חתם על חוזים, גרם להפרתם ותבע מהעובדים ששכר 'דמי הפרה'

החשד: שכר עובדים, גרם להם להפר את חוזה ההעסקה במכוון וסחט מהם כספים על הפרתו | משטרת ישראל עצרה חשוד שהיה בבריחה בחו״ל בחשד להונאת פירמידה שביצע ושכללה עבירות מרמה וסחיטה של כ-80 קורבנות ברחבי הארץ בשיטה קבועה, ובהיקף מצטבר של מאות אלפי ש״ח | היום הוארך מעצרו בבימ״ש, והחקירה במחוז ירושלים נמשכת במטרה למצות עמו את הדין

חתימת חוזה | צילום: שאטרסטוק

בתקופה האחרונה החל מחלק פשיעה מקוונת של ימ״ר ירושלים, בחקירה בעקבות עשרות תלונות שהתקבלו במשטרה ברחבי הארץ, והעלו חשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, סחיטה באיומים והעברת מידע כוזב, נגד חשוד המנהל מספר חברות להעסקת עובדים מהבית תחת חוזה העסקה. עפ״י החשד הוא ביצע את העבירות באופן שיטתי ודומה כלפי עובדים רבים שהעסיק ושכר את שירותיהם.

מהתלונות שהתקבלו במשטרה והחקירה שהתנהלה עד כה בימ״ר ירושלים, עולה כי החשוד חתם עם המתלוננים על חוזה להענקת שירותי פרסום וקידום עסקים ברשת עפ״י הנחיית החשוד ובתמורה לכסף ששולם לו.
החשד הפלילי כלפיו הוא כי החוזה שימש בפועל ככיסוי וכאמצעי לקבלת דבר במרמה בסכום של אלפי שקלים מכל מתלונן. סכום זה הוגדר בחוזים כפיצוי מוסכם בין הצדדים (החשוד והמתלוננים) בגין הפרתם.

העבודה אותה נדרשו המתלוננים שנשכרו לבצע, כללה פרסום מודעות דרושים לעבודה מהבית ברשתות החברתיות. זמן קצר לאחר חתימת החוזה ותחילת העבודה, העובדים ניסו לפרסם כפי שנדרשו באתרים שניתנו להם ובהתאם להנחיית מעסיקם, אולם חלק מהפרסומים לא עברו, ואף הובילו בכמה מקרים לחסימת חשבונות ברשת החברתית. אז החלה הסחיטה והאיומים באמתלה של ״הפרת חוזה״ מנציגים שונים שפנו לאותם עובדים מטעם החשוד.

כלל הקורבנות התבקשו לשלם סכום של 2,450 ש״ח כל אחד בגין ״הפרת חוזה״ ואם לא יעשו כן ינקטו מהם הליכי הוצאה לפועל. ואמנם חלקם שילמו, וחלקם האחר נאלצו לשלם לאחר שהמעסיק/החשוד נתבעו בתביעות קטנות או בבית דין לעבודה. פניות של אותם עובדים שעפ״י החשד נעקצו למעסיק החשוד במעשה העוקץ – לא הואילו. בנוסף עפ״י החשד הוכנסו לאותו חוזה סעיפים שנועדו מלכתחילה להכשיל את העובדים לגבות מהם פיצויים כספיים.

במסגרת החקירה נחשף החשד הפלילי, בין היתר, בהתאם לחוות דעת של הייעוץ המשפטי במשטרת ישראל, ולפיה מדובר בחוזה המשמש ככיסוי וטשטוש למעשי הונאה וקבלת דבר במרמה. בנוסף חוקרי המשטרה במחוז ירושלים חשפו כי הפרסום שאותו נתבקשו כלל העובדים לפרסם ברשת היה כזה המיועד לגיוס עובדים נוספים לאותה חברה המיועדים ולאותה מטרה – כך שלמעשה עפ״י החשד מדובר בהונאת פירמידה, שנועדה ללכוד יותר עובדים ולסחוט מהם כספים בגין הפרת חוזה.

החשוד היה בתקופה האחרונה בבריחה מחו״ל, והלילה עצרה המשטרה את החשוד כשחזר ארצה עפ״י צו מעצר שהוצא נגדו. החשוד הועבר לחקירה בימ״ר ירושלים. היום בצהריים הוארך מעצרו בבימ״ש השלום בירושלים בחמישה ימים, עד לתאריך 13.11.

במסגרת החקירה, במשטרה תפסה מכוח צו שיפוטי כ-700,000 ש״ח השייכים לחשוד. החקירה בימ״ר ירושלים נמשכת במטרה להגיע לחקר האמת, ולמצות עמו את הדין. במקביל במשטרה מנסים להתחקות אחר קורבנות נוספים למעשיו של החשוד.

לצד ההליך הפלילי, במשטרה קוראים לציבור לנקוט במשנה זהירות בטרם חתימה על חוזי העסקה וכל חוזה אחר, ולשים לב לכל פרטיהם, ובפרט בחוזים שנחתמים ללא מפגש פנים אל פנים בין עובד למעסיק, ובעבודות שמתבצעות רק מהבית ולא במקום העבודה עצמו.

כתיבת תגובה