חריש || ניצחון לתושבים מול הוועדה המקומית וכביש חדש

ניצחון לתושבי חריש: בוטלה הקמת מרכז מסחרי ענק שצמח פי 12 (!) מגודלו המקורי – 700 מ”ר של מרכז מסחרי שכונתי קטן – למפלצת של 8,200 מ”ר בלב שכונת מגורים • המועצה הארצית ביטלה את התוכנית – שאושרה בוועדה המקומית: “אין הצדקה להגדלת המרכז וגם התכנון האדריכלי מעורר קושי” • במקביל, משרד התחבורה החל לקדם כביש כניסה דרומי חדש לעיר חריש • השרה רגב: הכביש החדש שיחבר את תושבי חריש והשומרון עם מרכז הארץ, יפתח בפניהם יותר אפשרויות תעסוקה, מגורים, השכלה ופנאי ויאפשר פיתוח משמעותי של אזורים אלה

עבודות תשתית בחריש | צילום אילוסטרציה: ביזנעס

ניצחון לחברי עמותת נאות חריש: המועצה הארצית לתכנון ובנייה ביטלה הקמת מרכז מסחרי ענק בשכונת מגוריהם בעיר, שעלול היה לפגוע קשות באיכות חייהם. המתנגדים, המיוצגים על ידי עו”ד ענת בירן ועו”ד דפנה תמיר, ממשרד ענת בירן עורכי דין, התנגדו לתוכנית של יזם להגדיל פי 12 את שטחו של מרכז מסחרי קטן שתוכנן להיבנות בתוך השכונה (מ- 700 מ”ר ל- 8,200 מ”ר)

החשש של חברי העמותה היה כי “ייבנה מבנה אדיר ממדים, גדול עשרות מונים מן המבנה המותר על פי התכנית התקפה של כל העיר מ- 2012 , החונק את בתי המגורים המקיפים אותו, מאפיל על סביבותיו, משתלט על המרחב הציבורי, יוצר בעיות תנועה, חניה וזיהום, מכניס לתוך השכונה שימושים בעלי אופי עירוני ומטריד שאינם מתאימים כלל למיקום ולהקשר”, כפי שנכתב בכתב ההתנגדות.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

מדובר ב- 705 חברי עמותה שהשתייכו לקבוצות הרכישה הראשונות שהתארגנו לבנייה למגורים בישוב חריש. התוכנית של היזם שאושרה בוועדה המקומית הכפילה את התכסית פי 3, אפשרה בנייה על שטח כל המגרש במקום ב- 50% ממנו מהתכנון המקורי, צמצמה מאוד את שווי הבניין והכפילה את הגובה פי 2.5 . התוכנית כונתה על-ידי היזם “תוספת בנייה למרכזון מסחרי”, אך בפועל יצרה מבנה עצום בלב שכונת מגורים.

בהחלטתה שהתקבלה היום, המועצה הארצית קבעה כי לא הוכח הצורך בתכניות לתוספת הבנייה הענקית וכי אין הצדקה להגדלת המרכז המסחרי השכונתי על ידי תוספות הבנייה המשמעותיות ללא בדיקה פרוגרמתית וראיה תכנונית ראויה.

אורית קוטב, יו”ר ועדת המשנה לעררים במועצה הארצית, כתבה בהחלטה, המתייחסת לשני מרכזים דומים של אותו יזם, כי “אף בהיבט האדריכלי, תכנון המבנה מעורר לטעמנו קושי. הוא אינו מאפשר חיי רחוב תוססים, אינו מאפשר קשר בין הרחוב לבין מרחבי התעסוקה, ואינו מייצר דופן רחוב ידידותית להליכה”.

לדברי עו”ד ענת בירן, באת הכוח של המתנגדים, “צדקה וועדת המשנה שביטלה בהחלטה מנומקת ומפורטת את התוכנית הדורסנית שעלולה היתה לפגוע פגיעה של ממש באיכות חייהם של התושבים. מדובר בתוכנית שלא היה ראוי לאשרה מלכתחילה, הנוגדת את כל עקרונות התכנון של עיר חדשה, ושלא עמדה בבסיסה כל הצדקה פרוגרמתית ותכנונית. ההחלטה בערר מעידה על כך שיש סיכוי למאבקים ציבוריים נחושים המבוססים על טיעונים מקצועיים וכי אסור להתייאש גם אחרי דחיית התנגדות”.

Inner article

מחברים את הפריפריה

בשורה לתושבי חריש והסביבה: משרד התחבורה החל לקדם כביש כניסה דרומי חדש (611) שישרת את עשרות אלפי תושבי העיר החדשה חריש. מדובר בבשורה משמעותית לתושבי העיר הקיימים ולעשרות אלפי התושבים הצפויים להתאכלס בקרוב את השכונות החדשות המוקמות בימים אלה בדרום העיר.

הכביש החדש יאפשר לעקוף את עומסי התנועה הכבדים במחלף עירון, ולחסוך להם את זמן הנסיעה באזורי התעסוקה שבתל אביב וחיפה. הכביש החדש יאפשר בנוסף את המשך הפיתוח המתוכנן של העיר בשנים הקרובות, ההולכת ומתפתחת בקצב מואץ וצפויה לאכלס 50-70 אלף תושבים בתוך 3-5 שנים.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא”ל (במיל’), מירי רגב ציינה כי מדובר בצעד חשוב העושה צדק תחבורתי וחברתי. “הכביש החדש שיחבר את תושבי חריש והשומרון עם מרכז הארץ, יפתח בפניהם יותר אפשרויות תעסוקה, מגורים, השכלה ופנאי ויאפשר פיתוח משמעותי של אזורים אלה”, הוסיפה השרה רגב.

הכביש החדש יחבר את דרום העיר, השכונות העתידיות ואזור התעסוקה המתוכנן בחריש, עם כביש 574 המוביל למחלף באקה-ג’ת בכביש 6. הכביש, מצומת שער מנשה (נרבתא), ועד לחיבור עם כביש 574, יהיה כביש דו-מסלולי, בעל שלושה נתיבים, בהם נתיב תחבורה ציבורית לכל כיוון. הפרויקט, בעלות של כ-360 מיליון שקלים, יכלול צומת חדש, מעבר אקולוגי, שני גשרים, מעל כביש 6 ונחל נרבתא, וכיכרות.

הכביש החדש נכלל ברשת הכבישים הארצית (תמ”א 42) ובעתיד הוא צפוי להתחבר עם כביש 444, שיהווה ציר תחבורה ראשי מצפון לדרום, בין מחלף משמר הגבול ועד לראש העין. השרה רגב הנחתה את חברת נתיבי ישראל, לתכנן את הארכת הכביש עד לצפון השומרון, ובכך לשפר משמעותית את הנגישות של תושבי השומרון למרכז הארץ.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה