חשיפה: כך מתכנן רון קובי "להפריד" בין החרדים לחילונים

'ביזנעס' חושף: אחרי ההתבטאויות על הדרת החרדים: היזמים החרדים חוששים מעצירת הבנייה בטבריה עילית • עם זאת, בשיחה עם עסקן חרדי אמר ראש עיריית טבריה כי אינו מתנגד לבנייה המסיבית של השכונות החרדיות החדשות בטבריה עילית

אברכים בקרית צאנז טבריה | צילום: משה גולדשטיין

האם רון קובי ראש העיר טבריה החדש – רוצה לצמצם את נוכחות החרדים בעירו למינימום האפשרי ("הם 22% מהעיר; אסור שיגיעו ליותר מ-30%") או שמא ההתבטאויות שנשמעות מפיו הינם ספיחים של תעמולת הבחירות שיימשכו רק עד שיגיע ללשכתו?

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

apps-box

נכון לעכשיו, האווירה בעיר טבריה מתוחה מאוד. יזם נדל"ן חסידי שעימו דברנו בסוף השבוע האחרון נשמע מודאג. "אין לי מושג איך אדם שמצטלם ומשווק את עצמו באופן אגרסיבי – בסטייל של טראמפ, אבל ברמה קצת פחותה ממנו – הצליח לכבוש את ליבם של תושבי טבריה בצורה כזו".

אתה חושש שהוא יצר את רגלי החרדים?

"זה לא אני שחושש. הנציגים בעיר אומרים שהם בחשש גדול סביב העתיד. הכל לוט כרגע בערפל".

גם הבנייה?

"בוודאי. אנחנו בונים במרץ עכשיו בשכונה ד', בטבריה עילית, אבל אנחנו לא יודעים אם התכניות העתידיות, שעוד לא קיבלו אישור, אכן יקודמו בוועדות התכנון והבנייה או שרון קובי יממש את הצהרתו ו'יחנוק' אותנו. כרגע החשש הוא גדול מאוד".

לביזנעס נודע כי מספר יזמי נדל"ן כבר קבעו פגישה עם קובי, במטרה להבין לאן נושבת הרוח. עוד נודע כי הפגישות שנקבעו הגיעו לאחר שהמסר מהשטח – קרי ממשרדי השיווק – הוכיח שיש צורך לוודא כי אכן ניתן להמשיך ולשווק את הפרויקטים החרדיים על בסיס הבטחות העבר, או שמא יש צורך להאט את הקצב בהתאם לנסיבות החדשות שנוצרו.

מאידך נציין כי בשיחה אישית שעיקריה הגיעו לידי 'ביזנעס' חושפת כי בחדרי חדרים, ראש עיריית טבריה הנבחר, רון קובי, מצהיר באופן שונה על תכניותיו.

לדברי אחד מאישי הציבור בעיר שניהל עימו שיחה בלשכתו, אוף דה רקורד, הרי שלדבריו, לראש העיר אין כל התנגדות שהציבור החרדי ימשיך בבניה המאסיבית בשכונה ד' – כלומר, טבריה עילית.

למעשה, הקהילה החרדית המתפתחת מתמקדת בעיקר בטבריה עילית, אך גם בעיר התחתית, קיימות מספר קהילות חשובות, כמו זו של הרב הגאון רבי דב קוק שליט"א והגאון רבי אברהם דוב אוירבך, קהילות חסידיות ותיקות המחזיקות בתי כנסת מלאים, קהילות ספרדיות מרשימות באזור החרדי המובהק של קרית שמואל ועיריית טבריה – עם זאת, מנופי הבנייה המכוונים לבניית שכונות שלמות חדשות, נראים בעיקר בחלקיה העליונים של העיר. בשיכון ג' וד', בעיקר.

בחשבון פשוט, גם אם רון קובי מבקש לאפשר לציבור החרדי בטבריה לצמוח רק עד ל-30%, הרי שמול עשרים ושניים האחוזים הקיימים, יוכלו להיבנות תחת עינו הפקוחה של רון קובי עד כאלפיים וחמש מאות יחידות דיור חדשות – אך זה יקרה רק אם הוא לא יעצור את הבנייה והאישורים. איך הגענו למספר הזה? גידול של 7-8% על כ-45,000 התושבים הגרים בטבריה כיום, ובשקלול ממוצע של 2-3 נפש ליח"ד. לאור זאת, לראש העיר טבריה לא אמורה להיות התנגדות לבנייה המאסיבית בשכונות העליונות של העיר, כאשר הזוגות הצעירים החרדיים החדשים שיגיעו לעיר, לא יחצו – לפחות לא בקדנציה הנוכחית – את סף ה-30% שעליו הכריז רון קובי פומבית.

ל'ביזנעס' נודע, כי באותה שיחה אף הבטיח ראש העיר כי לא יצר את רגלי הציבור החרדי בעיר ויספק לתושבים החרדיים את צרכיהם.

ימים יגידו אם אכן יעמוד במילתו.

פנינו לבקש את תגובתו של ראש העיר רון קובי אך זו טרם התקבלה. לכשתתקבל – נפרסמנה.

side

כתיבת תגובה