חריש: התקהלות מול ה'בדלנים' ומכתב גלוי לתושבים

תולדות אהרן: כך עברה השבת הראשונה בחריש ומכתב קבלת הפנים מראש המועצה • יצחק קשת פרסם בערב השבת מכתב גלוי לתושבים • במכתבו, קורא למעשה ראש מועצת חריש לתושבים: אל תספרו במדיה הדיגיטלית מה קורה באמת בעיר, כדי שההגירה החילונית החיובית תימשך

חסידי תולדות אהרן בחריש, בערב השבת האחרונה | צילום: שבועון חריש

לא יאומן. מועצה מקומית פונה לתושבים בבקשה להשתיק ברשתות החברתיות ובמדיה הדיגיטלית פרשיות ומחלוקות המתחוללות בתוכה, כדי לשמר את מעמדה במדיה הדיגיטלית וכדי לא להביא לבזבוז של מיליונים רבים שזו משקיע במשיכת תושבים אליה.

נתחיל בדיווח שהגיע לידיעת 'ביזנעס': אל חריש הגיעו בשבת האחרונה עשרות מחסידי תולדות אהרן, וקיימו שבת כהלכתה, עם המלבושים המסורתיים, שירי השבת שנשמעו למרחוק ואיך לא, גם התקהלות בשבת בבוקר ואחר הצהריים ליד הבניין שבו התארחו משפחות קהילת תולדות אהרן.

תושבים שהצטיידו בכלי רכב שהווליום המוזיקלי שלהם כוון למקסימום, התקרבו לבניין שבו שכנה הקהילה, ולצד לבוש פרובוקטיבי ביקשו להתסיס את הרוחות.

עם זאת, דבר מכל הצפוי, לא קרה. החסידים, כך לפי דיווח שהגיע מתושבי העיר ל'ביזנעס', נותרו במתחם, שקועים בשמחת השבת – ובעיקר, גם אם הבחינו ושמו לב לפרובוקטורים, הם השימו עצמם כלא מבחינים במתרחש.

ומכאן למכתבו של ראש המועצה.

בערב שבת פנה יצחק קשת, ראש המועצה במכתב גלוי לתושבי חריש בו נכתב, כי "היום התפרסמה כתבה באחד מעיתוני חריש בה פורסמו דברי שקר ובלע לפיהם היה לי חלק גדול ברעיון שחסידויות חרדיות בדלניות יגיעו לעיר. אני רוצה להבהיר בצורה ברורה, לא היה לי חלק בכך. ההפך הוא הנכון, המאבק שלי למנוע את הגעתם הפך אותי למטרה. כתבות רבות בעיתונות החרדית תוקפות אותי ואת הניסיון שלי לשמור על חריש כעיר פתוחה לכולם, עיר שמתאימה לכלל האוכלוסייה ואינה מתאימה לאוכלוסיות קיצון.

"אני פונה אליכם כעת, לא בגלל הפגיעה האישית בי ובשמי הטוב, אלא כדי לשמור על חריש שאנו אוהבים כל כך וכדי לבקש את עזרתכם בתקופה קריטית זו.

"ראשית, חשוב להבהיר שאני פועל באמצעים רבים כדי לשמור על המרקם העדין של העיר ועל צביון חריש הנוכחי הכולל חילונים, דתיים וחרדים. אני מצוי כבר למעלה משישה חודשים בקשר רציף מול כל היזמים שפועלים בעיר ועצרתי לא אחת, ניסיונות רכישה קבוצתיים של זרמים בדלניים. אני פועל גם ישירות מול ג'יי הנדסה כדי למצוא פיתרון ייחודי לפרוייקט המדובר.

"במקביל, אני מנסה לקדם פתרונות דיור חילופיים לאוכלוסיות החרדים הבדלניות בערים אחרות וגייסתי לשם כך משרדי ממשלה שמוכנים לתמוך ולעזור. אני נמצא בקשר רציף עם מטה הפעולה האזרחי שקם מקרב תושבי חריש ואנו פועלים יחד כדי למנוע את הגעתן של הקבוצות הבדלניות. ראוי לציין, שגם הצהרתי לא אחת, מעל כל במה, על התנגדותי להגעתן של חסידויות אנטי ציוניות לעיר. אני מודע לעובדה שקיימת חרושת שמועות ענפה שמאיימת על תושבי חריש קיימים ועל תושבים עתידיים אך עדיין לא מאוחר מדי.

"לצערי, אני עד בחודשים האחרונים לתופעה מסוכנת מאוד, שבה גורמים בקהילה שאינם מבינים את המשמעויות וההשלכות של מעשיהם, משתמשים במדיה החברתית ובתקשורת הארצית, ומייצרים שיח שלילי שבבסיסו ראיית הרע והעצמתו, קיטורים בלתי פוסקים והפיכת כלי התקשורת הדיגיטליים והמודפסים לכלי ניגוח פוליטי משולח רסן. לו היה הדבר פוגע רק בי, הייתי שותק.

"אולם נתונים עדכניים מראים בבירור כי שיח זה פוגע בעיר שלנו וגורם לאוכלוסיה, שכולנו רוצים לראות יותר ממנה בחריש – חילונים ודתיים. זוגות צעירים אוהבי העם והארץ – להימנע מלהגיע. אוכלוסייה זו שאנו חפצים בה מהססת, נמנעת, חוששת וחרדה להגיע לעיר בה מתנהל שיח ארסי ברשתות החברתיות.

"עובדה זו מגובה גם בדעת מתווכי העיר, רובם תושבי חריש, שבמפגש עימם השבוע, הרימו דגל אדום והתריעו על הפגיעה בקליטת משפחות חדשות בחריש, בשל השיח השלילי במדיה.

"אנו על ספו של השקת קמפיין מיתוג משמעותי לחריש בעלויות של מיליוני שקלים. משפחה ממוצעת שתיחשף לקמפיין ותרצה להעמיק את ההכרות עם העיר, תיכנס למדיה החברתית של חריש, כדי ללמוד מה אומרים עליה תושביה. שם, על פי רוב, הם יחשפו לתכנים שיגרמו להם להימנע מלהגיע לעיר.

 

"חברי, תושבי חריש, אנו נדרשים בעת הזאת לעמוד על נפשנו, ולגלות אחריות אמתית לעתידה של העיר שלנו. אסור לנו להפקיר את המדיה לשיח בעייתי המרחיק משפחות פוטנציאליות מחריש. זו בדיוק הדרך לגרום לכתות בדלניות נוספות להגיע. אם זוגות נורמטיביים לא יגיעו בשל השיח הפוליטי שמייצרים גורמים "מודאגים" לכאורה מהגעת כתות לעיר, יגיעו אחרים.

"ותרשו לי לחזור שוב על העובדה הברורה מאליה: חריש היא עיר בבנייה, לא רק בנייה פיסית של בניינים וכבישים, אלא בעיקר בנייה של המערכות האנושיות שבתוכה, של השיח המתנהל בה, של הביקורות המוטחות בה.

"אני מודה, יש מה לשפר בעיר שלנו ויש מה לשפר בעבודת הרשות. גם לי אישית יש מה ללמוד ולהשתפר. אני מעודד ביקורת בונה, נכון בכל עת לשמוע ולהקשיב וכשמופנית אלי ביקורת בונה, אני עושה כל שבידי לתקן.

"אנו נמצאים במצב חירום ממש. אני קורא לכולנו לגלות אחריות אישית, לעלות להתקפה חיובית במדיה ולספר על כל הטוב שבנינו פה יחד. אני קורא לכם להפנות אלי ביקורת והצעות לשיפור. כשביקורת מגיעה מתוך עין טובה ואמון, היא נשמעת, היא מופנמת והיא מחוללת שינוי. אני קורא לרוב תושבי חריש, שמצליחים מבעד לרעשי הרקע לראות את הטוב בעיר, לא להפקיר את השיח לגורמים קיצוניים. היו סמוכים ובטוחים שמתקיים כאן מאמץ מתמיד לשמור עליכם, לשמור על חריש ולהבטיח את עתידה".

כל מילה נוספת, מיותרת.

16 תגובות ל: "חריש: התקהלות מול ה'בדלנים' ומכתב גלוי לתושבים"

 1. חריש עיר מדהימה לציבור החרדי. בואו בהמוניכם. תתרשמו.קנו דירות ויישבו את העיר במהירות בציבור חרדי. כל התשתיות נמצאות כאן-מותאמות במלואן לציבור החרדי!!! קנו דירה במחיר הנמוך ב 60% מב"ב !! (או לחילופין קנו דירות לילדים!).

