יבנה וחכמיה: ראה”ע מתנגד; החרדים מתעקשים

גורם בש”ס ל’ביזנעס’: “אנחנו חייבים את תיק השיכון אצלנו, לא נחזור על פרשת הסכמי הגג כשכחלון הדיר את החרדים מלכתחילה” • ביהדות התורה מתעקשים: “גם יבנה וגם שפיר. ראה”ע יבנה יכול להתנגד, זה לא יעזור לו” • ומה יהיה תפקידה של הועדה הציבורית למיפוי צרכי הדיור החרדיים?

יבנה מזרח | מקור הדמיה: רמ''י

המו”מ הקואליציוני המוקפא לכאורה מצד יהדות התורה בשל אירוע הזמר המתוכנן בשבת ושעליו הוצאו בסיטונות היתרי עבודה בשבת – לא מונע מהליכוד לשמור על התיק עבור המפלגה. זאת למרות לחצים מצד ש”ס, והצעת פשרה למתן התיק לבצלאל סמוטריץ’ במקום תיק המשפטים.

ליהדות התורה שהכניסה לבין שורותיה את ח”כ יצחק פינדרוס, מנהל המכון החרדי למחקרי מדיניות שעשה רבות בתחום מיפוי צרכי הדיור, דרישה ברורה להקמת וועדה ציבורית שתמפה את הצרכים של הציבור החרדי, תציע שטחים אפשריים לבנייה לציבור החרדי בערים מעורבות, ואף תמפה שטחי ציבור אפשריים בערים שבהן מוסדות החינוך החרדי לא יספקו את צרכי הבנייה החדשה.

250/200 סייד בר + קובייה

גם על הסכמי הגג מטילה יהדות התורה וטו בדמות מכסה של 20% מכל בנייה חדשה שתיועד לציבור החרדי. לביזנעס נודע כי מול התנגדות ראשי ערים לעומתיים, ייתכן והזכויות ינויידו מעיר לעיר.

העיר הנוספת שעלתה לכותרות מלבד שפיר-קרית גת (מעל 10 אלף יח”ד), היא יבנה שבצדה המזרחי מתוכננת שכונת ענק אימתנית בת כ-12,500 יח”ד. צוותי המו”מ של יהדות התורה הביעו גם אתמול (למרות הדיונים המוקפאים לכאורה) את רצונם ליישב אלפי חרדים ביבנה.

ביבנה שמעו על הדברים וראש העיר, צבי גוב-ארי, מיהר לפרסם את הפוסט הבא: “תושבים יקרים, הבוקר פורסמה כתבה בעיתון ידיעות אחרונות המציינת כי קיימות תכניות של המפלגות החרדיות, במסגרת המו”מ הקואליציוני, להקצות את השכונה הדרום-מזרחית של העיר עם 12,500 יחידות דיור לטובת המגזר החרדי. לעניין זה משמעות דרמטית לעיר יבנה אשר מעולם לא זוהתה עפ”י מגזרים. על כן אין בכוונתי כראש עיר להרשות הקמת שכונה חרדית ביבנה.

שבילי אופניים ביבנה מזרח
| מקור הדמיה: רמ”י

“חשוב להבהיר כי אינני פוסל אף אדם ואיש איש באמונתו. יחד עם זאת, משמעותה של שכונה חרדית הינו שינוי אופיה של העיר על כל המשתמע מכך.

“צר לי על העלאת הרעיון על ידי גורם כלשהו שכן הדבר אינו בר יישום ואיני מתכוון לאפשר מימוש הרעיון ההזוי הנ”ל. אמשיך להתייחס לתושבי העיר החרדיים ובכלל עפ”י כל הכבוד הראוי כפי שעשינו עד כה.

“שלכם, צבי גוב-ארי, ראש העיר”.

Inner article

ביהדות התורה אישר וכי הם דנים בנושא, אך הכל בשלב התכניות “ושום דבר לא מעשי. ראש העיר יבנה יכול לומר מה שהוא רוצה, בכל מקרה זה לא ישנה את התוצאה”, אמר ל’ביזנעס’ גורם הקרוב לצוות המו”מ.

במקביל, הדיונים על תיק השיכון מגיעים לטונים צורמים, כיוון שבעוד ש”ס ויהדות התורה, מבקשות בו זמנית את תיק השיכון (ש”ס מבקשת אותו בנוסף לתיקים שבידה בקדנציה הנוכחית) הרי שנתניהו מבקש לתת את התיק כפיצוי לבצלאל סמוטריץ’ שדורש את תיק המשפטים לעצמו. לנתניהו העדפות אחרות לתחום המשפטים: יריב לוין, איש צוות המו”מ של הליכוד, מבקש אותו לעצמו ונתניהו לא ממש מתנגד לתת אותו לאחד מנאמניו.

רחוב טיפוסי יבנה מזרח | מקור: הדמיה – רמ”י

גורם בכיר בש”ס טען היום בשיחה עם ‘ביזנעס’, כי ש”ס תעמוד על דרישתה לתיק השיכון כיוון שלדבריו, שר האוצר היוצא (ולכאורה גם שר האוצר הבא) משה כחלון, לא העניק במסגרת תכניות ‘מחיר למשתכן’ שכונות חרדיות בפועל (למעט רמת שלמה בירושלים ושכונה בבני ברק, שגם הן היו פתוחות להרשמה לכלל הציבור) והדיר בפועל, בהסכמי הגג שלו, את החרדים. “רק ש”ס מנעה ממנו ברגע האחרון להדיר את החרדים לגמרי מהסכמי הגג, ולכן אנחנו רוצים את תיק השיכון בידיים שלנו”, אמר הגורם הש”סי ל’ביזנעס’.

נציין כי בכל מקרה, ראש עיריית יבנה פרש כבר לפני כחודשיים מהסכם הגג שחתם עם משרד האוצר, וכרגע, לא ברור כיצד מתכוננים ביהדות התורה לייעד את השכונה הענקית שבמזרח יבנה, להתיישבות חרדית.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה