חריגות בניה – המותר והאסור ואיך ניתן להסדירה

עו"ד שמואל גרנאי

מהי חריגת בנייה?

חריגת בניה הינה עבירה על החוק והיא מתרחשת כאשר נעשית בניה ללא קבלת היתר כדין. יש כמה סוגים של חריגות בניה וכאשר הן מתרחשות, מתקיימת הפרה של החוק ועל כך עלול להתקבל עונש כספי ואף פלילי. אחת הבעיות היא שאנשים בדרך כלל אינם מודעים לכך שהבניה שהם מבצעים היא חריגת בניה ולכן רצוי לברר היטב מה החוק אומר בטרם התחלת בניה כלשהי.

box

מהי חריגת בנייה מותרת?

כאשר מדובר על חריגת בנייה מותרת הכוונה היא כשהתקבל היתר לביצוע הבניה הנוספת. חשוב לקחת בחשבון כי לא ניתן היתר עבודה לכל חריגה ולעיתים יש מקרים בהם אנשים מתחילים בבניה ומצפים לקבלת היתר לחריגת בניה אך הוא אינו מתקבל והם נאלצים להרוס את אשר בנו. במרבית המקרים, חריגה מותרת ניתנת לפרק זמן מוגבל אך ישנן חריגות בניה מותרות שניתנות ללא דד-ליין. את היתר החריגה מקבלים מהוועדה המקומית והוא כולל פירוט אודות המבנה אותו רוצים לבנות, תרשים של הנכס ועוד. על מנת לקבל את ההיתר לחריגה תצטרכו לעמוד בכמה תנאים ובין היתר אישור מהדיירים שגרים באזורכם.

 סוגי חריגות בניה

 ישנן חריגות בניה מגוונות והן משתנות ממקרה אחד לאחר. החריגה תלויה במספר פרמטרים, למשל : גובה הבניה, סטייה מהתכנית הראשונית ועוד. פעמים רבות ישנן חריגות בניה בבתים פרטיים או חריגות בניה שנעשית ללא אישור שכנים בבניין משותף.

קיימות חריגות בניה בדירות חדשות שנרכשות מקבלן אף על פי שאלו נחשבות לפחות נפוצות. בטרם רוכשים דירה מקבלן רצוי לבדוק כי אכן הדירה נבנתה בצורה חוקית ולפי הרישומים המאושרים על מנת להימנע מבעיות עתידיות. במידה ורכשתם דירה שיש בה חריגת בנייה, תאלצו להתמודד עם החוק לאחר מכן, אף על פי שלא ידעתם על כך מלכתחילה.

רצוי לדעת כי גם בניה של פרגולה בגינתכם או במרפסת עלולה להחשב לחריגת בניה אם אין ברשותכם את האישור הנחוץ. החוק אינו מבדיל בין סוגי פרגולות ואם החלטתם להקים פרגולה עליכם לוודא תחילה כי יש בעבורה אישור. עיריות ומועצות מקומיות מקפידות על נושא הבניה וההתקנה של הפרגולות ולעיתים הן שולחות פקחים לבתים ומבררים על אישורי בניה. דרך נוספת לבדוק האם לפרגולה יש אישור היא באמצעות צילומי אוויר מרחפנים, שנועדו לבדוק אם המבנה בעל אישור בניה או לא.

איך ניתן להסדיר חריגה?

בכדי להסדיר חריגות בניה, יש להיוועץ בגורם מקצועי המתמחה בנושא זה, כמו עו"ד נדל"ן ומקרקעין.

למדריכים ומידע משפטי נוסף – ניתן לבקר באתר של עו"ד שמואל גרנאי, בעל משרד עורכי דין לטיפול בתיקים ותביעות בתחומי הנדל"ן והמקרקעין. 

side
inner

כתיבת תגובה