יו"ר סיעת ש"ס בכנסת: יש לבטח את ציון הרשב"י באמצעות 'ענבל'

מול הכוונה לסגור את ציון הרשב"י במירון החל מליל רביעי בחצות בשל סירובן של חברות הביטוח הפרטיות להעניק פוליסה למקום – יו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ מיכאל מלכיאלי קורא: "הנהגת המדינה חייבת להתעשת. שחברת הביטוח 'ענבל' שפועלת מטעם המדינה וכפופה למשרד האוצר, תבטח את ציון הרשב"י במקום חברות הביטוח הפרטיות שמסרבות"

ציון רשב"י במירון | צילום: david156, שאטרסטוק

האם ציון הרשב"י לקראת סגירה בפני הקהל? מתברר שכן. "הנני להודיעך כי אם לא יימצא פתרון בצורת כתב שיפוי ו/או פוליסת ביטוח לוועדת החמישה, תיאלץ הוועדה להודיע על סגירת ציון קבר הרשב"י החל מיום רביעי י"א טבת תשפ"ב (15/12/21) בשעה 24:00". דברים אלו חותמים את מכתבו של מנהל קבר הרשב"י מטעם 'ועדת החמישה', אלי פריינד, שנחשף הבוקר ב-ynet, בו כתב כי הציון ייאלץ להיסגר בשל החשיפה לתביעות אישיות. המכתב הופנה לשר שירותי הדת, מתן כהנא, לאחר ש-ynet חשף כבר בשבוע שעבר, כי בעקבות אסון מירון מסרבות כל חברות הביטוח לבטח את 'ועדת החמישה', מנהלת המתחם, מפני נזקים אפשריים לבאי המקום. כעת, כך דיווח קובי נחשוני, מודיעה הנהלת קבר רשב"י כי אם עניין הביטוח לא יוסדר, זו תכריז על סגירת האתר החל מליל רביעי הקרוב.

למעשה, תוקף הפוליסה פג כבר לפני חודש וחצי, בסוף חודש אוקטובר, ומתברר כי מאז פועל הקבר ללא כיסוי ביטוחי לאלפי המתפללים הפוקדים אותו דבר יום ביומו.

250/200 סייד בר + קובייה

כעת נחשף רובד נוסף המתוכנן על ידי ועדת החמישה, כאשר זו הודיעה כי תסגור את המקום כבר ביום חמישי הקרוב (בחצות הלילה שבין רביעי לחמישי).

במכתבו מציין פריינד, כי "נוצר מצב אבסורדי, שבגלל אירוע שאירע ביום שבו מדינת ישראל ניהלה את האתר – ועדת החמישה משלמת את המחיר, וכיום רוב חבריה חשופים לתביעות נזיקין אישיות, אם חס ושלום מישהו ייפגע באתר". עוד כתב, כי "ועדת החמישה עשתה ועושה מאמצים רבים כדי למצוא פתרון למצב הבעייתי שנוצר".

ח"כ מיכאל מלכיאלי. צילום: שלומי כהן

"הנהגת המדינה חייבת להתעשת ובמקום לדאוג לעוד 30 מיליון שקל למסתננים", אמר יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאלי כשהוא מתכוון לכספים שהועברו לילדי המסתננים שזקוקים למעונות, "כדאי מאוד שהמדינה תדאג שחברת הביטוח 'ענבל' – שפועלת מטעם המדינה וכפופה למשרד האוצר, תבטח את ציון הרשב"י במקום חברות הביטוח הפרטיות שמסרבות, ובכך תימנע סגירת הציון כמתוכנן ביום חמישי השבוע", אמר ח"כ מלכיאלי.

870/135 ליינר ארטקל

נציין, כי ב-ynet פורסם, כי פריינד פנה אל היועץ המשפטי לממשלה עוד לפני פקיעת תוקף הפוליסה וביקש ממנדלבליט לדאוג לביטוח מטעם המדינה. אך המשנה ליועמ"ש, עו"ד כרמית יוליס, השיבה כי "לאור מורכבות הסיטואציה והאינטרס הציבורי המובהק בהפעלת מתחם קבר הרשב"י, אציין כי ככל שגורם ממשלתי כלשהו יבקש ליצור הסדר ביטוחי או 'מעין ביטוחי' לחברי ועדת החמישה, הרי שאנו כמובן נעשה כמיטב יכולתנו על מנת לתמוך ולסייע למהלך". מסתבר אפוא, שהשר מתן כהנא ומשרדו אינם גורם ממשלתי, או שהם פשוט לא ביקשו. משום שבמהלך החודש ומחצה האחרונים, אין ביטוח לשוהים במקום.,

ח"כ מלכיאלי הבהיר, כי "אין לזלזל בפיקוח נפש, ואין כניסה לאתר בלי ביטוח, נקודה. האם הפתרון לסגור את אתר הרשב"י מיום חמישי הקרוב למבקרים, האתר השני בחשיבותו לעם היהודי – כפי המסתמן? בשביל זה יש מדינה, ויש לה חברת ביטוח (ענבל) ויועצי בטיחות; סגירת מתחם הרשב"י למתפללים זו לא אופציה".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "יו"ר סיעת ש"ס בכנסת: יש לבטח את ציון הרשב"י באמצעות 'ענבל'"

  1. מה נשאר בסוף

כתיבת תגובה