טראמפ: סין נוהגת במניפולציה ביואן כשנתנה לו להיחלש

פעולה פסיבית של סין במטבע היואן גרמה לפיחות וחציית שער ה-7 יואן לדולר • זאת, תגובת נגד לאיום של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל מכסים נוספים על יבוא סיני בשווי 300 מיליארד דולר החל מה-1 בספטמבר

דונלד טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: מיילס קולן, הבית הלבן

המלחמה החמה בין ארצות הברית וסין עולה מדרגה. סין ביצעה מתקפה (מטאפורית) משולבת על ארצות הברית כאשר אפשרה ליואן להיחלש משמעותית מול הדולר. בעקבות כך חצה אתמול (ב') היואן את רף ה-7 יואן לדולר לראשונה מאז 2008.

נסביר, כי עד כה הגן בנק העם הסיני, הבנק המרכזי, על שער של שבעה יואן לדולר. המשמעות של יואן החלש מתבטא בכך שהוא הופך את הסחורות של סין לזולות יותר בחו"ל. אלא שמול ארה"ב הוא גם מרחיב את גירעון הסחר האמריקאי הענק מול בייג'ין. כעת הניח הבנק למטבע להיחלש והשער הסחיר פרץ את רמת השבעה לדולר כעבור זמן קצר.

Box

משרד האוצר האמריקאי פירסם על כך הכרזה רשמית לאחר שהוכח שסין לא נקטה בצעדים המקובלים האמורים לתמוך במטבע. בהודעה נאמר באופן רשמי כי סין כמבצעת 'מניפולציות במטבע'. קרוב לוודאי שההודעה תגביר עוד יותר את המתיחות השוררת בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם. מנגד, כלכלנים בעולם אומרים כי אם ירידת היואן תקבל תאוצה ותיהפך להתדרדרות, סין תרגיש הרבה יותר כאב מאשר ארה"ב.

הפעולה הפסיבית של סין במטבע היואן שגרמה לפיחות, באה כתגובת נגד לאיומו מסוף השבוע של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להטיל מכסים נוספים על יבוא סיני בשווי 300 מיליארד דולר. הוא מאיים כי החל מה-1 בספטמבר יושת מכס של 10% על יבוא סיני נוסף בשווי 300 מיליארד דולר. יצויין, שהאיום החדש של טראמפ הפתיע את הכלכלה העולמית לאחר שפורסם ימים ספורים כי התחדש המו"מ בין הצדדים. 

בעקבות הפיחות, פרסם טראמפ ציוץ בטוויטר שבו האשים את סין במניפולציה במטבע. "סין הורידה את המחיר של המטבע שלה קרוב לשפל היסטורי. זה נקרא מניפולציה במטבע. אתם שומעים את זה, פדרל רזרב? זו הפרה משמעותית שתחליש את סין לאורך זמן". ניתן לומר שבכך טראמפ מממש הבטחה נוספת שלו מימי קמפיין הבחירות לנשיאות, אז התחייב להכריז על סין כמבצעת מניפולציות במטבע.

בהודעה שפרסמה ארה"ב נאמר כי שר האוצר סטיבן מנוצ'ין ידון עם קרן המטבע הבינלאומית בדרכים "לסיים את היתרון התחרותי הלא הוגן שהפעולות האחרונות של סין יצרו".

Inner

הטלת המכסים על סין הייתה פעולה שבאה לחזק את הכלכלה האמריקאית וסין שבתחילה באה לדבר, החליטה להשיב מלחמה. משרד האוצר האמריקאי אומר על כך כי "בימים האחרונים נקטה סין בצעדים קונקרטיים להוריד את שווי המטבע שלה, תוך שמירה על עתודות מט"ח משמעותיות על אף שימוש פעיל בכלים מסוג זה בעבר".

בהודעה נאמר עוד כי "ההקשר שבו בוצעו הפעולות הללו ואי הסבירות מאחורי היציבות בשווקים של סין מאשרים כי המטרה של הפיחות במטבע היא השגת יתרון תחרותי לא הוגן במסחר הבינלאומי".

מדד הפחד זינק

ההתפתחויות האחרונות טלטלו את השווקים, והמדדים המובילים בוול סטריט רשמו את הביצועים הגרועים ביותר מאז תחילת השנה. אמש סגרה וול סטריט את היום הגרוע ביותר ב-2019: הדאו צנח ב-760 נקודות (2.9%-), הנאסד"ק נפל ב-3.5% וה-S&P 500 ב-3%. מדד הפחד (VIX) זינק בכ-38%.

מי שהוביל את הירידות היו מניות הטכנולוגיה והיי-טק. בין הרושמים ירידות ניתן למצוא את אפל, אינטל, פייסבוק, אלפאבית, טסלה, מייקרוספט ואמזון. במקביל בורח הציבור אל המקום הבטוח והזהב נמצא בשיא של 6 שנים והשלים קפיצה אולימפית של 14% מתחילת השנה.

בעקבות הלחץ שנרשם בוול סטריט המסחר בבורסות אירופה ננעל אמש בירידות חדות, מדד הקאק הצרפתי נפל בעוד 2.2%, הפוטסי ירד ב-2.5%, והדאקס צנח ב-1.77%.

על רקע הירידות בשווקים, יו"ר קבוצת ההשקעות אינפיניטי אמיר איל, צוטט ב'גלובס' כי "סין לא מעוניינת 'לשבור את הכלים', וממשיכה להחזיק ביתרות גדולות של אג"ח אמריקאיות, ולכן תפעל להגעה להסכם. כל הסכם שיושג בין ארה"ב לסין, ישפיע לרעה על האיחוד האירופאי שיהיה הנפגע העיקרי לאור מאבקי הכוח בין גושי הסחר השונים", הוסיף.

לדברי איל, "לארה"ב, לה יש גירעון סחר מובנה של 450 מיליארד דולר מול הסינים, אין באמת ברירה אלא להתגונן מול התוקפנות והמניפולציות הסיניות, כאשר ארה"ב של טראמפ נחושה לשנות את מצב הסחר בין הגושים. להערכתנו, סין לא רוצה עימות כולל עם ארה"ב, שעלול לסכן את יציבות המשטר, אבל הסינים גם הבינו שהם חייבים ליצור מנופי לחץ על ארה"ב לקראת המו"מ שיחודש בספטמבר".

Inner

כתיבת תגובה