ירידה של 50% ברכישת כלי חד-פעמי בפברואר

ההשוואה בוצעה מול חודש יולי, טרם הכרזת הממשלה על הטלת המס | בחודש יולי 2021 היקף המכר הכמותי באלפי יחידות באריזה עמד על כ-486 אלף, אל מול 232 אלף בחודש פברואר 2022 | והאם המדידה של סטורנקסט והמשרד להגנת הסביבה משקפת את המתרחש במגזר החרדי?

חד פעמי ברשתות, ערב עליית המחירים | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

נתוני החודשים האחרונים, מאז החלת מס הקנייה על יבוא וייצור של כלים חד-פעמיים המכילים פלסטיק, (מ-1 בנובמבר 2021), כפי שנאספו על ידי חברת סטורנקסט, מצביעים על ירידה של כ-50% ברכישות כלים חד-פעמיים ברשתות השיווק, מינימרקטים, מכולות וחנויות נוחות (השוק המבורקד), בהשוואה להיקף הצריכה בתקופה שקדמה לפרסום כוונת הממשלה להטיל את המס.

בחודש יולי 2021, טרם הכרזת הממשלה על הטלת המס, היקף המכר הכמותי באלפי יחידות באריזה עמד על כ-486 אלף, אל מול 232 אלף בחודש פברואר 2022 – כלומר, ירידה של כ-50%. בחודשים האחרונים, לפי נתוני סטורנקסט, המגמה נשמרת. המשרד סבור כי נדרש עוד זמן כדי לאפיין את המגמה ארוכת הטווח ולבחון את כלל השוק, נוסף על השוק המבורקד.

נציין, כי כדי לבחון את המגמה בקרב המגזר החרדי יהיה נכון יותר לבדוק את נתוני השוק בחודש אפריל 2022, שבו רכישות הכלים החד פעמיים גברו לכאורה בקרב המגזר בשל חג הפסח (בהנחה שהכלים שנרכשו קודם כניסת המס לתוקף אינם בהכרח כשרים לפסח) וכן בעוד מספר חודשים, כאשר מלאי הרכש של הכלים החד פעמיים שנקנה על ידי משקי הבית החרדים לפני תחילת החלת המס, יידלדל.

ודבר נוסף: נתוני סטורנקסט אינם בוחנים רכישות שלא דרך רשתות השיווק. משכך, ולאור ריבוי המכירות הקהילתיות בציבור החרדי, קשה עד בלתי אפשרי יהיה לאמוד את הירידה בצריכה, בוודאי כשהקהל הזה – כולל המבוסס שבו – יחפש את המכירות המוזלות יותר.

לצד המיסוי, המשרד להגנת הסביבה מעניק תמיכה תקציבית לרשויות בסכום של כ-45 מיליון שקל לרכישת מדיחי כלים לגני ילדים והוצאת הכלים החד פעמיים מהגנים, ואלפי גנים ברחבי הארץ נכללים בתוכנית זו.

המשרד מסייע לרשויות המקומיות בכל הנוגע לתחום פסולת הפלסטיק, וכבר ניכרת עלייה במספר הרשויות והערים האוסרות או הנמצאות בשלבי אישור איסור של שימוש בכלים חד פעמיים בשטחים ציבוריים ובחופים שבשטחן.

על פי סקר ניקיון המרחב הציבורי שערך המשרד להגנת הסביבה ב-80 רשויות עולה, כי 56% מהפריטים המלכלכים את המרחב הציבורי הם מוצרי פלסטיק חד פעמיים, כך שלמניעה במקור תהיה השפעה מהותית.

כתיבת תגובה