חשש כבד: רוכשי החלקות ב'שומרי שבת' נאלצו 'לתרום' לישיבה

רגע אחרי הקצאת חלקות בבית העלמין באלעד, שיאפשרו קבורה חינם לתושבי בני ברק, מתברר: חשש כבד כי התנהל מערך גבייה רחב היקף ממשפחות שביקשו לקבור את יקירן בשעתן הקשה בבית העלמין 'שומרי שבת' בבני ברק | כך עולה מביקורת עומק שביצע רשם העמותות, וגילה ליקויים חמורים נוספים, כספיים ומנהליים

בית העלמין שומרי שבת, בני ברק | צילום: ויקיפדיה, ד"ר אבישי טייכר
חשש כבד כי רוכשי חלקות קבר בבית קברות 'שומרי שבת' המופעל בידי 'הקדש הלפרן' נאלצו 'לתרום' סכומים גבוהים לעמותת ישיבת אוהל יעקב זיכרון מאיר בני ברק. בדו"חות ביקורת עומק מטעם יחידת רשם העמותות ויחידת רשם ההקדשות ברשות התאגידים, עלו ליקויים חמורים בהתנהלותם של 'הקדש הלפרן', המפעיל הן בית עלמין בבני ברק והן את עמותת אוהל יעקב זיכרון מאיר בני ברק (ע"ר), המפעילה מוסדות תורניים.

מדוחות הביקורת עלה, כי עמותת 'אוהל יעקב' הגישה דוחות כוזבים לרשם העמותות, בנוגע להכנסות מ'תרומות', למרות שלא מדובר בתרומות, אלא בתקבולים בגין מכירת חלקות קבר השייכות ל'הקדש הלפרן'. עוד עלה, כי העמותה רשמה בספריה הכנסות מהשכרת נכסים, שאינם שייכים לעמותה, אלא להקדש 'בית יתומים הלפרן זיכרון מאיר'. כמו כן, נמצאה בעמותה התנהלות כספית לקויה. ליקויים אלה התאפשרו, בין היתר, נוכח ריכוז סמכויות רבות בידי חבר וועד העמותה, המשמש גם כמנהל בית העלמין של הקדש הלפרן ונאמן בהקדש בית היתומים, והיעדר פיקוח נאות של יתר מוסדות העמותה.

נוכח חומרת הליקויים בעמותה, קבע רו"ח אילן דנה, אשר טיפל בתיק מטעם יחידת רשם העמותות, כי עמותת 'אוהל יעקב' נדרשת לחתום על התחייבות לתכנית לתיקון ליקויים בליווי גורם מלווה, מטעם רשם העמותות לצורך תיקון הליקויים. במקביל, מתנהלים בבית המשפט המחוזי בתל אביב מספר הליכים משפטיים בעניינם של הקדשות הלפרן. יחידת רשם ההקדשות מיוצגת בהליכים אלה באמצעות עו"ד רבקה רווח, ומבקשת למנות בעל תפקיד זמני, שינהל את ההקדשות, ויפעל לתיקון הליקויים שעלו בביקורות העומק שבוצעו בהקדשות. ביום 23 באוקטובר 2022, מינה בית המשפט המחוזי בת"א, לבקשת יחידת רשם ההקדשות, בעל תפקיד בהקדש הלפרן יעקב, לצורך ניהול בית הקברות.

רשמת העמותות וההקדשות, עו"ד שולי אבני שוהם: "רשות התאגידים שמה לה למטרה להגביר את אמון הציבור במגזר השלישי באמצעות אסדרה חכמה וביצוע של תהליכי פיקוח ואכיפה מתקדמים, אפקטיביים ויעילים. במסגרת זו, נמשיך לפעול בנחישות, תוך שילוב זרועותיה השונות של הרשות באיסוף המידע, ניתוחו והפעלת סמכויות, על מנת להבטיח את התנהלותם התקינה של עמותות והקדשות".

כתיבת תגובה