ייעוץ עסקי וניהול תזרים מזומנים לעסקים

ייעוץ עסקי | תמונה: pixabay

ייעוץ עסקי יכול לחולל מהפכה בעסק שלך

חלק גדול מהעסקים אינם מממשים את הפוטנציאל העסקי הגלום בהם. גם אם העסק עושה הכול נכון, ממוקם היטב, נותן תמורה איכותית לרוכשים, ומעסיק צוות עובדים מנוסה ומיומן, עדיין ייתכן מאוד שהוא לא קרוב אפילו למלוא הפוטנציאל שלו. ייעוץ עסקי יכול לחולל מהפכה כמעט בכל בית עסק. גם מנהלים אשר עובדים שנים רבות, ומכירים את החברה שלהם מא' ועד ת', יידהמו פעמים רבות מה זוג עיניים חיצוניות ומיומנות של יועץ עסקי יוכלו לתרום להם.

ייעוץ עסקי מקיף כולל בתוכו תחומים רבים, ביניהם גם ייעוץ ארגוני. פעמים רבות עסקים שומרים על מבנה ארגוני ישן, אשר איננו מתאים לשינויים אשר התרחשו בשנים הארוכות שהעסק פעל, וגורם לבזבוז כסף רב על עובדים לא נחוצים או על עבודה לא יעילה. ייעוץ עסקי חשוב גם לניהול כלכלי נבון של העסק, בין אם מדובר בתמחור נכון, שמירת עתודות כלכליות או ניהול תזרים מזומנים.

מדוע חשוב להשקיע בניהול תזרים מזומנים

תזרים מזומנים הוא למעשה הכלי הניהולי החשוב ביותר לכל בית עסק. הוא מציג את כלל ההוצאות הצפויות וההכנסות בטווח זמן של חצי שנה או שנה. ניהול תזרים מזומנים דורש השקעה ממספר סיבות עיקריות:

  • קבלת החלטות אסטרטגית: היכרות עם ההוצאות וההכנסות הצפויות בטווח זמן של שנה קדימה מאפשר לנו לקבל החלטות אסטרטגיות הנוגעות לאופי הפעלת העסק. למשל ביצוע שיפוץ נרחב במשרדים, השקת קו מוצרים חדש או הגדלת מצבת כוח האדם חייבת לקחת בחשבון את תזרים המזומנים בטווח זמן ארוך, כדי שלא ניכנס לגירעון. בנוסף, תזרים מזומנים ארוך טווח יסייע לנו בקבלת סיוע ועבודה מול הבנק.
  • קבלת החלטות טקטיות: לעיתים, תוכנה לתזרים מזומנים עשויה להציג צפי לתזרים מזומנים שלילי. על מנת שלא להיכנס לגירעון אל מול הבנקים, יתכן מאוד ובמצב כזה נרצה לקבל החלטות טקטיות שישפרו את מצבנו. החלטות אלו כוללות למשל התחלת מבצעי מכירה בהיקף נרחב, פניה לקהל לקוחות חדש, דחיית פרויקט שדרוג או שינוי בתמחור בהתאם לעונה.

הקפידו לעבוד רק עם יועצים ברמה גבוהה

ייעוץ לעסקים קטנים יכול להיות ההבדל בין הצלחה וצמיחה לבין כישלון. גם עסקים עם ותק ארוך שנים יוכלו להפיק הרבה מעבודה עם יועץ עסקי בעל ניסיון, אשר יוכל לתת נקודת מבט חדשה, ולזהות פגמים מובנים בהתנהלות העסק. מאחר והתחום עמוס בבוגרי אקדמיה ומומחים בזכות עצמם ברמות משתנות, חשוב מאוד לחפש ולעבוד רק עם יועצים ברמה הגבוהה ביותר. בחירת יועץ מקצועי ללא ידע מספק או ניסיון בתחום שלכם, יכול להוביל בהחלט לבזבוז משווע של תקציב על שינויים מבניים או ניהוליים ללא תמורה מספקת. לכן, חשוב להשקיע את הזמן ואת הכסף ולבחור בבעל מקצוע עם ניסיון, היכרות עם התחום ובעיקר הצלחות מוכחות.

נכתב בשיתוף אקסטרה דיגיטל – https://www.extra.co.il

כתיבת תגובה