י-ם: נפתחו לתנועה שתי מנהרות חדשות בצומת הגבעה הצרפתית

שדרוג התנועה בכניסה הצפונית לבירה: נפתחו לתנועה שתי מנהרות חדשות לכיוון פסגת זאב ונווה יעקב | זאת, כחלק ממיזם הענק של המפרדה המפלסית המוקמת בצומת הגבעה הצרפתית | המנהרות החדשות שנפתחו, צפויות לשחרר את עומסי התנועה בשכונות הצפון מזרחיות מתחת לאחד הצמתים הסואנים בירושלים

המנהרה לכיוון פסגת זאב בצומת הגבעה הצרפתית, ירושלים | צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה

שתי מנהרות חדשות נפתחו בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים, כחלק ממיזם ענק להפרדה מפלסים בצומת. המנהרות מובילות לכיוון השכונות הצפוניות בירושלים – פסגת זאב ונווה יעקב.

המנהרות החדשות שנפתחו, צפויות לשחרר את עומסי התנועה בשכונות הצפון מזרחיות מתחת לאחד הצמתים הסואנים בעיר הבירה. מדובר בעוד מיזם משותף של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים ועיריית ירושלים, שבוצע על ידי חברת מוריה, לשדרוג מערך התנועה בירושלים בכלל ובכניסות לעיר בפרט.

ההפרדה המפלסית היא פרויקט מרכזי וחשוב, הממוקם באחד הצמתים העמוסים בירושלים, המשרת עשרות אלפי כלי רכב מידי יום. עם פתיחת החלק הראשון במיזם ההפרדה המפלסית בצומת, תתאפשר לבאים וליוצאים מכיוון צפון מזרח נסיעה קצרה, נוחה ובטוחה יותר – תוך הפחתת עומסי התנועה באזור.

פרויקט ההפרדה המפלסית בגבעה הצרפתית כולל ארבע מנהרות באורך כולל של 4.4 קילומטרים ובעומק מירבי של כ-40 מטרים. מדובר בצמד מנהרות לכיוון פסגת זאב וצמד מנהרות נוסף לכיוון מעלה אדומים.

המנהרות לכיוון פסגת זאב ונווה יעקב נכרו מתחת לפני הקרקע וכביש 1 וזאת בעומק של כ- 20 מטרים, ובאורך של כ-700 מטרים כל אחת. המנהרות כוללות נתיב נסיעה אחד לכל כיוון, שוליים רחבים, מערכות בטיחות מתקדמות, לרבות מגברים להבטחת קליטה סלולרית רציפה לאורך כל המנהרה.

שתי המנהרות הנוספות ממזרח למערב, מובילות מציר יגאל ידין לכיוון מעלה אדומים ובחזרה, ואורכן כקילומטר וחצי כל אחת. המנהרות כוללות שני נתיבי נסיעה לכל כיוון. מנהרות אלה ייפתחו במהלך השנה הקרובה וישלימו את כל הפרויקט.

מיזם מנהרות הגבעה הצרפתית הוא חלק ממערך התחבורה המשודרג לעיר הבירה הכולל הוספת ושדרוג הכניסות לעיר. המיזם מקודם על ידי משרד התחבורה ועיריית ירושלים, באמצעות חברת מוריה.

המנהרה לכיוון פסגת זאב בצומת הגבעה הצרפתית, ירושלים | צילום: ארנון בוסאני, באדיבות חברת מוריה

שרת התחבורה מירי רגב אמרה היום, כי "משרד התחבורה מקדם את מערך התנועה בירושלים בכל הערוצים, ודואג לצרכי התושבים כמו גם למבקרים הרבים בעיר, ומקדם פתרונות לרכב הפרטי ולתחבורה הציבורית, השלובים זה בזה. היום אנו מציינים שלב חשוב בשדרוג הכניסה לעיר, והפעם מכיוון צפון מזרח. כך אנו מחזקים את החיבור בין ירושלים ובין שכנותיה ממזרח, ובקרוב מעלה אדומים וחבל בנימין, ומקלים על התושבים להתנייד ולהגיע לעבודה, ללימודים ולכל צורך אחר".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון בירך את התושבים ובאי עיר הבירה: "תתחדשו! עיריית ירושלים ממשיכה להשקיע את מירב המאמצים והמשאבים ביצירת פתרונות תחבורתיים מערכתיים, מתקדמים וירוקים, המגבירים את זרימת התנועה ואת בטיחות הנוסעים. המנהרות החדשות שלנו יקלו על עומסי התנועה באופן שייטיב עם כלל התושבים והנוסעים. פרויקט המנהרות בצומת הגבעה הצרפתית הוא נדבך נוסף במימוש החזון והמדיניות התחבורתית שהעירייה מובילה יחד עם משרד התחבורה בשנים האחרונות. נמשיך לקדם תוכניות אסטרטגיות שיחדשו וישפרו את התחבורה בבירה".

מנכ"ל משרד התחבורהמשה בן זקן אמר, כי "הודות לשיתוף פעולה הדוק עם הרשויות המקומיות, אנחנו מצליחים לקדם מיזמי תשתית המשדרגות את מערך כבישי ישראל. ירושלים זוכה למהפכה תחבורתית בשורת פרוייקטים שהובלנו יחד עם העיריה, חברת מוריה וצוות תכנית אב לתחבורה בירושלים. נמשיך הלאה לפעול ברוח חזון שרת התחבורה המובילה בהצלחה את מהפכת תשתיות התחבורה בישראל״.

מנכ"ל עיריית ירושלים, איציק לארי הוסיף, כי "פתיחת מנהרות הגבעה הצרפתית היא בשורה חשובה לתושבי העיר ירושלים ותושבי המטרופולין כולו. הן יאפשרו גישה מהירה ויעילה לשכונות וליישובי האזור וכן לעיר עצמה. אנו ממשיכים במלוא המרץ לקדם פתרונות תחבורה יחד עם שותפינו השונים, במטרה להקים בירושלים מערכת תחבורה יעילה, מהירה ונגישה, כיאה לעיר הבירה של מדינת ישראל."

מנכ"ל חברת מוריה לפיתוח ירושלים, גלעד בר-אדון, ציין כי "במתכונת הסופית של הפרויקט, הצפויה במהלך שנת 2024, יפתחו זוג מנהרות נוסף לכיוון מעלה אדומים וחזרה. פרויקט זה מצטרף לפרויקטי מנהרות, ההפרדות המפלסיות ושדרוגי הכניסות לעיר שביצעה מוריה בשנים האחרונות, ובכך אנו ממשיכים לקדם בהצלחה את תנופת התשתיות ברחבי ירושלים".

כתיבת תגובה