גם חשמלי, גם שבעה מושבים והמון קלאסיקה: מרצדס EQB

עוד ועוד מכוניות חשמליות מצטרפות לכבישי ישראל, ומכל אלו אנחנו צריכים להבחין בין עוד יצרן סיני מתפתח לרכב חשמלי של יצרן ותיק ומוערך | היום במבחן ננסה להבין: האם יש הבדלים, מהם החסרונות, מה טווח הנסיעה וכמה זה עולה | אופי (לא) להמונים

מרצדס EQB | צילומים: יחיאל גרין ויצרן

חול המועד, הרצליה, כ- 40 מעלות בצל. אולם התצוגה של מרצדס הוא המרשים ביותר בישראל, לא בגלל מסכי הלד הענקיים עם סרטונים מופרכים לעיתים שמציגים את הכאילו-יכולת של המותג, פשוט – כי אין אפילו מסך אחד כזה…

כאחד שסוקר רכבים לא מעט שנים, אני מנצל את זמן ההמתנה להתבונן. בקהל הלקוחות, ביחס של צוות המכירה. ולפעמים אני מקבל את התשובות לשאלותיי, עוד לפני שקיבלתי את מפתחות הרכב.

מילה אחת תלווה אותי מהרגע של המפגש באולם ועד שאני מחזיר את הרכב: קלאסיקה.

קלאסיקה בעיצוב החיצוני שנראה בגרסה החשמלית הרבה יותר טוב מהמקור הבנזיני שלו, אבל הוא לא מנקר עיניים ואף אחד לא ביקש לעשות סלפי עם המרצדס…

תא הנוסעים זו קלאסיקה: שני מסכים מלפנים, דוברי עברית ולא כאלה שתורגמו בגוגל טרנסלייט. הם סבירים בגודלם, לא מהסגנון של טסלה ודומותיה. המושבים חשמליים בצבעים בהירים, שזה סוג של קלאסיקה מרצדסית, ותפעול הרכב והנדסת האנוש מצוינים: שילוב של מסכים ומותגים אינטואיטיבי. בקיצור העתק של GLB ללא שינויים, כולל אפילו שלשה מצבי נהיגה מעולים.

מה חסר ברכב כזה? בימי המבחן החמים במיוחד, אין אוורור למושבים (גם לא בתוספת מחיר). אפשר להבין שבארץ הקרה שהוא מיוצר, אין צורך בזה מצד שני איייי, המושב רותחחחחח!

רגע, בואו נדבר על גודלו של הרכב. כן הוא ייחודי מסוגו (אם משעמם אתכם, דלגו אל הקטע הבא…).EQB  הוא רכב פנאי קומפקטי שמבוסס על ה-A קלאס, שעליו בנו במרצדס את רכב הפנאי GLA – שבהמשך הוסיפו לו 23 ס"מ לאורך, ולתוכם שתלה מרצדס שני מושבים לא גדולים במיוחד. כך שרשמית הוא מיועד לשבעה נוסעים. מאוחר יותר, מרצדס הפכה אותו לרכב חשמלי כך קיבלנו את רכב המבחן EQB.

"קומפקטי" זה לא קוד בלועזית שאני דוחף בסקירה כדי להרשים אתכם, אלא תיאור מצב של רכב  שאיננו גדול מדי גם במרווח הפנימי, ואני לא מדבר רק על השורה השלישית… גם יושבי השורה השנייה עלולים להתלונן שהרכב צר מעט מרכבי הפנאי המגושמים שאנחנו כ"כ אוהבים בארץ הקודש.

מרווח הרגליים מעולה וכך גם תא המטען הגדול. בגרסה הנבחנת יש חלון גג נפתח, הפתיחה שלו חרישית ומתחתיו נמתח כיסוי בד בהיר שמבודד את חום הזכוכית של הגג בצורה מושלמת. כן, גם בחום של 44 מעלות שמדדנו ביום השני של נסיעת המבחן.

