יומון מתחרה וכתב אישום נגד ראשי ‘הפלס’

צרות בצרורות: יומון מתחרה ל’הפלס’ יוצא לדרך • כתב אישום הוגש נגד ראשי ומנהלי העיתון • בכתב האישום עולים שמותיהם של בכירי החברות הגדולות שהוטרדו – בשל היותם המפרסמים הגדולים בעיתונות החרדית ובעיקר ב’יתד נאמן’

שילוט בהפגנה נגד חקירות אנשי 'הפלס' | צילום ארכיון: יונתן סינדל, פלאש 90

רגע אחרי ההצהרה של ראשי הפלג השמרני בתוככי הפלג הירושלמי על הקמת יומון מתחרה – ‘התבונה’, כאשר הסיבה לכך, לדבריהם שצוטטו ב’הקו החרדי’, היא אי ייצוג הולם לדעות כל גדולי התורה של הפלג ב’הפלס’ – מוגש הבוקר כתב אישום נגד ראשי, מנהלי או עובדי ‘הפלס’, בעוון הטרדות וסחיטות באיומים.

פרקליטות מחוז ת”א (פלילי) הגישה לפני זמן קצר כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד נתן גרוסמן, בעליו ועורכו של עיתון הפלס בתקופה הרלוונטית, שמואל אלישיב, מנכ”ל העיתון בתקופה הרלוונטית, אברהם טריגר, חיים יברוב, נתנאל שטפפר, שבתאי פיין, ישראל טרופר ומשה ברלימן. כתב האישום כולל 27 אישומים בעבירות רבות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה באיומים, סחיטה באיומים שהביאה לידי מעשה והטרדה באמצעות מתקן בזק (ריבוי עבירות), כל נאשם על פי המיוחס לו בכתב האישום.

250/200

‘ביזנעס’ מציין כי מעיון בכתב האישום עולה כי הנאשמים, לחוד או יחד, פעלו נגד בכירים ביותר בחברות ובגופים הבאים: בנק הפועלים, חברת שופרסל, יצרנית מטרנה, קונצרן אסם, יצרנית קוקה קולה, מחלבת טרה, שסטוביץ, אלטמן, חברת החשמל, מאיר (מכוניות), אבוט -סימילק, קרלסברג, ספרי אור החיים, יגאל נכסים, רינגסטון, אגד, משרד הפנים, שטראוס, סיטיפס, לב’ס, הקמפוס הקולינרי, סנו, ‘רכב אישי’ ובנק אגוד.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין ראאד ענוז ורווית צאלח מימון, הנאשמים שייכים ל-“הפלג הירושלמי” אשר ביטאונו “הפלס” מחולק חינם לציבור קוראיו וממומן מפרסומות ומודעות של חברות עסקיות במשק הישראלי.

בפברואר 2014 פורסם בעיתון “יתד נאמן” ובאמצעי תקשורת אחרים, מכתב בחתימת הרב חיים קנייבסקי והרב שטיינמן ובו קריאתם לציבור חסידיהם “שלא להכניס את עיתון הפלס לביתם; שלא לסייע בידי עיתון הפלס בשום צורה שהיא, ובכלל זה שלא להתראיין או לפרסם בעיתון הפלס, וכי ראוי ליידע את המפרסמים בעיתון זה כי הם עלולים לתן יד לחילול שם שמיים”.

Inner article

 

בהמשך לקריאה זו, קשרו קשר גרוסמן, אלישיב וטריגר לסחוט באיומים נושאי משרה בחברות גדולות במשק, בין היתר אסם, שטראוס, אגד וסנו, בכוונה לגרום לחברות לפרסם בעיתון הפלס ולא בעיתון יתד נאמן. לצורך כך, קשר טריגר קשר עם יברוב, שטפפר, פיין, טרופר וברלימן במטרה לאיים על המתלוננים ולהטרידם באמצעי תקשורת שונים באופן שתשובש ותיפגם שגרת חייהם ועבודתם, וההטרדות הללו יחדלו רק אם האחרונים יפרסמו מודעות בעיתון הפלס ויחדלו לפרסמן בעיתון יתד נאמן.

במסגרת זו, הפעילו טריגר ויברוב קווי טלפון ששימשו מוקד למאבק בקריאת הרבנים ובהם העלו הנאשמים, בין השאר, את שמות החברות אותם יש להטריד ומספרי הטלפון של נושאי המשרה באותן החברות. במהלך החודשים אוקטובר 2015 – אפריל 2017, במספר רב של הזדמנויות, צייתו רבבות חסידים לקו המאבק ולתכנים שהועלו בו ובעקבות כך התקשרו בשעות לא שגרתיות ובתדירות גבוהה, למתלוננים והטרידו אותם טלפונית. כתוצאה מההטרדות, נגרם למתלוננים נזק ישיר ועקיף לחייהם הפרטיים והעסקיים. הם הפסיקו לענות לטלפונים באופן גורף, אחדים מהם הפסיקו לפרסם את מוצריהם בעיתונות החרדית וכך נפגעו רווחיהם.

החקירה נוהלה על ידי מפלג הונאה ירושלים במשטרת ישראל.

830/125

כתיבת תגובה