ירושלים: הרכבת הקלה תתוגבר || ומה מצפה לנהגים בכביש 1?

ממחר: תוגבר תדירות הנסיעות של הרכבת הקלה בירושלים | הרכבת תפעל בתגבור גם בשעות הערב, בכל 6 דקות, וכך יגדל מספר הנסיעות ל-331 ביום | מיום ראשון הקרוב: הנסיעה בנת״צ בכביש 1 לירושלים תותר לנהג + נוסע (2 ומעלה) במקום 3 ומעלה כפי שקיים היום

כביש מספר 1 - נתיב פלוס (מימין) | צילום רחפן: טרגט מרקט, משרד התחבורה

בשורה טובה לנהגים. מיום ראשון הקרוב (5 בפברואר), "נתיב פלוס" (הנר״ת – נתיב רב תפוסה) בכביש מספר 1 לירושלים יאפשר נסיעה של שני נוסעים ומעלה (נהג+נוסע) במקום 3+ כיום. זאת במסגרת פיילוט עליו החליטה הערב שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, תא"ל (במיל') מירי רגב.

החלטת שרת התחבורה התקבלה לאחר שהצוות המקצועי במשרד התחבורה הציג בפניה עבודת מטה מקיפה בהמשך לבקשתה, אשר בחנה את תפוסתו של הנתיב בכביש 1 לירושלים, בקטע שבין מחלף דניאל למחלף הראל והשפעותיו על התנועה בכלל הנתיבים.

מהנתונים עולה כי בנתיב הקיים נוסעים היום בשעות הפעילות של "נתיב פלוס" כ-130 אוטובוסים בשעה ועוד כ-300 כלי רכב פרטיים (3+). ניתוח נתונים מקצועי שנעשה במשרד קבע כי ניתן למקסם את קיבולת הנתיב, בזכות הפיכתו לנתיב 2+, שיאפשר להוסיף עוד כ-500 כלי רכב בשעה.

עוד הנחתה השרה להרחיב את ההסברה לנהגים אודות שעות הפעילות של "נתיב פלוס" ולהדגיש כי הנתיב מותר לשימוש כלל משתמשי הדרך מהשעה 09:30 בבוקר ועד 06:30 בבוקר למחרת. זאת, לאחר שהתברר כי רוב הנהגים לא היו מודעים כי הנתיב פתוח לכלל הנוסעים בדרך לאחר השעה 9:30 בבוקר, דבר שגרם לעומסים מיותרים בכביש.

השרה רגב הנחתה את הצוותים המקצועיים במשרד התחבורה להמשיך ולבחון את התועלת התחבורתית בנתיבי התחבורה הציבורית והשיתופית ברחבי הארץ, ולתגבר את התחבורה הציבורית הנוסעת בנתיבים אלה.

תגבור לרכבת הקלה

במקביל פורסמה בשורה לתושבי הבירה: ממחר, רביעי (1 בפברואר) תוגבר תדירות הנסיעות של הרכבת הקלה בירושלים, במטרה לקצר את זמני ההמתנה ולהפחית את הצפיפות בקרונות.

מעתה תבצע הרכבת הקלה 331 נסיעות מידי יום, בימים ראשון עד חמישי, בין השעות 05:30 בבוקר ועד חצות. השיפור בתדירות יורגש בעיקר בשעות הערב והלילה, במטרה למנוע המתנה ארוכה בתחנות ולמען בטיחות התושבים.

מאז תחילת חודש ינואר השנה, גדל מספר הרכבות בשעות הערב, בין 19:00 ל-20:00. כיום מגיעה הרכבת בשעות אלו כל 6 דקות, לעומת תדירות של רכבת כל 10 דקות לפני כן.

החל מיום רביעי (מחרתיים), תוגבר תדירות הרכבת גם בשעות מאוחרות יותר. בין השעות 20:00 עד 22:00 תגיע רכבת בכל 10 דקות, במקום בכל 12 דקות עד כה; בשעות 22:00 עד 24:00 תוגבר התדירות לרכבת בכל 12 דקות, במקום 15 דקות בעבר.

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (מיל') מירי רגב: "הרכבת הקלה משפרת את התדירות ואת רמת השירות. גם הקווים הבאים מתקדמים בקצב מהיר לקראת השלמת רשת רכבות קלות שתחבר את ירושלים כולה ואת מרכז העיר לשכונות. כפי שאמרתי בעבר, המשימה שלי היא לאפשר לתושבים, לאורחים ולתיירים המגיעים לירושלים נסיעה בטוחה, איכותית וזמינה. החזון שלי לתושבי ישראל הוא לחבר את המדינה כולה בתחבורה ציבורית חכמה ויעילה. לכל רחבי הארץ במהירות ובטיחות."

ראש העיר ירושלים משה ליאון: "אחרי שבחודש שעבר הוספנו נסיעות והגענו ל320 נסיעות ביום אנו מוסיפים נסיעות נוספות שיקלו על העומסים בתוך הקורונות. הרכבת הקלה היא כלי הסעת המונים מוצלח וירוק שמוריד עומסי תנועה משמעותיים בעיר. בשנים הקרובות נסיים את שני הקווים הנוספים שימשיכו ויפחיתו עומסי תנועה רבים".

כתיבת תגובה