טויוטה bZ4X – תמיד יש פעם ראשונה || נסיעת מבחן

מה הם ראשי התיבות של הדגם החשמלי של טויוטה bZ4X  | למה ארך לחברה זמן כה רב לייצר רכב חשמלי? | איך הנסיעה, מה רמת האבזור וכמה עולה התענוג? | יש לכם שאלות על החשמלית של טויוטה? גם לנו היו, ועל חלקן – כבר יש לנו תשובות

טויוטה bz4x | צילומים: יצרן

טויוטה, היצרן פורץ הדרך בכל מה שקשור לחיסכון בדלק, קצת נרדם בכל מה שקשור לרכבים חשמליים. אולי כי הוא אוהב ליזום ולא להיות נגרר אחרי כולם, אולי כי הוא מחכה לפריצה הגדולה של החשמל – שבכנות יש לומר שהיא יותר טרנדית מאשר חסכונית – ואולי בגלל זה שהיא יותר מזהמת בכריית הבטריות מאשר הרכב שלכם. ומי יודע, אולי פריצת הדרך האמיתית תהיה ביום שחרדת טווח תישאר בהיסטוריה.

אבל טויוטה היא חברה מסחרית שהייתה חייבת לתת מענה לביקוש ההיסטרי לרכב חשמלי, ו- bZ4X היא התוצאה. אגב, ראשי התיבות הלא שגרתיים מחולקים לשניים:  bZ  הוא הכינוי המשותף למשפחת הדגמים חשמליים של טויוטה, וה- 4X  מתייחס להנעה הכפולה.

נתקו את שקע הטעינה, אפשר לצאת לדרך…

התבוננתי לא מעט על הנראות של ה- bZ4X. טויוטה לא ייצרו רכב בהנעת בנזין והוסיפו לו הנעה חשמלית, אלא יצרו רכב חשמלי חדש לגמרי. העיצוב של ה- bZ4X ברור. SUV  שנראה שהוא מוכן להתפלש בבוץ אבל ללא יומרות שטח, ספוילר אחורי מפוצל, פנסי לד צרים, והוא נראה נפלא. גבוה במידה וארוך מספיק.

תא הנוסעים הזה הוא יצירה לא שגרתית, אבל לגמרי… דשבורד שעטוף בבד חורפי, כל לוח המחוונים נמצא בעריסה מעניינת, מסך גדול דובר עברית, מתגים פיזיים שמבדילים אותו מכל העדר הסיני וחקייניו האירופים.

פחות אהבתי את ההגה עמוס המתגים שהזכיר לי את הפיקאסו של לפני עשור ואת חלק מהפלסטיקה המבריקה. מאד אהבתי את מושבי הבד הנעימים שמתאימים מאד לאקלים הישראלי והתמיכה שלהם פנטסטית, (אך ללא כיוון חשמלי… ), את גג השמש שמחולק לשניים ויש כמובן בד שמגן על הפדחת כמו שצריך. ואם זה טויוטה, מרגיש שהוא גם יעבוד איזה 30 שנה…

המושב האחורי מרווח מאוד. הרצפה שטוחה, שזה אומר שלשה נוסעים ברווח וגם גבוהים יישבו כאן בנחת. מרווח הראש מעולה. דווקא כפות הרגליים לא זכו למקום בשפע. תא המטען, כיאה לרכב פנאי, מציע מקום בשפע.

בטיחות אקטיבית, יש את כל המקובל.

המנוע החשמלי של הטויוטה bZ4X בגרסת ההנעה הקדמית חזק מאד ובעל תגובה מאד מהירה, ממש צריך ללטף בעדינות את הדוושה. ההספק הוא של 150 קילוואט, 204 כ"ס ומומנט של 27.2 קג"מ המאפשרים לרכב להאיץ מ-0 ל-100 קמ"ש תוך 7.5 שניות. בגרסת ההנעה הכפולה הרכב מגיע עם שני מנועים – קדמי ואחורי – בהספק של 80 קילוואט כל אחד והספק משולב של 217.6 כ"ס ומומנט מירבי של 34.4 קג"מ המאפשרים לרכב להאיץ מ-0 ל-100 קמ"ש תוך 6.9 שניות בלבד.

טווח הנסיעה זה השיקול הכי חשוב. כשקיבלתי את הרכב, המד הראה 440 ק"מ. אחרי שהפעלנו את המזגן, מחשב הדרך הוריד לנו לפחות 50 ק"מ. תכלס, בימי המבחן הגענו ל – 350 קילומטר שזה בסדר אבל עדיין לא פורץ דרך.

רכב המבחן שקיבלנו היה חד פאזי (יש גם תלת פאזי),  שזה אומר שטעינה ביתית יכולה להגיע ל-19 שעות וטעינה ציבורית רק 10 שעות! בעמדות טעינה מהירה המצב הרבה יותר טוב, ול-80 אחוז ניתן להגיע בתוך חצי שעה.

מחירים:

bZ4X בגרסת ההנעה הקדמית   245.990 ₪

bZ4X בגרסת ההנעה הכפולה  268.490 ₪

תגובה אחת ל: "טויוטה bZ4X – תמיד יש פעם ראשונה || נסיעת מבחן"

 1. לסיכום

  עיצוב פנימי מוזר

  טווח נסיעה מגוחך

  טעינת רכב חד פאזית שלוקחת 17 שעות

  תטיב טיוטה להתעסק במה שהיא יודעת לעשות, מכוניות. היברדיות

  חשמליות זה ממש לא הקטע שלה והיא עושה את כ"כ גרוע!!

כתיבת תגובה