יום אדום בבורסות בניו יורק: חברת 'אפל' מוחקת עשירית מערכה

נאסד"ק, דאו ג'ונס, ג'ונסון אנד ג'ונסון ואפל נחלשות • גם באירופה נפילות שערים בבורסה בעקבות הודעת חברת 'אפל' על ירידה בתחזית ההכנסות שלה • ג'נרל מוטורס צוללת בעקבות הירידה במכירות ב-2018

צניחה קרובה? | אילוסטרציה. צילום: Thomas Paj, שאטרסטוק

יום אדום בבורסות ברחבי העולם, לא מעט בזכותה של 'אפל', שהודיעה כי הכנסותיה ברבעון האחרון הגיעו לסך של 84 מיליארד דולר. מדובר בירידה של לפחות חמישה מיליארד דולרים בהשוואה לתחזית הקודמת.

'ביזנעס' מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

Box

הדבר השפיע לא רק על מניית חברת אפל, אלא גם על מניות של חברות המספקים לה מוצרים, טכנולוגיות ושירותים. מניית 'סמסונג' ירדה אף היא במקצת, מאחר וגם היא מספקת מסכים ל'אפל'.

בעקבות הודעת אפל, ירדה מניית יצרנית החלקים הסינית ACC ב-7% מערכה. גם סמסונג רשמה כאמור ירידה של 3%.

בבורסות באירופה, גם נרשמו מדדים אדומים היום בעקבות הודעת 'אפל'. כך ראינו היום ירידה של 17% במניית חברת AMS AG שנסחרת בבורסה השוויצרית. החברה מייצרת חיישנים למערכות זעירות והיא מעסיקה למעלה מעשרת אלפים עובדים ברחבי העולם. מניות של חברות שבבים נוספות ירדו באחוזים הנעים בין 5%-ל-10%.

לקראת הערב בישראל, והצהריים בארה"ב, משלימה חברת 'אפל' ירידה של עשרה אחוזים מערכה, מה שמביא את המניה שלה לשיעור הכי נמוך מזה שש שנים.

גם חברות אחרות שדיווחו על ירידה במכירות ניזוקו מכך בבורסה. כך למשל, מניית ג'ונסון אנד ג'ונסון נחלשה ביותר מאחוז. זאת, לאחר שדיווחה על ירידה של במכירות בהודו בשנה האחרונה. ג'נרל מוטורס ירדה בשיעור דומה, גם בגלל ירידה במכירות.

Inner

גם שאר המדדים המובילים בעולם, נאסד"ק ודאו ג'ונס, רושמים ירידה של למעלה משני אחוזים, מן הסתם עקב חששות בכל הנוגע למסחר בינלאומי, שהרי ההפסד העיקרי של חברת אפל ברבעון האחרון בא מכיוון השוק הסיני, שמשיב לאמריקאים כגמולם, לאור העיצומים שמטיל טראמפ על מוצרים וטכנולוגיות סיניות. מנכ"ל אפל הזכיר זאת בדבריו, בציינו כי המכירות הנמוכות של מכשירי האייפון בשווקים בסין, הן הסיבה להנמכת התחזית של החברה, אמנם באפל נערכו להאטה בצמיחה, אך את עוצמת הירידה במכירות שהתרחשה בסין, לא דמיינו אפילו ב'אפל'.

למעשה, מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, חזקה היום יותר מתמיד, זו גם הסיבה לנפילת תשואות האג"ח הממשלתי בארה"ב, נפילה שהביאה את המדד למצב שהיה בו לפני שנה. ההטאה בייצור ובמכירות מושפעת מאוד מהשוק הסיני הזועם על האמריקאים, שמסביר לאזרחי המעצמה החזקה בתבל, כי יותר משטראמפ יכול לפגוע לסינים בכיס, הסינים יכולים לפגוע לאמריקאים במניות.

Inner

כתיבת תגובה