יָשִׁיר מֹשֶׁה | הדרך של אבוטבול לגבעת רם • צפו

באדיבות החוק הנורבגי: חבר הכנסת המיועד מטעם ש"ס, משה אבוטבול בראיון חג מיוחד ל'ביזנעס' • על העשור בראשות עיריית בית שמש: "השתדלנו לתת לכולם" • על מצוקת הדיור: "צריך הצצה לתכניות הפעולה לקראת הכנסת ה-21 • וכמובן, שאלת השאלות: אלו תיקים תדרוש שס במו"מ הקואליציוני?

משה אבוטבול בראיון לביזנעס | תמונה: ביזנעס

לפני הכל, ראיון חגיגי בפתיחת דרכו הפרלמנטרית החדשה של משה אבוטבול, היא גם הזדמנות לסיכום של עשור פורה, בראשות העיר בית שמש. רגע לפני המעבר לפוליטיקה הארצית, אני מבקש מאבוטבול לספר על פעולותיו בעשור האחרון – תוך מיקוד במצוקת הדיור.

אין ספק, כי זו היא מצוקה שנוגעת לכל שכבות החברה הישראלית. ואם מדברים על החברה כולה, אבוטבול היה ראש עיר מעורבת. ירצה או לא ירצה, היה עליו לשרת גם את החילונים. איך הצלחת, אני שואל אותו, לשמור על המרקם העדין בין תושבי העיר בית שמש – החל מהקיצונים של ה'קסבה', ועד הציבור המודרני והחוצניקי שגר בהמוניו בעיר? וזה עוד לפני שהתייחסנו לכלל האוכלוסיה, המסורתית והדתית הרבה בעיר. איך 'הולכים בין הטיפות' במצב רגיש כזה?

Box

אבוטבול משיב, כי בתקופתו כראש עיר, גולת הכותרת הייתה מהפכת הדיור מבחינה אורבנית. לדבריו, הוא הוציא לפועל כמות בלתי נתפסת של 30,000 דירות, שנתנו מענה למצוקת הדיור הקיימת הן במגזר הכללי והן במגזר החרדי. באשר לפרויקטים של המגזר החרדי אבוטבול מפרט את רמת בית שמש ג, ג2, רמת בית שמש ד, רמת בית שמש ה', ו'שכונת המשקפיים' כמו עוד פרויקטים רבים עבור כל המגזרים שאכן נתנו מענה – גם אם קטן מאוד – לכלל המגזרים, לדבריו.

"בכל המגזרים ידעו להעריך את זה", אומר אבוטבול, "אבל השתדלנו לתת לכולם, היו פה ושם התפרצויות, אבל על פי רוב יש אווירה של עיר מאוחדת".

Inner

להקים קרנות גמ"ח

אני שואל את אבוטבול איך הוא מתכוון בכנסת לעזור לזוגות הצעירים בנושא קניית הדירה: איך הממשלה תוכל לעזור לזוג צעיר ברמה כזו שהם לא יצטרכו לקחת משכנתה של 30 שנה?

אבוטבול מסכים שהפתרונות חייבים להיות דרך הממשלה, על ידי הוזלת מחירי הקרקע כמו גם הצפת שוק בדירות. לגבי המגזר החרדי, מציע אבוטבול רעיון מהפכני: להקים קרנות צדקה חרדיות שיעזרו לזוגות צעירים ע"י הלוואות ללא ריבית בתנאים נוחים מאוד.

אבוטבול מספר שכאשר הגיע לבית שמש הוא קיבל מאחד מגדולי הגבירים הבטחה לתת לכל אברך הלוואה של 10,000 דולר במאה תשלומים ללא ריבית. אבל גם לדעתו, ברור לו שעיקר התמיכה צריכה לבוא מצד הממשלה,"ואני בטוח ש'שס' תעמוד על כך במו"מ הקואליציוני", מסכם אבוטבול.

Side
Inner

תגובה אחת ל: "יָשִׁיר מֹשֶׁה | הדרך של אבוטבול לגבעת רם • צפו"

  1. אם האדון עשה כזו מהפכה בבית שמש, למה לא ימשיך את העבודה הטובה שישה. למה יברח להשתדרג לכנסת. איזה מן עמידה בהבטחות. עזוב את חלום הכנסת..תעשה הרבה יותר כראש עיר.

כתיבת תגובה