יינות ביתן: תביעת חוב נוספת של 18 מיליון שקל

תביעת חוב חדשה בסך של 18 מיליון שקלים מחברת משטחים נגד רשת יינות ביתן • ויש ניסים: פסיקה זמנית לטובת הרשת בתביעה של חברה אחרת, שדרשה לבצע עיקול על נכסי הרשת וסורבה בשל התמהמהות בהגשת התביעה והיות ההליך במעמד צד אחד

סניף של יינות ביתן | צילום: יח"צ

יינות ביתן ממשיכה להסתבך. היום פורסם כי חברה העוסקת בתחום המשטחים והאריזות, הגישה תביעה לבית משפט נגד יינות ביתן בגין חוב של 18 מיליון שקל, בטענה להפרת הסכם. מדובר בהסכם שנחתם בשנת 2016 ועל פיו חברת ‘ט.ש. טוב שם משטחים ואריזות’, שילמה סכום של חד פעמי של 6.5 מיליון שקל בתמורה לפעילות.

על פי הדיווח ב’כלכליסט’, החברה עוסקת בייצור, השכרה ומכירה של משטחים וארגזים וכן מפעילה גם מערך שירות ולוגיסטיקה בפריסה ארצית עבור לקוחותיה. בתביעה שהוגשה באמצעות עוה”ד גיורא בן טל וצבי ברנס ממשרד נתן מאיר ושות’, נטען כי בחלוף 9 חודשים ממועד חתימת ההסכם (מול יינות ביתן ומגה) לרכישת הפעילות הפנתה יינות ביתן את זרם הפעילות נשוא ההסכם לצד שלישי והותירה את התובעת בלי הפעילות ובלי הסכומים בהם נשאה לשם רכישתה.

לטענת התובעת, “עד לחתימת ההסכם פעלו יינות ביתן ומגה מול ספקיהן באופן עצמאי, כשהן מוסרות לאותם ספקים מהם הזמינו מוצרים ארגזים ומשטחים לשימוש אותם ספקים לצורך הובלת מרכולתם למרלו”ג ולחנויות הרשת תמורת דמי שימוש”.

לאחר שיינות ביתן הפנתה את הפעילות לחברה אחרת, טוענת התובעת כי “בכך למעשה, רוקנו הנתבעות באבחת חרב את ההסכם מתוכן וגרמו לתובעת נזקים, חסרון כיס ואי וודאות עסקית, אשר פגעו קשות בפעילותה העסקית, לרבות בלימת השקעות שתכננה לעשות”.

על פי הדיווח, התחייבו יינות ביתן ומגה כי במקרה בו יבוטל ההסכם בתוך 24 חודשים, ישיבו לידי התובעת באופן “מידי”, את הסכום החד פעמי ששילמה בסך 6.5 מיליון שקל, אולם סכום זה לא הושב עד כה. מנגד, במכתב שנשלח מיינות ביתן ומגה באמצעות עו”ד חגי ישראלוביץ במאי האחרון דחו הרשתות את טענות התובעת וטענו כי התובעת היא זו שהפרה את ההסכם עם יינות ביתן ונותרה חייבת לה כ-1 מיליון שקל. טרם הוגש כתב הגנה.

מיינות ביתן נמסר ל’כלכליסט’ כי “החברה תברר את חילוקי הדעות שיש לה עם שותפיה העסקיים ישירות מולם ולא דרך אמצעי התקשורת”.

מדוע התמהמהתם 

במקרה אחר סרב בית המשפט לעקל באופן זמני נכסים של יינות ביתן ונחום ביתן במעמד צד אחד. כזכור, תובעת יבואנית המלט, לב ברון קומודיטיס, את יינות ביתן בגין חוב של כ-44 מיליון שקל. מדובר על סיפור שהחל בשנת 2017, סמוך לחג הסוכות, כאשר פנה ביתן לידידו ברון וביקש ממנו הלוואה בגובה של כ-35 מיליון שקל לטובת משכורות לעובדים לפני החג ותשלום לספקים. הוא אף ביקש ממנו לשמור את דבר ההלוואה בסוד מחשש שייוודע בחוץ דבר המצוקה התזרימי של יינות ביתן. על פי התביעה המועד האחרון לפירעון מלוא סכומי ההלוואה חלף באוקטובר 2020.

מכתב התביעה עלה כי ההנהלה ה’חדשה’ של יינות ביתן כלל לא מכירה בחוב זה. “חמור מכך, לאחרונה יינות ביתן הודיעה ללב ברון כי היא לא מכירה בחובתה לפרוע את ההלוואה ללב ברון, וזאת בטענת שווא – לפיה לא מדובר בהלוואה שהעמידה לה לב ברון כביכול, אלא ב’הלוואת בעלים’ נחותה שהעמיד ליינות ביתן מר ביתן, ללא מועד פירעון ושנידחת מפני כול חוב אחר, שכן ‘כך היא נרשמה בספריה של יינות ביתן’”.

בבקשת העיקול נטען כי “מצבה הכלכלי של יינות ביתן הנו בכי רע באופן המקים חשש כבד שיינות ביתן לא תוכל לפרוע את ההלוואה, ואף עלול להביאה למצב של חדלות פירעון ככל שתידרש לפרוע את חובה בהינתן פסק הדין”.

עוד ציין ברון כי “ברור כי דרישה לפירעון חוב של למעלה מ-44 מיליון שקל הנו סכום שעלול להכביד על רוב מוחלט של החברות הפעילות בישראל, לא כל שכן על חברה ממונפת כיינות ביתן אשר מצויה בקשיים תזרימיים זה שנים”.

על פי הדיווח השופט מאור החליט שלא להוציא צו עיקול זמני נגד נחום ביתן והרשת במעמד צד אחד: “אם לשיטת התובעת כבר ב־15 באוקטובר 2020 היה על ביתן והרשת להשיב את כספי ההלוואה, מדוע השתהו עד היום בהגשת התביעה. הטענה כי רשת יינות ביתן ונחום ביתן ממונפים, אין בה כדי לסייע עת המדובר בהלוואה שהיא עצמה נועדה למנף. מכל מקום סעד במעמד צד אחד לא יינתן”.

בהמשך ידון בית המשפט בנושא במעמד שני הצדדים.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה