טרנד מסוכן || בתוך שבוע, 157 ק"ג רולאפס הוברחו בדואר

נחשף נתיב נוסף להברחת רול-אפס: בודקי המכס תפסו 157 ק"ג ב-10 משלוחי דואר שונים | רק בשבוע שעבר הוברחו לישראל מאות ק"ג של רול-אפס במזוודות דרך נתב"ג | אתמול פרסם משרד הבריאות אזהרה בריאותית לצרכני הממתק – שאינו כשר, אך קיימים לו תחליפים בכשרויות שונות

חלק מחבילות הדואר עם הרול-אפס שנתפסו | צילום: דוברות רשות המסים

נמשכים הניסיונות לגרוף רווחים דרך יבוא לא חוקי של הממתק הפופולרי Roll-Ups.

בודקי יחידת מכס מרכז במרכז למיון דואר חבילות במודיעין חשפו היום 10 משלוחים שהגיעו מארה"ב ויועדו לכתובות שונות בארץ והכילו כמויות מסחריות של הממתק. המשלוח הגדול ביותר הכיל 17 ק"ג (כ-1,200 פריטים) ובסך הכל נתפסה כמות של כ-157 ק"ג בכל המשלוחים.

לאחרונה בודקי המכס מבחינים בטרנד חדש של הברחות ממתקי רול-אפס, בעיקר מארה"ב. הממתק הינו הלהיט החדש (מרשת 'טיקטוק') בעיקר בקרב ילדים, שמצטלמים כשהם מכינים רול ממולא בגלידה קפואה, הממתק מתקשה מהקור, והשיניים והפה עומדים (או שלא) באתגר.

לפני כשבוע, בפעילות מיוחדת של בודקי אולם הנוסעים ויחידת הסמויים של מכס נתב"ג, נתפסו מספר נוסעים שבכבודתם ממתקי רול-אפס. ביום שישי האחרון נתפסו זוג נוסעים, אזרחי ארה"ב, כשברשות כל אחד מהם 2 מזוודות שבהן 85 ק"ג של רול-אפס – בסך הכל 170 ק"ג אצל שני הנוסעים.

זוג נוסף, בעל ואישה, נתפסו עם ממתקי רול-אפס בכבודתם. הבעל עם מזוודה שהכילה 20 ק"ג והאישה עם מזוודה שהכילה 12 ק"ג. נוסע נוסף מארה"ב נתפס עם 2 מזוודות שהכילו ביחד 33 ק"ג. נוסע נוסף, ששב בטיסה מארה"ב, נתפס ביום שני כשב-2 מזוודותיו היו 65 ק"ג רול-אפס.

מזוודות עם רול-אפס שנתפסו בנתב"ג | צילום: רשות המסים

יבוא כמויות כאלה של מוצר מזון, חורג מההגדרה החוקית של יבוא אישי ונחשב ליבוא מסחרי, המחויב בתשלום מסים, בקבלת אישור ממשרד הבריאות ואישורים נוספים.

נציין כי אתמול (ד) פרסם משרד הבריאות אזהרה בטוויטר: "זה שזה מצטלם טוב ומעורר באזז, לא אומר שזה בריא לכם או לילדים שלכם", נכתב, וצויין כי הממתק מכיל כמות גבוהה של סוכר מסוגים שונים (גלוקוז, סירופ תירס וסירופ תירס מיובש) וכי "צריכת סוכר נמצאה קשורה בעליה במשקל. אל צריכת סוכר מיוחסות מגוון תחלואות נלוות כגון מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם, סוכרת מסוג 2, כבד שומני, סרטן, עששת ועוד".

כמו כן הרול אפ מכיל שמן דקלים שהינו "מכיל רמות גבוהות של שומנים רוויים, המעלים את הכולסטרול הרע ואת הסיכון למחלות לב וכלי הדם זאת בנוסף לבירוא היערות לצורך הפקת השמן, שזו השפעה שלילית עצומה על הסביבה".

מתברר שהממתק הפופולארי – שיש לו גם תחליפים כשרים – מכיל חומרי טעם וריח טבעיים ומלאכותיים המקנים פרופיל טעמים לא טבעי ואשר עשויים להשפיע על דפוס אכילה, בחירת מזונות ותחושות רעב ושובע.

כתחליף, מציעים במשרד הבריאות לגלגל רולים של מלפפון וסלרי עם גבינה לבנה.

כתיבת תגובה