יבול נכרי ממצרים: יבואני הירקות מתכוננים לשנת השמיטה

יבוא מטורקיה או ממצרים? במשרד החקלאות עדיין שוקלים, אך היבואנים מבקשים להקדים את אישור הייבוא לירק ממצרים, כיוון שהוא זול יותר מהיבוא הימי מטורקיה • “המדינה מתחרדת, נידרש לכמויות גדולות הרבה יותר של ירק מגידול נכרי”, אמר בעלי ‘ביכורי שדה’

מכירה מוזלת של פירות וירקות | צילום: סרג' אטל, פלאש 90

שנת השמיטה המתקרבת מעסיקה זה מכבר את כלל מערכות הכשרות בארץ, כמו גם את החברות הגדולות העוסקות בייבוא ואספקת תוצרת חקלאית ברחבי הארץ. על פי דיווח ב’ממון’ של ‘ידיעות אחרונות’, חברת ‘ביכורי שדה’ המשווקת פירות וירקות תחת הכשרויות בד”ץ העדה החרדית, בית יוסף, הרב אפרתי ועוד הגישה בקשה ליבוא ירקות טריים ממצרים הסמוכה.

היבוא היבשתי ממצרים זול יותר מייבוא ימי מטורקיה, ועל פי הדיווח הדבר יכול להוזיל את מחירי הירקות. אילן שבע, בעלי ביכורי שדה תמה: “איזה היגיון יש ביבוא מטורקיה ולא ממצרים שאיתה יש לנו שלום?”. לדברי שבע, החברה הגישה בקשה למשרד החקלאות לייבוא של “עגבנייה, מלפפון, קישוא, בצל ופלפל, ירקות בסיסיים שכל משפחה צורכת”. 

250/200 סייד בר + קובייה

בהמשך הסביר שבע, כי “בגלל שנת השמיטה נדרשים ירקות מיובאים שגידל נכרי (גוי)”. הוא נימק את הבקשה בעובדה כי “המדינה מתחרדת, ונידרש לכמויות גדולות מבעבר של תוצרת מיובאת”. על טענת מגדלים מקומיים ולפיה הייבוא עלול לפגוע בתוצרת המקומית ענה שבע: “שילמנו אגרות על תהליך תיקון נגעים ביבוא כדי שהגנת הצומח תדון בנושא כדי להכריע”. על פי הדיווח, בשבוע הבא יתקיים דיון בנושא במחלקת הגנת הצומח במשרד החקלאות.

בדיווח של נווית זומר ב’ממון’ הובאה גם ההתנגדות של מחלקת הגנת הצומח לייבוא ירקות טריים ממצרים – בעיקר עגבניות – מחשש למזיקים. “בעגבניות ממצרים יש מחלות ומזיקים שאינם קיימים בארץ. המשרד ידון בהערכת הסיכונים ליער ולגידול, ולאחר הידברות רשמית עם השירותים להגנת הצומח במצרים יוחלט אם היבוא אפשרי, ואם כן – אלו טיפולים נדרשים”.

870/135 ליינר ארטקל

עוד נאמר, כי “גורמי המקצוע במשרד שוקלים לאפשר יבוא עגבניות דרך מעבר ניצנה בכפוף לכל הבדיקות הנדרשות בהיבטי הגנת הצומח, לרבות מניעת מזיקים ומחלות”.

במגזר החרדי הובעה תקווה לטיפול מהיר בנושא, ללא גרירת רגליים בירוקרטית, דבר שיאפשר למשפחות מרובות ילדים להמשיך לצרוך ירקות בסיסיים גם במהלך שנת השמיטה ולאחריה, ללא נזקים ממוניים מהותיים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה