יונדאי איוניק – מאובזרת בפאר וחסכונית בדלק

כתב ‘ביזנעס’ יצא לסיבוב על ונדאי איוניק, מה שמסתמן כאחד הרכבים היותר טובים שייצרה החברה הדרום קוריאנית – האבזור היה מפנק והחיסכון בדלק ניכר, והמחיר? מעט יקר

יונדאי איוניק

זוכרים שכתבנו בשבוע שעבר על קפיצת הדרך הגדולה של קיה? קפיצת הדרך של החברה האם, יונדאי, גדולה פי כמה: קחו את איוניק כדוגמא.

מדובר במכונית משפחתית. יונדאי משפחתית, עד לפני עשור הייתה פשוטה על גבול ה”לא תודה”, במחילה. אבל היונדאי המשפחתית הזו לא סתם עקפה בסיבוב את טויוטה פריוס שהייתה עד לפני שנה המכונית ההיברידית הנמכרת בישראל. איוניק, נכון לעכשיו, היא כלי-הרכב ההיברידי הנמכר בארצנו הקדושה.

apps-box

מאז הושקה, ראיתי רבות ממנה בכבישים. עד שנכנסתי השבוע לתא הנוסעים של יונדאי איוניק, לא באמת הבנתי על מה ולמה. אבל האבזור שלה והתחכום הבטיחותי הסבירו למה זה קורה: יונדאי מביאה כאן, גם בגרסת הבסיס, מכונית שמציעה פיצ’רים שעד לפני לא הרבה זמן היו בנמצא רק בכלי-רכב שמחירם נע סביב ה-200 אלף שקל וצפונה.

החברה הדרום-קוריאנית הוכיחה שאת כל האבזור אפשר להביא גם במכונית עממית, משפחתית-סטדנרטית.

איוניק היא מכונית סוג-של האצ’בקית גדולה, שעשויה להזכיר את פריוס או את אינסייט של הונדה. בעבודה התלהבו ממנה. “וואי, היא יפה”, היו מי שאמרו. אני חושב שבמבט מקרוב היא אכן מרשימה. נאה. לא מעבר. אה, ויש בה גם חישוקי מגנזיום.

 

 

המכונית הזו מגיעה בשתי גרסאות: פרימיום וסופרים, שהיא הדרגה השנייה יותר. קיבלנו למבחן את סופרים. שימו לב מה יש בה, ותבינו את המקפצה שעשתה מכונית משפחתית בישראל; תשוו אותה ל-i25  או i30 2015, לצורך העניין. מפתח חכם, מזגן מפוצל – כולל גם פתח אוורור מאחור, כסא חשמלי לנהג, פנסי לד מאחור, חיישן שטח מת במראות, בלימה במהירות של עד 80 קמ”ש, מערכת בקרת שיוט חכמה המאטה עד למהירות של 20 קמ”ש, ואפילו בקרת סטייה מנתיב המסובבת את ההגה ומחזירה את המכונית לנתיב במידה ותסטו ממנו ועוד.

צבע הדשבורד והדלתות מצידן הםנימי מגיעים בגוון אחיד, בהיר, אבל המושבים ותא הנוסעים מגיעים בצבע אפור ושחור. מושב הנהג לא היה נוח; הוא היה קשה מידי, במיוחד בגב.

עוד באבזור: מערכת מולטימדיה גדולה עם ‘ווייז’ מובנה, מצלמה, בלוטות’ ועוד ועוד. מחשב דרך צבעוני ולוח מחוונים דיגטילי. בדגם הסופרים, כאשר תזיזו את ידית ההילוכים האוטומטית למצב ספורט ואפשרות להעביר ידנית את ההילוכים (טיפ-טרוניק), לוח המחוונים ייצבע אדום. השינוי יחול גם במנוע ובהעברת ההילוכים, ש”יתארכו” יותר. באיוניק יש גם חיישני אורות אוטומטיים

מבחינה מכנית חל שיפור לעומת המשפחתיות של יונדאי בעבר, אך עדיין יש מה לתקן: ההגה מרגיש מעט קל ונראה שהוא קצת סובל מתת-היגוי. בעבר לא אהבתי את ההגאים של יונדאי. היום מצבם טוב יותר, אבל תמיד אפשר לשאוף ליותר.

הנעת הרכב נעשית באמצעות מתג. המנוע, בן 1600 ליטרים ו-141 כוחות סוס, סביר. הוא מתאים למכונית משפחתית ותו לא. תיבת ההילוכים היא אוטומטית בת שישה הילוכים

תא הנוסעים

בתא הנוסעים יש מה לשפר בתחום הבידוד: רעשי המנוע, בייחוד בהאצות, חודרים פנימה.

איכות הנסיעה טובה למדי והנוסעים לא חשים בדרך-כלל במפגעי הכביש.

מרווח הפנים נאה. במושב מאחור יוכלו לשבת שני מבוגרים ונער, אולם חשוב להדגיש שבשל הגג המשתפל מאחור, לנוסעים גבוהים זה עלול להפריע.. תא המטען גדול מאוד ועומד על 443 עד 550 ליטרים.

צריכת הדלק עמדה על 19 קילומטרים של נסיעה משולבת לליטר דלק. זה מעולה, זה חסכוני וזה בהחלט מעניק נקודות זכות להיברידית הזו.

מחיר

המחיר, 136 אלף שקלים לדגם הפשוט (שאותו רוכשים בעיקר בציי הרכב) ו-140 אלף שקלים לדגם היקר יותר (מרבית הנהגים הפרטיים קונים אותו) מעט יקר למכונית משפחתית. כלומר: תוכלו להשיג היום מכונית עם מרווח ונפח מנוע זהה במחיר זול יותר. אבל בהתחשב באבזור ובחיסכון בדלק, אפשר בהחלט להבין מדוע איוניק הפכה ללהיט.

 

נתונים:

מנוע: 1600 סמ”ק בנזין, 105 כוחות סוס

מומנט:  15 קג”מ ב-4,000 סל”ד

בסיס גלגלים: 2700 מ”מ

נפח תא מטען: 443 עד 550 ליטר.

צריכת דלק: 1 ל-19

דרגת זיהום אוויר: 2

7 כריות אוויר

רוגע160
ono-inner

כתיבת תגובה