 2. אני לא מבין מה יש להם, בשביל מה ללכת למקום שיוצאים נגדכם בחרב ובחנית, יש ב"ה מספיק מקומות טובים בצפון איפה לקנות דירות (עפולה, נוף הגליל, וקצת יותר רחוק יש צפת וטבריה), קהילות טובות ואיכותיות עם מוסדות מסודרים חנויות מתאימות ואפילו תח"צ כמעט לכל מקום, מה שבחריש אין ….ויקח עוד כמה שנים טובות עד שיתחיל משהו לזוז שם, חבל..

 3. וטוב שכך. לא רוצים אצלנו קיצונים. לכו לבית שמש! גוועלד.

 4. הקנאים הביאו את היחס הזה על עצמם.
  הבעיה היא שבגללם גם זרמי המיינסטרים סובלים כי הלא גתיים לא יודעים להבדיל

 5. ולחשוב, שאדם חובש כיפה כתב, פרסם והפיץ ברבים הודעת נעצה כזו נגד יהודים…
  כבר כתבתי חובש כיפה?!
  במימון עירוני שחלקו הלא מבוטל חובש כיפה.
  הזוי, הזוי, הזוי,
  רק במדינתנו הנאורה, ייתכן הפליה נגד חרדים בצורה כה כוחנית ויצאה כנגד החוק, ואף אחד לא מצייץ, בטח לא היועץ המשפטי לממשלה העוכר ישראל….

 6. לא רק שאסור לקבל אותם אסור להם לחיות במדנה. ערב רב, כתות שהקשר שלהם ליהודות מיקרי בהחלט!

 7. לראש העיר המושחת, א י נמנע מלדבר על עסקות נדלן .
  את הערבים אתה מקבל ואת היהודים לא.
  שכחת כיצד היתה מנסה להביא יהודים לחריש בתחילת דרכך בחריש בהיותך אברך.
  כיצד נלחמת להקמת בית כנסת גם בדרכים לא חוקיות

 8. יהודים יקרים בואו לחריש זה או אנחנו או ערבים
  מי מלקלקלקקקק למשפחת הפשע הערבית בחריש?

 9. עוד 500 משפחות חרדיות שיתווספו למאות המשפחות החרדיות הקיימות כיום, וראש העיר הבא יהיה שלנו. זה רק עניין של זמן. אבל אז גם המחירים יטוסו לשמיים… לא לשכוח שחריש מרוחקת מבני ברק 45 דקות נסיעה ולא שעה וחצי כמו מעפולה או חיפה או נצרת עילית

 10. אני לא יודע איך אתה מחשב 45 דקות מחריש כשאין לך כלל אוטובוס שנוסע מחריש לב"ב ואם אתה מחשב ברכב אז מערים הנ"ל זה שעה ולא שעה וחצי
  ומלבד זאת בשאר הערים כבר יש את כל התשתיות וחנויות מה שאין כרגע בחריש

 11. חריש זה העיר החרדית הבאה 40 דקות בלבד מבני ברק יותר קרוב מפוריה צפת ונוף הגליל
  קבלנים שתקועים עם 6000 דירות עם היתרי בניה או בבניה ומשקיעים שתקועים עם 2000 דירות ויש לנו עיר חרדית של 8000 דירות
  אפשר לבנות את זה תוך24 חודשיים לשם השוואה באלעד גם לאחר 20 שנה לא עברו את סך ה7000 דירות!
  ובתב"ע אפשר להגיע ל28000 בדומה לגודלה של בית שמש וזה על ידי בנייה מהירה של וועדה מיוחדת לתיכנון ובניה
  שחוסכת את הכפל של וועדה מקומית וועדה מחוזית

 12. הכל מתחיל מהנהלה כושלת. העומד בראשה ויד ימינו

 13. בנוף הגליל יש ראש עיר חילוני שמברך כל חרדי שמגיע. בונה מוסדות ושכונות.
  הבנייה בהר יונה בעיצומה

 14. אני לא מבין את הציבור הדתי לאומי במקום לישב כל איזה ערמת חול בשטחים תבואו תקנו דחוף בחריש לפני שזה יהיה עיר ערבית כמו לוד וגם החרדים גם ליטאים חייבים לעזור לא לתת ללפספס הזדמנות כזת שלא תחזור כל החרדים באו לחריש מחירים זולים בסוף הכל יעלה וזה כבר יהיה מאוחר

 15. חרדים ליטאים ספרדים חסידים קדימה לחריש מהר חייבים להציל את העיר

 16. גם אני מגיע שלם
  שיתפוצצו כולם

כתיבת תגובה