מכריזים מלחמה: סמוטריץ' וברקת נגד המונופולים וענקיות המזון

שר האוצר מסיר כפפות במלחמה במונופולים ובענקיות המזון | "הוועדה הציבורית שהקמנו תרכז את הטיפול ברפורמה ותאפשר לנו להיכנס חזק מאד במונופולים, להביא לפירוקם ולייצר תחרות משמעותית בשוק הייבוא", מבטיח סמוטריץ', וטוען כי המהלך ישנה דרמטית את סל הקניות במוצרי טואלטיקה ומזון | משרד הכלכלה דרש היום במקביל, מ-15 ענקיות מזון לחשוף את דוחותיהן הכספיים בפני גורמי המשרד | התגובות – זועמות

עגלות קניות בתור לקופות | צילום אילוסטרציה: סופי גורדון, פלאש 90. עיבוד תמונה: ביזנעס

הכרזת מלחמה ממשלתית על הכוחות החזקים ביותר במשק, במהלך שלא ברור מה יהיו השלכותיו. הממשלה אישרה היום החלטה אותה הגיש שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שעניינה מלחמה במונופולים וענקיות המזון והטואלטיקה במטרה לפרק את הריכוזיות ולהגדיל את התחרות.

במסגרת ההחלטה זו שאושרה ותקודם כעת, תוקם ועדה ציבורית בראשות נציג ציבור שימונה על ידי שר האוצר ושר הכלכלה. הוועדה תידרש להמליץ בתוך שלושה חודשים על צעדים שיביאו לפירוק המונופולים וענקיות המזון שמהוות היום רכיב משמעותי ביוקר המחיה.

במקביל, יוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד האוצר ובו יהיו חברים מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשיה, הממונה על התקציבים באוצר והממונה על התחרות.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' אמר כי "זה יהיה מאבק עיקש ולא פשוט, אבל אנחנו ננצח. יוקר המחיה הוא לא גזירת גורל ומגיע לאזרחי ישראל לקבל יותר ולשלם פחות.

"מיום כניסתי לתפקיד הגדרתי את המלחמה ביוקר המחיה כאחת מהמשימות המרכזיות הנדרשות לטיפול יסודי ומעמיק. את הטיפול במונופולים ובענקיות המזון התחלנו בחוק ההסדרים, בו הוצגה רפורמת הייבוא. הרפורמה אמנם הוסרה מחוק ההסדרים בשל הצורך לטייב את נוסח החוק, אך אנו ממשיכים לפעול לקידומה בכל הכח. הוועדה הציבורית שהקמנו תרכז את הטיפול ברפורמה ותאפשר לנו להיכנס חזק מאד במונופולים, להביא לפירוקם ולייצר תחרות משמעותית בשוק הייבוא. בלתי מתקבל על הדעת שמספר חברות מצומצם יחזיקו בצורה כמעט בלעדית בשוק המזון הישראלי. המהלך הזה צפוי לשנות דרמטית את סל הקניות של כולנו במוצרי הטואלטיקה ובמזון.

"זו תהיה מלחמה קשה מול השחקנים החזקים ביותר אבל מול עיני עומדים אך ורק אזרחי ישראל ובמלחמה הזו בעזרת השם אנחנו ננצח".

במקביל, הודיע משרד הכלכלה היום ל-15 חברות ענק בשוק המזון כי הוא דורש מהן לפרסם את דוחותיהן הכספיים, וכמו כן יהיה עליהן לפרט את עלויות הייצור ולחשוף את נתוני הרווח שלהן. זאת, בתוך שלשה שבועות בלבד. בין החברות שקיבלו את דרישת חשיפת הדוחות והנתונים הכספיים: אסם, דיפלומט, שסטוביץ, יונילוור, סוגת, חוגלה קימברלי, שטראוס, וילי פוד, החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה, טרה ועוד), סנו, יפאורה תבורי, נטו סחר, אבוט, תה ויסוצקי וחברת גורי.

שר הכלכלה ניר ברקת ציין כי "אנו עדים בשבועות האחרונים להשתוללות חסרת רסן של היצרנים והיבואנים שמעלים מחירים בעשרות אחוזים שעה שמחירי חומרי הגלם והובלה ויתר עלויות היצור נמצאים במגמת ירידה. נשתמש בכל הכלים שעומדים ברשותנו, כולל החמורים ביותר, כדי למנוע את עושק הציבור וההתנהלות המונופוליסטית של היבואנים והיצרנים הגדולים במשק", אמר ברקת.

בתגובה להחלטת משרד הכלכלה והתעשייה לדרוש מ-15 חברות בשוק המזון לחשוף את דוחותיהם הכספיים, מהתאחדות התעשיינים נמסר, כי "המונופול הדורסני ביותר בישראל היא ממשלת ישראל שגורמת ליוקר מחיה ויוקר עשיית עסקים יוצא דופן בהשוואה לכל מדינה בעולם. הממשלה היא זו שמייקרת וממשיכה ליקר את מחירי הדירות, המכוניות, הדלק, החשמל, המים, הארנונה ועוד שגם פוגעים בהכנסה הפנויה של תושבי המדינה וגם גורמים לייקור המוצרים והשירותים בישראל. המונופול הממשלתי גם קבע שיעורי מע"מ למזון מהגבוהים בעולם ובכך מעלה את מחירי המזון באופן מלאכותי בכדי לגבות מס.

"צר לנו ששר הכלכלה והתעשייה מנסה, כמו רבים מקודמיו, להסיט את תשומת הלב של הציבור מהסיבות האמיתיות שגורמות לעושק הציבור, כפי שהוא מכנה זאת. הציבור בישראל שבע הבטחות ויודע היטב שמי שעושקת אותו היא ממשלת ישראל, עם המיסים המופרכים על רכבים, דלק, קרקעות, דירות, ארנונה ומזון ומנגד מנהלת את תקציב המדינה בצורה בזבזנית- כסף שיוצא מהכיס של כל אזרח בישראל. בימים הקרובים נפרסם סדרת השוואות בינלאומיות של העלויות הממשלתיות בישראל בהשוואה לעולם ונעזור לציבור בישראל להבין מי בדיוק עושק אותו ואיך. פגיעה במגזר העסקי לא תהיה יותר הדרך הקלה לברוח מאש מחאת יוקר המחיה. החגיגה של הממשלה על האזרחים נגמרה".

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "מכריזים מלחמה: סמוטריץ' וברקת נגד המונופולים וענקיות המזון"

  1. מצוין חזק ביותר

כתיבת תגובה