טבריה: למרות שלא הצליח להעביר תקציב, קיבל הזדמנות נוספת

קובי משך עתירתו לאלץ את שר הפנים דרעי לפטר את חברי המועצה • לאחר שנכשל פעם אחר פעם בהעברת התקציב, ביקש רון קובי שהוא יושאר על כנו בראש העיר, אך שהמועצה שלא אישרה את התקציב תוחלף • דרעי אישר לארבע הרשויות שטרם הצליחו להעביר את התקציב, לנסות ולהעבירו עד סוף ספטמבר

קובי בבית המשפט | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נראה כי בתי המשפט בישראל לא יודעים שובע בהגנה על רודפי הדת ושומריה במדינת ישראל. סדרת הפסיקות וההחלטות שמערכת המשפט מתהדרת בהם בתקופה האחרונה, יכולה הייתה לפרנס טורי דעות נגד דריסת המיעוט אם הדבר היה מתרחש באחת ממדינות אירופה.

לאחר ההחלטה על ביטול ההפרדה באירוע למגזר החרדי בעפולה, הגישה שס עתירה נגד ההחלטה, אך שופט בית המשפט בנצרת החליט בצעד מקומם שידון בדבר רק ארבעה ימים לאחר האירוע.

250/200

בדומה להחלטה זו והיחס המפלה לחרדים, היום דנו (ג’) בבג”ץ בעתירתו של ראש עיריית טבריה רון קובי נגד החלטת שר הפנים אריה דרעי להאריך את מועד העברת התקציב ולהשיב לכהונתם את חברי מועצת העיר.

רון קובי ביקש בעתירתו לאלץ את דרעי להשאירו בתפקידו כראש העיר למרות שעל פי החוק, כבר היה אמור לפטרו לאחר שלא הצליח להעביר את התקציב, בתואנה שהוא מתאנה לו בשל דעותיו הפוליטיות, ולעומת זאת, לפטר את חברי המועצה הלעומתיים ולמנות במקומם וועדה קרואה, כך שהוא יוכל להעביר את התקציב.

הרכב השופטים, בראשות דפנה ברק-ארז, לא התייחס לקובי כפי שהתייחס אל דרעי בחשדנות ובזלזול בדיונים קודמים בסאגה. “אם אדוני יחזור בו מן העתירה”, אמרו השופטים, “גם בשים לב לדברים שנוצרו כדי לנצל את הזמן שנותר עד חודש ספטמבר. יהיה בזה צעד בונה אמון לחברי המועצה”.

מהדברים נראה כי השופטים ממש התחננו לקובי, “אדוני יקבל את ההצעה – נכתוב מספר שורות, לא פסק דין מנומק מהצד המשפטי, וזו תהיה התרומה שלנו כדי שנוכל לקדם את מה שצריך לקדם בטובתה של העיר שעומדת לעיני כולנו”.

בהחלטת השופטים נכתב כי “העתירה שבפנינו נסובה בנסיבות חריגות שנוצרו בהארכת המועד האחרון שנקבע לאישור התקציב העיר טבריה והכל בהתאם לדיון הקודם בבג”ץ. לאחר שנשמעו טענות הצדדים ומאחר שנשמעו הצהרות בעניין שיתוף הפעולה המלצנו לעותר למשוך את העתירה”.

לאחר שכל חמשת הניסיונות  לאשר את תקציב העירייה נכשלו מועצת העיר התפזרה, ובמקומם הייתה אמורה להתמנות ועדה ממונה. הרב אריה דרעי שר הפנים מיאן להאריך פעם נוספת את האפשרות לאישור התקציב, וראש העיר זומן לשימוע במשרד הפנים לפני הדחה.

קובי עתר לבג”ץ נגד החלטת השר דרעי וטען כי מדובר בממשלת מעבר והשר דרעי נגוע בניגוד עניינים בשל עמדותיו והתבטאויותיו הפוליטיות. שופטי בג”ץ הניחו בין הצדדים הצעה לפיה תמונה ועדה ממונה של אנשי ציבור כאשר המועד החדש לאישור התקציב יהיה עד ל-3 באוקטובר וזאת בכדי לאפשר לקובי לאשר את התקציב.

בעקבות הצעת הפשרה וכדי שלא לתת לקובי אפשרות לחגוג את ניצחונו על גבי החרדים בטבריה, החליט השר דרעי להאריך את המועד לאישור התקציב לכל העיריות והמועצות, שעדיין לא הצליחו להעביר את התקציב ולהחזיר את חברי מועצת העיר. כאמור, לאור החלטת דרעי עתר קובי שוב לבג”ץ נגד המועצה ה’לעומתית’ כדבריו, ששוב לא תניח לו לא תאפשר לאשר את התקציב.

Inner article

 

קובי אמר בתגובה למשיכת העתירה: “כמו שאתם רואים, מדובר בעתירה מורכבת, וגם לקח הרבה זמן לשמוע את כל הטענות. אני חושב שבית המשפט רצה לראות את הדברים קורים אחרת בעיר טבריה ומצד שני נמנעו מפסק דין שהיה מפרש אחרת את החוק. אנחנו רואים שהשר אריה דרעי קיבל החלטה לא חוקית. מפה נתמודד עם חברי מועצת העיר טבריה, אני מקווה שפניהם לשלום ונוכל לקדם את העיר טבריה”.

מנגד, השר דרעי אמר: “אני שמח שבית המשפט העליון אישר את החלטתי לאפשר לארבע הרשויות – ירכא, טבריה, רהט ועוספיה – לאשר את תקציב המועצה עד סוף חודש ספטמבר. אישור תקציבי הרשויות חשוב ביותר לתפקודן התקין ולרווחת התושבים”.

830/125

תגובה אחת ל: "טבריה: למרות שלא הצליח להעביר תקציב, קיבל הזדמנות נוספת"

  1. ראש עיר ישר מדי הוא אומר דברים נכונים שקשה לאנשים לשמוע..עשה רבות למען עירו ולמרות שנבחר ברוב מוחץ המועצה שמה לו רגליים בנסיון להעביר את התקציב אותו תקציב שהם בנו בשנה שעברה זה רק מוכיח כמה לעומתיים הם..עוד ישמעו רבות על האיש שיש לו קבלות על עשייה וביצועים רבים

כתיבת תגובה