חשיפה: המהפכה החסכונית בתשלומי רב קו

סעו היום, שלמו בסוף החודש: 'ביזנעס' בפרסום ראשון של תכנית הרשות לתחבורה ציבורית לשינוי מקיף באופן התשלום בתחבורה הציבורית • נסעתם בחודש בסכום העולה על מחיר חופשי חודשי? לא תמשיכו לשלם על הנסיעות עד סוף החודש • התשלום בטלפון חכם או בכרטיס הרב-קו החכם, יתבצע באמצעות כרטיס אשראי, או מחשבון הבנק

מהפיכה במערך התשלומים | צילום: 'ביזנעס'

לא הייתם בטוחים כמה תיסעו החודש, ולכן לא קניתם חופשי חודשי? שילמתם פי שניים על נסיעות, מאחר והיו נסיעות לא מתוכננות? עליתם לאמצעי תחבורה וגיליתם שלא נותר לכם ערך צבור ברב קו ולא ניתן לטעון אותו? בקרוב, צפויה מהפכה שתשנה את כל מערך התשלום שהכרנו עד כה בתחבורה הציבורית.

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה מפרסמת מכרז להפעלת שירות מרוחק ויישומון בטלפון סלולרי חכם לתשלום דמי נסיעה ולתיקוף בתחבורה הציבורית. זו היא בשורה טובה מאוד לנוסעי התחבורה הציבורית הסובלים באופן יומיומי מקשיי תפעול כרטיס הרב קו והיערכות לתכנון הנסועה החודשית.

באמצעות האפליקציה או כרטיס הרב קו החכם יתאפשר לנסוע באופן חופשי בתחבורה הציבורית ולשלם באמצעות הוראת קבע בכרטיס אשראי או בחשבון הבנק. החישוב ייעשה באופן פרטני לכל יום על פי התעריפים בכל מקום, כך שעל נסיעה ראשונה ושנייה באותו יום ייגבה התשלום, אולם מהנסיעה השלישית ואילך, הדבר ייחשב כחופשי יומי. אם באמצע החודש יתברר למערכת שהנוסע צבר החודש מספיק נסיעות כמחירו של חופשי חודשי, המערכת החכמה תעצור  את הגבייה ולא יירשם חיוב נוסף בחשבון הנוסע עד לסוף החודש.

ממסמכי המכרז עולה כי בהתאם למגמה העולמית לאפשר לנוסעים לצרוך שירותי תחבורה ציבורית מבוססת חשבון מרוחק 'תָּמָּ"ר', מתעתד המשרד להציע לנוסעים לצרוך מגוון שירותים בצורה נוחה באמצעות חשבון מרוחק אחד. אחד מהאמצעים הינו אפליקציה בטלפון סלולרי חכם המקושר לאתר אינטרנט נלווה, שיאפשר תשלום ותיקוף בכל התחבורה הציבורית לרבות אוטובוסים, מוניות שירות, רכבת ישראל, רכבות קלות, רכבל בחיפה ובכל שירות תחבורה ציבורית אחר כפי שתחליט הרשות.

Inner

 

משרד התחבורה אינו עומד לתת את הפעלת השירות לכלל משתמשי התחבורה הציבורית למפעיל אחד. אלא יבחר כבר בשלב ראשון, שלושה מפעילי חשבון מרוחק שונים, כשהמשרד מותיר לעצמו בחוזה להכניס שחקנים נוספים לתחום.

על מפעילי החשבון המרוחק יהיה להקים מרכז תקשורת שיאסוף את כלל הנתונים מכל חברות התחבורה וישדר את החשבון ללקוח. בנוסף יידרש מהזוכים במכרז לסנכרן את כרטיסי הרב קו הקיימים ולהעביר את הערך הצבור שלהם לטובת החשבון המרוחק החדש.

הרווח למפעיל החשבון המרוחק יהיה באחת משתי האפשרויות. האחת תמורה בגין תיקוף, עד למקסימום של 2 אג' לתיקוף. והאחרת, תמורה חודשית מסך הפדיון, עד לגובה של 1%.

באופן מפורט ביותר עוסק המכרז במקרים של נוסע אשר אפשרויות התשלום שלו נחסמו; כרטיסי רב קו גנובים; הכחשות נסיעות ע"י נוסעים; זיכויים וחיובים. פרק אחר במכרז עוסק בהרחבה באבטחת המידע של משתמשי התחבורה הציבורית.

המכרז ייסגר בתאריך 28 לחודש הנוכחי. כל שנותר הוא להמתין ולראות מתי השירות החדשני ייכנס אל כלל משתמשי התחבורה הציבורית.

תגובה אחת ל: "חשיפה: המהפכה החסכונית בתשלומי רב קו"

  1. חישובים מסובכים לחיוב הרבקו. צריך רואה חשבון צמוד למעקב.

כתיבת תגובה