטען, כי בסביבת מגה מתעקשים שזו רשימת סניפים שלא יצאה מהחברה וכי חלק מהסניפים שמופיעים בה, כמו סניף מגה בעיר ברחוב אבן גבירול, כלל אינם עומדים למכירה. לדבריהם, בכוונת החברה למכור רק כעשרה סניפים – ובכל מקרה לא יהיה מדובר בסניפי מגה ובטח שלא בסניפי מגה בלוקיישנים מיטביים.

יתרון הדיסקאונט

המחזור הכולל של רשימת הסניפים, על פי הדיווח ב'גלובס', עומד על כ-700 מיליון שקל ובשטח כולל של קרוב ל-57 אלף מ"ר. מדובר במהלך למכירת חמישית מהחנויות של הרשת, ו־ויתור על 15% מהמחזור. גורמים בענף המזון מעריכים כי הרשת תתקשה למצוא קונים לסניפים המוצעים בין היתר בגלל הפריון הנמוך שלהם. סך הפריון נמדד בהכנסות ממכירות מול הוצאות דמי השכירות והניהול הממוצע שמגיעים לסכומים ניכרים בסניפים המוצעים למכירה. 

בכיר ברשת שיווק מתחרה אמר ל'דה מרקר' כי "המחזורים של קבוצת יינות ביתן בסניפים המדוברים, כפי שנמסרו לנו, הם מחזורים נמוכים. מכיוון שהקבוצה משלמת דמי שכירות גבוהים בהרבה מהמקרים כדי שיהיה מדובר בעסקה כלכלית מי שירכוש את הסניפים יצטרך להגדיל משמעותית את המחזורים". בכיר ברשת נוספת מספר כך: "קיבלתי את רשימת הסניפים כבר לפני שבוע וחצי, הצצתי בה ואמרתי שהיא לא מעניינת אותי כי הם מעמידים למכירה בעיקר את הסניפים הלא מעניינים וההפסדיים שלהם. לא אתפלא אם כל הרשימה הזאת נועדה רק כדי להראות לבנקים שהם עושים פעולות כדי להתייעל ולהשתפר".

Inner article

לפי דיווחם של כתבי 'דה מרקר', הבחירה בהתמקדות בפורמט עירוני ולא בחנויות מוזלות –  דיסקאונט, נובעת מכך שבתוך הערים יש לביתן יתרון יחסי בשל המיקומים הטובים שהוא קיבל עם רכישת מגה בעיר. כשחקן דיסקאונט אין לו יתרון על רמי לוי ודומיו. בנוסף, הרווחיות הגולמית גבוהה משמעותית בפורמטים העירוניים ולכן אנחנו רואים את הרשתות מגדילות שם נוכחות.

הלוואת בעלות

אתמול (א) קיבלה קבוצת יינות ביתן-מגה הלוואות בסך כולל של כ-150 מיליון שקל מהבנקים מזרחי טפחות והפועלים – 75 מיליון מכל אחד מהבנקים. המטרה: רכישה של יתרת השליטה ב'מגה' מהנאמנים בסף של כמאה מיליון, במטרה להגדיל בכך את מסגרות האשראי של הרשת.

מהלך זה מגיע לאחר שבחודשים האחרונים צמצמה הרשת כשליש עד מחצית מהמטה שלה, פיטרה עובדים וסגרה את המרלו"ג של החברה בקיבוץ אייל. במקביל נמכרו 13 סניפים מתחילת 2020. המהלכים האחרונים בנוסף למכירת הסניפים הצפויה, הם ככל הנראה היערכות להנפקה שמתכננים ברשת בעוד שנה עד שנתיים, לאחר הנפקות מוצלחות שהיו בישראל בשנים האחרונות.

מחזור המכירות של יינות ביתן-מגה עמד בסוף 2019 על כ-4.5 מיליארד שקל, כך לפי הנתונים המאוחדים שדיווחה דן אנד ברדסטריט ופורסמו ב'גלובס'. על פי הדיווח, אם ביתן יצליח למכור את כל הסניפים הללו, הרי שמחזור הקבוצה יצטמק לראשונה לרף של מתחת ל-4 מיליארד שקל. ככל שצעד כזה יושלם, תשלים הקבוצה ירידה במחזור של כ-2 מיליארד שקל לעומת מחזור המכירות שלה ב-2018. במצב של צמצום הרשת, יצטמקו הרכישות מספקים, מה שעלול להביא להרעת הסכמי סחר חדשים בתחילת השנה הבאה וצמצום ההנחות שקבלה הרשת כאשר גדלה לאחר רכישת 'מגה בעיר'.

מיתוג משופץ

בדיווח נוסף ב'גלובס' נכתב, כי הרשת השלימה שיפוץ מסיבי בלמעלה מ-22 מסניפיה, כשבמשך שמונת החודשים הקרובים כל סניפי מגה בעיר צפויים להיות משופצים ולעבור מיתוג מחדש בהשקעה כולל של כ-7 מיליון שקל. המיתוג יהיה תחת השם 'ביתן' שיחליף את השם הוותיק 'יינות ביתן'. מיתוג נוסף יחליף חלק מסניפי יינות ביתן ל'מגה בעיר'.

נחום ביתן אצל מרן הגר"ח קניבסקי | צילום: יח"צ

את ההשראה לאסטרטגיית ריבוי המותגים קיבלה הרשת, על פי הדיווח, מהמתחרה 'פרשמרקט' המפעילה רק 38 סופרמרקטים, אך היא פועלת תחת שישה מותגים עם בידול שונה. זאת בניגוד לרשתות מתחרות דוגמת ויקטורי, יוחננוף, אושר עד או חצי חינם הפועלות תחת מותג אחיד. בנוסף, ריבוי המותגים מאפשר לרשת חופש פעולה במשחקי המחירים, מאחר ומפאת כמות הסניפים לכל מותג, הם לא עומדים תחת שוט הבדיקות הצרכניות והשוואות המחירים.

מהלך נוסף של הרשת,  התמקד בשינוי מחלקת הירקות. על פי הדיווח, הקבוצה החלה בפיילוט להסבת מחלקת הירקות במגה בעיר ל'ירקות פרימיום' – איכות שנמכרת בדרך כל בירקניות שכונתיות, ולא ברשתות השיווק. חמש מחלקות כבר הוסבו לפורמט החדש באזור תל אביב בסניפים הפונים לאוכלוסייה אמידה יותר: רמת אביב ג’, מגדלי דוד, תל ברוך, נאות אפקה ב’, וצמרות. הירקות יתומחרו בפער מחירים גבוה יותר של עד 10% מהמחירים בשאר הרשת העירונית. בחברה טענו ל'גלובס' כי עדיין יהיה מדובר במחיר נמוך יותר בכ-30% מירקניות פרטיות הודות לכוח הקנייה של הקבוצה.

סגירה מדורגת

ומה יקרה אם הסניפים הללו – חלקם או כולם – לא יצליחו להימכר? על פי הדיווח ב'גלובס' בקבוצה יצטרכו לבחון אפשרות לסגור אותם באופן מדורג במיקומים בהם חוזי השכירות מסתיימים או לנסות למצוא חלופות להיפטר מהם. כך או כך לא מדובר על מהלכים שיהיו קלים לביצוע. 

ראיה לכך ניתן ללמוד מהודעה שנמסרה ל'גלובס' מסביבת ועד עובדי מגה: "ועד עובדי מגה לא יסכים למכירת סניפים של מגה. מציעים למי שחולם על מכירת סניפי החברה ופיטורי עובדים שלנו להתעורר מחלומו. עובדי מגה חתמו רק לפני חודש על הסכם קיבוצי, במסגרתו תרמו העובדים תרומה משמעותית לחיסכון בחברה". נציין כי בקבוצת יינות ביתן סירבו להגיב לפניית 'גלובס'.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה