טורקיה הודיעה: נגביל את הייצוא לישראל עד להודעה חדשה

שר החוץ הטורקי הודיע כבר אמש כי אנקרה תנקוט בצעדים נגד ישראל, בשל החלטתה לאסור על טורקיה להצניח סיוע הומניטרי ברצועת עזה | היום הגיעה ההחלטה הרשמית בנושא | בתגובה להגבלות היצוא של טורקיה לישראל אומרים התעשיינים: "חייבים להבטיח עצמאות יצרנית ולחזק את התעשייה הישראלית. יש לגבש תוכנית מתוקצבת לחיזוק העצמאות היצרנית ולוודא רכש ממשלתי ישראלי"

בירת טורקיה. צילום: Orhan Cam | שאטרסטוק

שר החוץ הטורקי הקאן פידאן הודיע כבר אמש כי ארצו תגבילים יצוא של עשרות מוצרים לישראל – עד להפסקת אש בעזה. היום התקבלה סופית החלטתה של אנקרה לנקוט צעדים נגד ישראל.

החלטה זו מגיעה בעקבות ההחלטה לאסור על טורקיה לבצע הצנחת סיוע הומניטרי אווירי לרצועה. המטרה של טורקיה היא להגביר את הלחץ על ישראל, ובין היתר, תאסור יצוא של עשרות מוצרים – בהם מלט, שיש ופלדה.

טורקיה כאמור מגבילה את הסחר עם ישראל בטענה כי סירבה לאפשר לה להצניח סיוע עזה, והאיום הישיר היה, כי אנקרה תגביל ייצוא מוצרים לישראל עד הכרזה על הפסקת אש.

נשיא התאחדות התעשיינים ויו״ר נשיאות המעסיקים והעסקים, ד״ר רון תומר, מסר בתגובה להודעה של טורקיה כי בכוונתה להגביל את היצוא לישראל, כי ״הדבר מדגיש את מה שאנו טוענים מזה זמן רב- אנחנו חייבים להפסיק את התלות בטורקיה. ישראל חייבת להיות עצמאית! גם במוצרים שהיא מייצרת- אנחנו חייבים להיות מסוגלים לייצר הכל בעצמנו. שמירת היכולת והכוח של התעשייה הישראלית לייצר הכל בעצמה היא מהותית לחוסן הלאומי שלנו – הן בעיתות שגרה, הן בעיתות משבר עולמי כגון מגיפת הקורונה, מלחמת רוסיה אוקראינה וכדומה, ובוודאי במשברים מקומיים כגון מלחמה, בהם אנו מגלים שהעולם שולף את נשק המסחר כדי ללחוץ ולהשפיע על ישראל. לכן חייבים להבטיח עצמאות יצרנית ולחזק את התעשייה הישראלית. יש לגבש תוכנית מתוקצבת לחיזוק העצמאות היצרנית ולוודא רכש ממשלתי ישראלי״.

כמו כן, נשיא התאחדות התעשיינים הדגיש כי בשנים האחרונות האיום מצד טורקיה הלך והתגבר. ״טורקיה נמצאת מזה כבר זמן מה בתהליך השתלטות איטי אך יסודי על מספר ענפי תעשייה בישראל, כגון תעשיות הבנייה שלנו. הטורקים מייצאים לישראל סחורה מסובסדת שמיוצרת על ידי עובדים בשכר משפיל וללא שמירה על תקני איכות סביבה מערביים, וכך מחסלים את התעשייה הישראלית המקומית ופוגעים בעצמאות היצרנית שלנו.

"בקצב זה, לא רחוק היום ונהייה תלויים אך ורק בטורקיה למוצרים הבסיסיים ביותר, ומיותר לומר עד כמה מצב זה מסוכן למדינה. הטורקים כבר משתלטים על ענף הפלדה ממנו נותרו בישראל רק שני מפעלים, על ענף המלט ממנו נותר בישראל רק מפעל אחד בודד (!!) ועוד.

"מקווה שהיום ממשלת ישראל תתעורר ותבין כי עליה להתנתק כבר מהתלות הטורקית ותבחר במקום זאת את מה שנראה לנו המובן מאליו והנו לתעדף ולחזק את התעשייה הישראלית. זאת על ידי תעדוף של התעשייה הישראלית בכלל המכרזים של המוסדות הציבוריים בישראל, בהם משרדי הממשלה, רשויות מקומיות, בתי חולים, קופות חולים ועוד. העדפת תוצרת הארץ הנה קריטית כיום יותר מתמיד, כאשר מוטלת עלינו החובה לשקם את המדינה אחרי המלחמה.

"ברוח זו, אני גאה גם לומר שבעת האחרונה רבים מחברי הקבלנים בסקטור הפרטי החליטו אף הם שבשום מחיר לא יקנו תוצרת טורקית ויעדיפו תוצרת הארץ ״כחול-לבן״. העדפה זו של תוצרת ישראלית הנה מהותית לביטחון שלנו, לכלכלה שלנו ולרוח והגאווה הישראלית שלנו. רק באמצעות חיזוק של התעשייה המקומית ״כחול-לבן״, נבטיח את העצמאות והחירות שלנו במדינת ישראל".

 יו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי הזהיר היום כי "הדיווח בדבר הגבלות הייצוא של טורקיה לישראל, מחייב בחינה רחבה וראייה אסטרטגית של מגבלות הסחר, אשר מצטברות כביטוי כלכלי לבידוד מדיני של ישראל. הקשיים בשרשראות האספקה ופערי ההיצע שנוצרים, ישפיעו באופן משמעותי על התייקרות המחירים, שישליכו באופן מיידי על יוקר המחיה ועל פעילות המשק כולו".

לאור המצב, אמיתי הציע לגבש אטסטרגיה עם העקרונות הבאים: "ראשית, יש לתמרץ ולפתח בישראל יכולות ייצור עצמי בתחומים קריטיים הנוגעים לביטחון מזון וחקלאות, תעשיית נשק, מוצרי רפואה, ברזל ומלט לבניה ועוד. כמו כן, יש לעודד ולתמרץ עסקים להתקשר עם מגוון ספקים ממדינות שונות ובכך להבטיח רציפות אספקה, תוך בחינה של רכיבי הייבוא לפעילות המשק. בנוסף, יש לבחון מדיניות הממנפת הסכמי סחר ורכש גומלין גדולים של ישראל מול מדינות אחרות, לצורך הבטחת אספקת חומרים ומוצרים קריטיים למשק".

אמיתי סיכם את דבריו ואמר "נוסף על מאמצים מדיניים להסרת מגבלות על ישראל, על הממשלה לקיים דיון חירום בנושא מגבלות המסחר, לבחון כיווני הפעולה ולגבש תכנית פעולה הולמת".

תגובה אחת ל: "טורקיה הודיעה: נגביל את הייצוא לישראל עד להודעה חדשה"

  1. ישראל לא יכולה להחזיק מעמעד בחרם כלכלי היא לא רוסיה.

כתיבת תגובה