פרסום ראשון: החל מהשבוע הבא רב קו גם לשוטרים

החל מתאריך 1.1.20 ייאלצו גם השוטרים לתקף כרטיס בנסיעות בתחבורה הציבורית • כמו כן, החל מתאריך 1.3.20 המשטרה תשלם למשרד התחבורה פר נסיעה ולא כפי שהיה עד כה באופן גלובלי • שוטר שלא יתקף את הכרטיס בנסיעה יקבל קנס מוגדל

שיתקפו או שייסעו בניידות | צילום: דוברות המשטרה

פרסום ראשון ובלעדי ל'ביזנעס': מכירים את ההכרזה באוטובוסים "חובה לתקף את הרב קו בכל נסיעה"? 'ביזנעס' חושף לפני כולם כי החל מעוד שבוע 1.1.20 כל השוטרים המשרתים במשטרת ישראל, מתחילים לתקף בעת נסיעתם בתחבורה הציבורית. שוטר שלא יתקף, יותקף בדו"ח מוגדל אם ייתפס. כאשר במקביל, חברות התחבורה הציבוריות, יעבירו למשטרה את רשימת השוטרים שלא תיקפו, לצורך בירור משמעתי.

השוטרים העסוקים עד מעל לראש, לא יאלצו לעמוד בתור בעמדות, להנפיק כרטיס רב קו חדש. תעודת השוטר שברשותם תעודכן, כך שתדע להתממשק עבור נסיעות החינם שלהם, בכל התחבורה הציבורית ברחבי הארץ.

בהיסטוריה של מדינת ישראל, לא תמיד נסעו כוחות הביטחון בחינם בתחבורה הציבורית. בשנות השמונים והתשעים, עדיין חילקו ביחידות השונות כרטיסיות לחיילים עבור הנסיעות. אולם הכרטיסיות הגבילו מאוד את תנועת החיילים, מכיוון שלכל אזור ולו הקטן ביותר, היה קוד מחיר אחר ולא היה ניתן "לנקב" בכרטיסיה בקוד אחר, גם אם המחיר היה זהה לחלוטין.

בתחילת שנות ה-2000, הגיע משרד הביטחון להסדר עם אגד ודן, מי שהיו אז החברות הכמעט בלעדיות לתחבורה הציבורית. ההסדר קבע שהחיילים ייסעו "חינם", ומשרד הביטחון ישלם לחברות את עלות הנסיעות – לפי סקר נוסעים שנערך אז – בהנחה של 20% כמו כל לקוח גדול הרוכש מוצר בכמויות.

לאחר הסדר זה, החלו החיילים להשתובב חופשי בתחבורה הציבורית, תמורת הצגת תעודת חוגר/קצין/נגד תקפה ותקינה. בשנת 2017 נכנסו לתוקף שני תקנות חשובות: האחת, החיוב לתקף את תעודת החוגר/הקצין/הנגד בעמדת הנהג או בתוך האוטובוס. (חייל שלא יתקף וייתפס על-ידי פקח, פרטיו עשויים לעבור למשטרה הצבאית להמשך טיפול. כל-זכות).

התקנה השנייה אפשרה לחיילים לנסוע בסופי שבוע בתחבורה הציבורית, גם אם הם לבושים כאזרחים רגילים. זאת בשונה מהנוהג שהיה עד אז, לפיו חיילים נוסעים חינם רק על מדים. התשלום נעשה באופן גלובלי וחברות התחבורה הציבוריות, מגישות מפעם לפעם את בקשת התשלום, עבור הנסיעות של החיילים.

במשטרת ישראל המצב עד היום היה, שכל השוטרים במדינת ישראל, בשירות חובה ובקבע, כולל אנשי מנהל ומשרד, יכלו לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית, רק בהצגת תעודת שוטר, למעט בחברת 'דן' באזור גוש דן. השוטרים שמתגוררים או עובדים בגוש דן, כן חויבו לתקף כרטיס רב-קו של משטרת ישראל, אולם כאמור הנסיעה הייתה חינם והחשבון היה גלובלי.

'ביזנעס' חושף עוד, כי החל מתאריך 1.3.20, ההתחשבנות בין משרד התחבורה למשטרה, תהיה פר נסיעה ולא באופן גלובלי כמו היום. אולם שוב, אל דאגה, התשלום לא יהיה לפי העלות האמתית של הנסיעה, אלא לפי עלות ממוצעת כפי שנקבע לכל אשכול.

השינוי מעיד כי תמה תקופת ה'פראיירות' בחברות התחבורה הציבורית, והם מבקשים להתחיל ולקבל תשלום, עבור הנסיעות של כוחות הביטחון. 'ביזנעס' מעריך שתוך תקופה קצרה, גם משרד הביטחון יאלץ להתחיל לשלם פר נסיעה ולא באופן גלובלי.

החיילים והשוטרים ממלאים לעיתים אוטובוסים שלמים וחברות התחבורה הציבוריות, נאלצות להוסיף עוד ועוד זמנים ואוטובוסים או תגבורים, לטובת כוחות הביטחון. מהיום החברות יכולות לומר, אנחנו מעריכים אמנם את עבודת כוחות הביטחון, אולם מבקשים לקבל את התשלום המגיע לנו.

2 תגובות ל: "פרסום ראשון: החל מהשבוע הבא רב קו גם לשוטרים"

 1. לא מגיע להם העיקר עושקים אותנו בקנסות

 2. מסכנים השוטרים.
  תמיד חריגים מכל השטר.
  אם לא יתקפו יקבלו קנס מוגדל,לא כמו כל אזרח.
  ובנוסף יעבירו את הפרטים שלהם לבירור.
  אומללים מכל הכיוונים.
  אתם ממש מסכנים ולא הייתי מתחלף אתכם לשניה אחת בעבודה שלכם.

כתיבת תגובה