אם תצרפו לטיול זוג ילדים בשורה השלישית, ייוותר לכם תא מטען זעיר, וגם יושבי השורה השנייה יאלצו לוותר על מרווח הרגליים לטובת יושבי השורה השלישית…

לרכב כאמור שלשה מצבי נהיגה שתפעולם כמובן ע"י מתג אמיתי ולא ח"ו מהמסך… מצב חסכוני – שהוא אנמי לחלוטין. מטרתו כמובן היא לחסוך בחשמל והוא מתעורר כמו מישהו ששפכו עליו קפה רק אחרי לחיצה אסרטיבית על דוושת התאוצה. מצב ספורט עם דוושה אסרטיבית ומחודדת שמחסלת סוללה במהירות שמתחרה רק עם צובאי המאפיות במוצאי פסח, ויש את מצב הcomfort  שהוא הטוב מכל העולמות: גם דוושה נמרצת וגם קצב חיסול סוללה סביר. בכל מקרה לא מדובר בסוללת ענק. רשמית, הרכב מסוגל להגיע ל-420 ק"מ. אך עם מזגן, מצב ספורט, שבעה נוסעים וקילוגרם של מצות, היינו חייבים לעצור לטעינות תכופות.

במהלך המבחן בילינו כמה שעות בעמדות ההטענה הציבוריות. אין הרבה חדש ובכל זאת, מצאנו עמדת טעינה בגן יבנה עם מחסום ייעודי, שניתן לחצות אותו רק עם רכב חשמלי. למי שיש רכב חשמלי ומוצא את עצמו מתוסכל בכל פעם שהוא רואה טוסון או לנד קרוזר חונים בשלווה בעמדה, זו בהחלט בשורה טובה.

בכביש 6 פרסה חברת אפקון (ON) שמונה עמדות בכל תחנת ריענון. רשמית הן מספקות 180KW, אך בפועל הכוח היה פחות מחצי גם כשהיינו לבד בעמדה. חלק מעמדות בכלל היו מנותקות, בגלל תקלה שלא תוקנה – לפחות בימי נסיעת המבחן. בכל טעינה כזו בילינו לפחות שעה בנוסף לזמן בו המתנו עד שתתפנה עמדה כזו (ומדובר כזכור בימי חול המועד העמוסים). את המסקנה כבר כתבתי בעבר: בלי עמדה בחנייה הפרטית אין מה לחשוב על רכישת רכב חשמלי.

מחיר רכב המבחן נע בין 440.000 ₪ ל-500.000 ₪. אם תכננתם רכישה רק כדי לחסוך בדלק, זה לא משתלם. בכל פרמטר אחר וביחס לשוק החשמליות, המחיר גבוה אבל לא מאד גבוה.

לסיכום: EQB מושלם בכמעט כל פרמטר, הפער בינו לבין שאר השוק זועק עד לסין… וזאת אחרי שלקחתם בחשבון את זה שהוא "קומפקטי".

3 תגובות ל: "גם חשמלי, גם שבעה מושבים והמון קלאסיקה: מרצדס EQB"

 1. רכב קטן מאוד ביחס ל 7 מקומות שורה שלישית אך ורק בשביל ילדים עד גיל 6,
  לא מצדיק את המחיר

 2. איפה היתרונות?

 3. מפתיע שכאן בארץ שנים מקשקשים לנו שאפליקציה שקיימת בחול תכף נכנסת
  זה משהו מאוד מגמתי אצלם לא להכנעס את האפליקציה שמאפשרת לשלוט ברכב מרחוק למשל להפעיל מזגן מרחוק . לראות מצב טעינה ועוד .
  לא מובן לא קונים את הקשקוש עם
  התדרים ממש לא … פשוט תכניסו .
  כן יש לי את הרכב ודי מאוכזב שהאפליקציה חסומה כאן בארץ

כתיבת תגובה