ייצוגית: רכשו דירות במס גבוה, כי האוצר הסתיר את ההטבה הצפויה

תובענה ייצוגית בסך שלושים מיליון שקל, מגוללת את סיפורם של רוכשי דירות ששילמו מס גבוה בתקופת הקורונה, כאשר במפתיע ובהליך שנשמר בסוד, הורדו מדרגות המס | עורכי הדין תובעים החזר מס לכל מי שהידיעה על הורדת המס הועלמה מעיניו וביצע עסקה באותם ימים | התביעה שופכת אור קודר על תהליכי קבלת ההחלטות במדינה – שבמקרה הנוכחי עלו לאזרחים כשלושים מיליוני שקלים

רכשו דירות ושילמו מס גבוה. דירות בבנייה | צילום אילוסטרציה: נתי שוחט, פלאש 90

תובענה ייצוגית על סך של 30 מיליון שקל הוגשה כנגד משרד האוצר ורשות המסים לביהמ"ש המחוזי בלוד, בגין התנהלות רשלנית לכאורה שהובילה לכך שכאלף רוכשי דירות להשקעה שחתמו על הסכם לרכישת דירה במהלך כשבועיים שבין התאריכים 12.07.2020 ל-29.07.2020 שילמו מס רכישה בשיעור 8% על רכישתם זו, במקום מס הדרגתי המתחיל ב-5%.

בתביעה שהוגשה על ידי משרד עורכי דין המתמחה בתחום הנדל"ן ומיסוי מקרקעין, עו"ד אברהם שהין ועו"ד שלמה אשכנזי, נטען כי לכל אחד מחברי הקבוצה נגרם נזק ממוצע של 30,000 שקלים וזאת בשל הסתרת תהליך שינוי החקיקה מן הציבור על ידי משרד האוצר, עובדה שגרמה לכך שביום 29.07.2022 יכנס לתוקפו (במסגרת חוק הקורונה) תיקון המבטל את הוראת השעה שנהגה עד אותו זמן ולפיה מס הרכישה יעמוד על 8%, בעוד שזו מלכתחילה היתה אמורה לפקוע רק בסוף אותה שנה, ב-31.12.2020 אולם כאמור, בעקבות הליך בזק שביצע משרד האוצר, במסגרתו בוטלה הוראת השעה, שב שיעור מס הרכישה לדירות להשקעה לעמוד על מדרגות מס המתחילות ב-5% בלבד לאלתר.

250/200 סייד בר + קובייה

כפועל יוצא, כלל הרוכשים שרכשו דירה באותה עת, ולא היתה להם כל דרך לדעת על הכוונה לבטל את הוראת השעה באופן מוקדם מהצפוי ובמפתיע – שילמו מס גבוה יותר, בשיעור של 8%, במקום המס הנמוך שהיו אמורים לשלם, אילו ידעו על כוונת משרד האוצר לבטל את הוראת השעה לאלתר. בכתב התביעה מגוללים עורכי הדין את השתלשלות קבלת ההחלטה במסגרת חוק הקורונה – שהפתיעה גם את חברי ועדת הכספים שלא הבינו את ההקשר – ואף מדגישים כי אף פרסום לא עסק בנושא, וכי יום קודם לכן נאם שר האוצר דאז, ישראל כ"ץ, בכנסת, ולא אזכר את הנושא כלל.

עוד טוענים עוה"ד בכתב התביעה הייצוגית כי יש לתקן את המעוות, ולשים את התובעים הייצוגיים ואת כל חברי הקבוצה בתובענה הייצוגית, באותו מצב ומעמד בו הם היו אמורים להיות, אילו משרד האוצר היה נוהג כנדרש וכמצופה ממנו ונוקט בהליך חקיקה גלוי ובשקיפות החל מן היום בו החל הליך החקיקה בפועל – סמוך ונראה ליום 12.07.2022. 

בתובענה גוללים עוה"ד שהין ועוה"ד אשכנזי מסכת מרתקת המצביעה על רשלנות לכאורה של גורמים בממשל ועל היעדר הליכי החקיקה תקינים לכאורה שהובילו לביטול הוראת השעה במחטף. ייתכן, כי מאחורי המחטף שבוצע על ידי משרד האוצר, ככל הנראה, נרקחו דילים פוליטיים כפי שטען אחד מחברי ועדת הכספים יום אחד לפני כניסת החוק לתוקף בהליך בזק, והטיח בשר האוצר ובנציגי רשות המסים: "תגלו לנו מה העסקה". 

Inner article

 

כל זאת, תוך הדרת הציבור שכלל לא ידע על הכוונה להפחית את מס הרכישה, לאור העובדה שכאמור לא פורסמה הכוונה בצינורות הרשמיים והמקובלים.

עו"ד אברהם שהין ועו"ד שלמה אשכנזי | צילום: באדיבות המצלם

בכך, טוענים עוה"ד שהין ואשכנזי, היה מאפשר משרד האוצר לחברי הקבוצה קבלת החלטה מושכלת וידועה מראש ומונעת פגיעה באוטונומיה של חברי הקבוצה וכפועל יוצא, מונעת נזק כספי שנגרם בגינה לחברי הקבוצה.

יתרה מכך, מציינים עורכי הדין בכתב התובענה, בדיווחים חדשותיים שלאחר מעשה, נכתב כי ההטבה "נשמרה בסוד", ככל הנראה כדי שלא ליצור מצב של עצירת עסקאות בתחום הנדל"ן.

עתה כאמור, תובעים עורכי הדין בשם מיוצגיהם – ולמעשה עבור כלל הרוכשים באותה עת שבין תחילת ההליך שנשמר בסוד ועד לכניסת החוק לתוקף – סך של 30 מיליון שקלים, במטרה לפצות את הרוכשים ששילמו מס גבוה, בסכום ממוצע של כ-30 אלף שקלים.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה