חנויות הרחוב המשפחתיות לאופטיקה לא קיבלו פיצוי

הוגדרו חיוניות ולא קיבלו פיצוי: חנויות האופטיקה הקטנות לא קיבלו הנחות בארנונה משום שהוגדרו כעסקים חיוניים והתבקשו להיפתח, זאת למרות ירידה של 80-90% במחזור העסקים • משרד הפנים: “לא נחריג את האופטיקה משאר העסקים החיוניים. מטרת התקנות להיות פשוטות” • יוזמת הדיון בוועדת הפנים, ח”כ מיכל שיר: “חשוב למשרד הפנים שהתקנות יהיו פשוטות? בתקופת משבר שום דבר לא פשוט”

משקפיים | צילום: Bacho, שאטרסטוק

בדיון בוועדת הפנים שהתקיים לבקשת ח”כ מיכל שיר התבררה מצוקתו של סקטור שנפל בין הכיסאות במהלך המשבר הכלכלי יציר הקורונה – חנויות האופטיקה הקטנות, שאינן בקניונים, הוגדרו כחיוניות, אבל מחזור העסקים שלהן נפגע בשיעור של 80-90%. למרות זאת, בשל הגדרתן כחיוניות, הן אינן זכאיות להנחות מארנונה ממנו נהנים עסקים קטנים אחרים.

מ”מ יו”ר הוועדה, ח”כ איתן גינזבורג: “ברור שבשל תנועת העוברים והשבים הדלילה בזמן הסגר הראשון, כמעט ולא נרכשו משקפיים חדשים או משקפי שמש. בזמן הסגר אנשים נכנסו לחנות אופטיקה בשביל להחליף בורג. האם משרד הפנים לא מצא לנכון להחריג חנויות אלה מעסקים חיוניים אחרים, ולתת גם להם הנחה מארנונה?”

250/200 סייד בר + קובייה

סיון להבי, משרד הפנים: “אנו לא רואים לנכון להחריג”. ח”כ  גינזבורג: “למה?” להבי: “לא רוצים להחריג אף ציבור. כמו שיש מכולת שכונתית שאולי הרוויחה פחות. אנחנו רוצים לשמור על זה פשוט”. ח”כ מיכל שיר: “יש פה אנשים שקורסים. אתה אמרת להם לפתוח כי הם חיוניים. זה איפה ואיפה. איזה טיעון זה שאתה רוצה להפוך לפשוט? המדינה במשבר. שום דבר לא פשוט”.

סיון להבי: “במחזור הראשון של ההנחות גם לא גרענו הנחה למי שהרוויח. כל מי שהיה פתוח לא קיבל הנחה. במחזור השני, אנחנו בודקים כל עסק עם רשות המסים”. ח”כ גינזבורג: “שקלתם להוסיף כחריג את מי שנפגע בגל הראשון, ועכשיו לשפות בגין זה?” להבי: “לא. המתווה כבר סגור מול האוצר”.

ח”כ גינזבורג: “אלה תשובות של מערכת. ‘כבר כתבנו. לא נפתח’. זה לא רלוונטי אם זה פוגע באחרים. זה מזעזע. התקנות לא נכתבות כדי לסמן וי ותוכלו לומר שיש תקנות, אלא כדי לסייע למישהו בקצה. יש קבוצת אוכלוסייה שניזוקה מהחלטת ממשלה”. להבי: “התקנות מטרתן להיות ברורות”. ח”כ גינזבורג: “לא. המטרה לעזור לעסקים. מצפים שיהיו פשוטות כדי שיהיה אפשר להבין. אבל המטרה היא לעזור”.

Inner article

אדי מרקוביץ, יו”ר מועצת האופטומטריסטים: “מפאת הצורך הגדירו את חנויות האופטיקה כחיוניות. בגלל זה מחריגים אותנו מההנחה על הארנונה שניתנה לכלל המשק. חנויות האלקטרוניקה והסופרפארם הגדילו מחזורים. עיני לא צרה, אבל אנחנו הפסדנו, כי רק החלפנו עדשות או חיזקנו בורג. אלה פעולות לא רווחיות וקרסנו בגדול. דוחות מבוקרים מעידים שירדנו בין 80 ל-90% במחזור”.

ח”כ גינזבורג: “האם קיבלתם פיצוי על פגיעה במחזור?” מרקוביץ: “בחנויות שבקניונים ניתן פיצוי. לחנויות רחוב משפחתיות לא. שום פיצוי”.

מ”מ יו”ר הוועדה, ח”כ איתן גינזבורג סיכם: “זהו אחד הדיונים המתסכלים שנכחתי בו בכנסת. אין חולק על העובדה שמחזור עסקי חנויות האופטיקה ניזוק קשה בעיקר בסגר הגל הראשון. ברור שהחנויות חיוניות וטוב שהיו פתוחות. תשובות משרדי הפנים והאוצר באשר למצוקה שנוצרה מקוממת ומאכזבת. אני מצפה מהממשלה ומנציגיה להיות אמפטיים. מן הראוי לבחון, ואפילו לתקן ככל שיימצא שנעשה עוול. הוועדה קוראת לממשלה לבחון את תיקון המצב. הוועדה קוראת למשרדי הפנים והאוצר לשבת עם עצמם ולעשות חשבון נפש, ואז לשבת עם נציגי העסקים שנאלצים לפתוח, אבל הפדיון שלהם אפסי. הוועדה מציעה לח”כ שיר, יוזמת הדיון, לדרוש את תיקון הפגם כשהתקנות יגיעו לפתחה של ועדת הכספים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה