יצוא ההיי-טק ממשיך להיות מנוע הצמיחה העיקרי של המשק

על פי נתוני היצוא ברבעון הראשון של 2021: יצוא ההיי-טק ממשיך להיות מנוע הצמיחה העיקרי של המשק • יצוא הסחורות והשירותים ברבעון הראשון לשנת 2021 הסתכם בכ-31 מיליארד דולר, גידול דולרי של 6% • המשך העלייה החדה ביצוא שירותי תוכנה ומו”פ קיזזו את הפגיעה הגדולה ביצוא שירותי התיירות והתחבורה

המנוע של הייצוא הישראלי. הייטק | צילום: שאטרסטוק

מאומדני הלמ”ס עולה כי התוצר המקומי הגולמי לרבעון הראשון ירד ב-1.2% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. הלשכה מצביעה על סימני התאוששות הדרגתיים בתמ”ג לאחר ירידה של 2.6% בשנת 2020 כולה. קצב הצמיחה ברבעון הנוכחי נותר נמוך כתוצאה מנתוני הצריכה הפרטית שנותרו נמוכים. נתוני הצריכה הפרטית לרבעון הראשון של השנה הושפעו מהסגר ורשמו ירידה של 2.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד לאחר ירידה של 9.5% בשנת 2020 כולה. מאידך, נתוני היצוא חיוביים מאוד. סך יצוא הסחורות והשירותים רשם גידול של 3.3% ברבעון הראשון של 2021 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד לאחר שבשנת 2020 נותר ללא שינוי למרות משבר הבריאות העולמי ונכון לרבעון הראשון לשנת 2021  יחס היצוא לתוצר המקומי הגולמי הגיע  לשיעור של כ-34%, קרוב לשיא שנמדד בשנת 2011 (כ-35%).

 מחישובי מכון היצוא עולה כי בשלושת החודשים הראשונים  של השנה צמח יצוא הסחורות והשירותים בכ-6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והסתכם להיקף דולרי של כ-31 מיליארד.

יצוא השירותים רשם עליה של כ-11% והסתכם ב-14.5 מיליארד דולר. הצמיחה החדה ביצוא השירותים  נרשמה ביצוא שירותים אחרים, שעיקרם יצוא שירותי תוכנה ומו”פ, אשר זינק בכ-19% להיקף של 13.8 מיליארד דולר. יצוא חברות הזנק רשם שיפור בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד והסתכם בכ-270 מיליון דולר, גידול של כ-55%.  יצוא שירותי התיירות נותר נמוך בשל משבר הבריאות העולמי והסתכם בכ-150 מיליון דולר בלבד.

יצוא הסחורות רשם עלייה של כ-2% והסתכם בכ-16 מיליארד דולר, הנובע בעיקר מהגידול  ביצוא התעשייתי שגדל בכ-3% והסתכם ב-14.6 מיליארד דולר. הגידול ביצוא התעשייתי נזקף גם הוא ליצוא ההיי-טק  ונובע  מרישום התקדמות פרויקטים ליצוא של חברות היי טק גדולות (ללא סעיף זה היצוא התעשייתי נותר ללא שינוי והסתכם בכ-11.5 מיליארד דולר). לעומתם, יצוא היהלומים והיצוא החקלאי המשיכו להתכווץ; יצוא היהלומים ירד בכ-7% לכ-1.1 מיליארד דולר והיצוא החקלאי ירד בכ-5% ל-423 מיליון דולר.

נתוני הרבעון הראשון מחזקים את תחזית מכון היצוא להתאוששות וצמיחת היצוא השנה בשיעור דולרי של כ-7%, להיקף שיא של כ-117 מיליארד דולר לאחר ירידה של כאחוז אשתקד, לכ-109 מיליארד דולר.

שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ אמר היום, כי “נתוני הייצוא הישראלי, מוכיחים שהבנת המצב, חשיבה מחוץ לקופסא, התאמה מהירה ותאום עם כל הגורמים כפי שפעלו במכון הייצוא, יכולים להביא לגידול, גם בעת משבר כמו הקורונה. אני מעריך שבעוד מספר חודשים שענף התיירות יחזור לפעילות מלאה, אנו נראה תוצאות אף טובות יותר מהרבעון הראשון 2021”.

גדי אריאלי, מנכ”ל מכון היצוא אמר עם פרסום הנתונים כי “המשך הגידול ביצוא ההייטק, תורם רבות להתאוששות המהירה של המשק ומחזיר את יחס היצוא לתוצר לרמות השיא שנמדדו לפני עשור. לאחר תקופה לא פשוטה ומאתגרת עבור ישראל והעולם, אנו שמחים לראות שהיצוא שומר על החוסן הכלכלי של ישראל. נתוני הרבעון הראשון מחזקים את העובדה שהיצוא הוא מנוע הצמיחה העיקרי של המשק. מכון היצוא ימשיך לתמוך ולסייע לחברות הישראליות מול גורמים שונים בעולם ויקדם את התעשייה הישראלית בשווקים הבינלאומיים”.

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה