טמינת הראש בחול לא תציל מהמשבר הכלכלי הבא

משבר הקורונה העמיד משקי בית רבים בסכנת קריסה כלכלית • עוה"ד ומשקיע הנדל"ן גיא מנדלסון מסביר איך מתנהלים נכון בכלכלת הבית ומה תוכלו לעשות על מנת לצמצם את נזקי המשבר הבא

כמה כסף יש לנו? | אילוסטרציה: אוראל כהן, פלאש 90

משבר הקורונה הוציא רבים מהעובדים לחופשה ללא תשלום במקרה הטוב או לאבטלה במקרה הרע, והעמיד משקי בית רבים בסכנת קריסה כלכלית. עניין זה, ערער את הגישה הישראלית לכלכלת משפחה – לחיות ממשכורת למשכורת, לקיחת הלוואות צרכניות בשביל לשים 'עוד טלאי על שמיכת החובות' וליהנות מטיסות, מלונות ומסעדות בזמן שהמינוס חוגג. 

התנהגויות כלכליות אלו, נובעות מהמיתוס הישראלי של 'יהיה בסדר'- האמונה שהמשכורת תגיע בחודש הבא ו'נסתדר', ומגישת ה'מגיע לי' – עבדתי המון שעות החודש, מגיע לי בגד חדש. חלק מהישראלים אמנם מעדיפים לטמון את ראשם בחול בכל הקשור לעניינים פיננסיים, אך הם בסך הכול תוצאה של מערכת שלא מקנה לאזרחיה חינוך פיננסי. כך יוצא, שההורים הם אלו שאחראים ללמד את ילדיהם על התנהלות כלכלית, אם בכלל. 

250/200 סייד בר + קובייה

עם תחילת הסגר הראשון, נסדקה הגישה הישראלית, כאשר חלק מהמשפחות לא יכלו לממן אפילו את החודש הראשון ללא עבודה, גם משפחות שממונפות בהחזרים גבוהים של הלוואות צרכניות שנטלו, התקשו בתשלום ההלוואות. כמו כן, משפחות רבות גם הקפיאו את תשלומי המשכנתא, שכן עם פרוץ המשבר התקשו לעמוד בתשלומים. מקרים אלו מלמדים, שמשפחות רבות נמצאות על סף קריסה ושינוי קטן, אפילו העלאת ריבית הפריים שיגרור עלייה בהחזרים, עלול להביא לברוך כלכלי. 

אז מה ניתן לעשות לפני המשבר הבא? ללמוד כיצד לנהל את כספכם, למדו את עולם המושגים של הבנק ואת השלכותיו על חשבון הבנק האישי (כך למשל, בירור מסגרת האשראי הפנויה בכרטיס תמנע ממכם חוסר נעימות מעסקה שתסורב ע"י חברת האשראי). בנוסף, מומלץ לפתוח חשבון חירום ולחסוך בו כספים בשווי שמספק כיסוי הוצאות במקרה של לפחות שלושה חודשים ללא עבודה. 

מעבר לכך, רצוי גם להגדיל את מספר מקורות הכנסה, כך שבמקרה של אובדן מקום העבודה לא תישארו ללא הכנסות כלל. ערוצי הכנסה נוספים, יכולים להגיע מרווחים ממניות, מכירת מוצרים, השכרת נכס כלשהו, או מתן שירות הקשור בעיסוקכם המקצועי או תחביבכם. 

Inner article

לגבי ההוצאות, הקפידו לא להתפתות להוצאות שהן מעבר ליכולת ההחזר שלכם ובמיוחד השתדלו להימנע מתשלומים. תשלומים נגררים מחודש לחודש ומוסיפים להוצאות גם בחודש הבא (וגם סותמים את המסגרת של הכרטיס). לכן, כדאי לפתוח חשבון נוסף ולחסוך בו כסף שמיועד לרכישות גדולות (למשל, אם אתם יודעים שיש לכם חידוש ביטוח לרכב בחודש אוגוסט, אפשר להתכונן לכך ולחסוך מראש). ניתן לחסוך בחשבון זה גם כספים עבור מותרות שתרצו להתפנק בהם מידי פעם, כמו רכישת שעון חכם חדש וכדומה.

עו"ד גיא מנדלסון | צילום: פלג אלקלעי

עניין חשוב נוסף, הוא לא להתפתות להלוואות הצרכניות שהבנק מציע לכיסוי המינוס. אמנם הריבית על הלוואה כזו היא זולה מאשר הריבית שתשלמו על המינוס, אך היא חוב נוסף שאתם מערימים על עצמכם. כך שאם ההוצאות שלכם גבוהות יותר מההכנסות – מה שכנראה הכניס אתכם למינוס מלכתחילה, אתם תמצאו את עצמכם באותה נקודה גם בחודש הבא, רק בתוספת הלוואה נוספת שצריך להחזיר.

אל תמתינו לנס בחשבון הבנק. זה הזמן להשקיע בלהבין איך חשבון הבנק שלכם מתנהל ואיך תוכלו להביא את עצמכם ליציבות כלכלית. אל תגידו 'יהיה בסדר', דאגו שיהיה בסדר. 

הכותב הינו שותף בחברת עורכי הדין מ. מנדלסון ושות’ מומחה נדל"ן, משקיע ויזם. מייסד קבוצת 'אושר כלכלי'

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה