חשיפה: למרבית המקוואות בארץ אין רשיון עסק, המשמעות? בכתבה

ביום עיון של ראשי המועצות הדתיות והמשרד לשירותי דת נחשף: למרבית המקוואות בארץ אין רישוי עסק המשמעות? אפשרות של אי עמידה בתנאי פוליסת הביטוח במקרה של פגיעה או פציעה בשטח המקווה במשרד לשירותי דת מגיבים: “בדיוק לשם כך התכנסו ראשי המועצות הדתיות: לתגבר את הבטיחות ולטייב את השירות”

אילוסטרציה. צילום: גרשון אלינסון | פלאש 90

האם מבני הדת כמו מקוואות למשל, המנוהלים על ידי המועצות הדתיות בישראל מחזיקים ברישיון עסק כחוק? וכפועל יוצא מכך – האם הטובלים במקוואות מבוטחים במקרה של נזק? התשובה לשאלה השנייה – נתונה לפרשנות משפטית. אך אם לשפוט לאור דבריו של אסף אדלשטיין, מנהל מחלקת רישוי עסקים בעיריית תל אביב יפו, ביום עיון בנושא ‘המקוואות לאן’ שנערך ע”י המשרד לשירותי דת וחבר המועצות הדתיות בישראל, נדמה שגם אם חברות הביטוח מבטחות את המועצות הדתיות על תפעול המקוואות, ייתכן ובהעדר רישוי עסק כחוק מהרשות המקומית, חברת הביטוח עלולה שלא לשלם את פיצויי הפגיעה במקרה של נזק חלילה לטובלים.

הדברים מובאים כאן בפרסום ראשון ב’ביזנעס’ לאחר שמעט מאוד עיתונאים טרחו להופיע ולהיענות להזמנה להשתתף ביום עיון שעל פניו נראה סתמי למדי, ונערך באולמי כתר הרימון בבני ברק. ואכן, מלכתחילה, האירוע היה צפוי למדי. נשאו בו דברים מנכ”ל המשרד לשירותי דת, עו”ד עודד פלוס; שלמה תנעמי, יו”ר חבר המועצות הדתיות, ודוברים נוספים שהעלו היבטים שונים בתחזוקת המקוואות.

box

כך למשל, עמד עמיר יצחקי, ראש המערך הארצי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, על תנאי התברואה הנאותים הנדרשים בניהול המקוואות, וכמו כן, מיכה אשחר, מהנדס מים ומומחה לאיכות מים שנשא הרצאה בליווי מצגת מרשימה אודות חיטוי וטיהור מי המקוואות. אשחר ציין כי המים בישראל הינם מתוקים וראויים לשתייה, כאשר זו המדינה היחידה בטווח מחיה רחב למדי במזרח התיכון המאפשרת לכל בית מי ברז המותרים לשתייה באופן מידי.

אלא שההפתעה ציפתה לכותב השורות שנכח במקום על תקן נציג העיתונות הכמעט יחיד באולם, כאשר בתוך כך, כאמור, העלה מנהל מחלקת רישוי העסקים בתל אביב, מר אסף אדלשטיין את ההיבט החמור של אי רישוי עסקים של מקוואות רבים.

לדברי אדלשטיין בכינוס, הרישיון הינו הכרחי, משום שבמקרה של פגיעה פיזית בשטח המקווה, חברות הביטוח עשויות לדרוש מהמועצה הדתית והרשות המקומית המתפעלות במשותף את המקוואות הציבוריים, רישוי עסק בתוקף – דבר המוכיח על ניהולו התקין של המקווה על פי כל דרישות התקן. במקרה של העדר אישור רישוי עסק, חברת הביטוח עשויה שלא לכבד את הפוליסה גם במידה וזו ישנה בידי מתפעלת המקווה.

לדברי דבורה אייפרמן מנהלת אגף מבני הדת במשרד לשירותי דת, “המועצות הדתיות בראשות יו”ר חבר המועה”ד שלמה תנעמי, בצוותא עם האגף למבני דת במשרד לשירותי דת עושות הכל למען טיוב השירות הניתן לציבור ובכלל זה, יום העיון ניתן כשירות לראשי המועצות הדתיות ומנהלי מחלקות המקוואות מכל רחבי הארץ, במטרה להעניק להם את המידע הרלוונטי על ניהול מיטבי ובטיחותי של המקוואות, כמו של כל יתר מבני הדת שתחת אחריותן”.

ono-side
inner

תגובה אחת ל: "חשיפה: למרבית המקוואות בארץ אין רשיון עסק, המשמעות? בכתבה"

  1. “עיתונות” טובה, כפי שנטען בכתבה, היתה לוקחת את הנושא צעד אחד קדימה ומבצעת תחקיר בנושא.
    אבל זה ככל הנראה לא יהיה “פוליטיקלי קורקט” ולכן אתם תסתפקו בהרמת גבה…

כתיבת תגובה