עוד ירידה דרסטית בכמות המשתמשים בתחבורה ובתעופה

אל-על מפסיקה מהלילה בחצות, את כל טיסות הנוסעים שלה לישראל וממנה לאור הביקוש האפסי לטיסות ובשל הצורך לצמצם את הוצאות החברה, הנמצאת במשבר כספי חמור מאז פרוץ מגפת הקורונה • החברה תמשיך לבצע טיסות חילוץ בעת הצורך וכן תמשיך את טיסות המטען הסדירות • עם הבנת המצב והפנמתו בקרב הציבור החרדי, ירידה של מאות אחוזים בכמות משתמשי התחבורה הציבורית בריכוזים החרדיים • משרד התחבורה קורא לא להשתמש בתחבורה הציבורית אלא בלית ברירה

מטוסי אל על יישארו על הקרקע | צילום: Rebius, שטארסטוק

לאחר הערכת מצב החליטה חברת אל על, להפסיק באופן זמני את טיסותיה לישראל וממנה, החל מהלילה בחצות ועד לתאריך 4 באפריל 2020.

ההחלטה התקבלה בשל מספר סיבות: ירידה חדה בביקוש לטיסות סדירות (ביקוש כמעט אפסי), הדאגה לבריאות הנוסעים וצוותי האוויר וכן בשל הצורך לצמצמם בשלב זה את ההוצאות, עד לסיום המשבר ותחילת ההתאוששות.

Box

טיסות החברה הערב (יום חמישי, 26/3/20) מניו יורק, טורונטו, לונדון, פאריס, וכן טיסות החילוץ מדלהי (הודו) וסן חוזה (קוסטה ריקה) לנתב”ג, יתקיימו על פי התכנון.

החברה תוסיף להפעיל טיסות חילוץ ליעדים שונים מסביב לעולם, על פי דרישת משרד החוץ והביטחון ותוסיף לקיים טיסות מטען מישראל ואליה ליעדים שונים בעולם, לרבות שימוש במטוסי נוסעים למטרה זו. בנוסף תפעיל החברה טיסות חיוניות ככל שיידרש.

גם התחבורה היבשתית ממשיכה להצטמצם, כשהנחיות משרד הבריאות וקריאת שר התחבורה, מסייעים מאוד להפחתת השימוש בתחבורה הציבורית, עד כדי ירידה של כמעט 100 אחוזים בחלק מהמקומות. עתה נראה שגם בציבור שלנו – לאחר פסקי ההלכה וקריאות הרבנים לשמור על הנחיות משרד הבריאות באדיקות – הפנימו סוף כל סוף את גודל הסכנה והטרגדיה.

בערים החרדיות, אלעד ומודיעין עילית, למרות שהתחבורה צומצמה ל-25% בלבד, נוסעים בקווים העירוניים, 5-10 נוסעים. בקווים הבינעירוניים, המצב קצת פחות טוב, עם 10-15 נוסעים.

גם בבני ברק, שאמש הנסועה שם עמדה על קרוב ל-70 אחוזים, בשעות אלו מדווחים משם על ירידה חדה בכמות משתמשי התחבורה הציבורית, גם בזכות ביטול חלק גדול מהקווים.

בביתר עילית, לעומת זאת, המצב עדיין לא טוב, כאשר באוטובוסים העירוניים, עדיין נוסעים 15-18 בני אדם, שכנראה טרם הבינו את עומק השבר.

Inner

משרד הבריאות הוציא אמש את הנחיות המותר והאסור, באופן גרפי, עם הפסוק ונשמרתם מאוד לנפשותיכם, להפצה למגזר החרדי. הגורמים הממשלתיים היודעים כי המגזר החרדי אינו חשוף לתקשורת, מבינים כי עליהם להטמיע את ההנחיות בכלי פרסום שונים. כך, הם נעזרים בעיתונות היומית, משגרים רכבים עם כרוז, המזהיר בשכונות החרדיות, ואף שוקלים להיעזר במערכות כריזת השבת לטובת העברת וחידוד המסרים.

במקביל, היום פרסמה הרשות לתחבורה ציבורית, רשימת קווים נוספים שבוטלו. ס”ה בוטלו מעל אלף קווים עירוניים ובין עירוניים, מלבד עוד כמה מאות קווי לילה ותלמידים. לנוחיות קוראינו, מצ”ב טבלת הקווים שבוטלו להורדה. סיכום קווים סדירים מבוטלים

ביזנעס שב ומזכיר, כי יש להשתמש בתחבורה הציבורית, רק בלית ברירה ורק לשם אחד הדברים, המותרים ליציאה מהבית, על פי הנחיות משרד הבריאות.

בכל מקרה, כדאי לבדוק מידע אודות פעילות קווי התחבורה במוקד הטלפוני של משרד התחבורה, בטלפון *8787, באתר משרד התחבורה www.bus.gov.il  וביישומים (אפליקציות) של התחבורה הציבורית.

Inner

כתיבת תגובה