ירידות שערים באוגוסט בגלל חברות הפארמה ו’טבע’ בראשן

למרות שהחודש הקודם היה חודש של חופשות, מחזורי המסחר בבורסה היו גבוהים בכ-53% מאשר בחודש המקביל אשתקד. בעוד שמרבית מדדי המניות המובילים סיימו את החודש בירידות, כל מדדי האג”ח עלו באוגוסט

הבורסה לניירות ערך. צילום: פלאש 90

הבורסה מסכמת את החודש הקודם (אוגוסט) עם ירידות שערים במרבית מדדי המניות המובילים. מדד ת”א-35 ירד בכשלושה אחוזים בעקבות צניחת מניות ענקיות הפארמה ‘טבע’ ו’מיילן’. ת”א-35 נמוך יותר כעת בכחמישה אחוזים לעומת מצבו בתחילת השנה. טבע ומיילן צנחו החודש בכ-49% ובכ-20% בהתאמה והשפעתן על המדד בלטה לרעה

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו ל’ביזנעס’ בפייסבוק

מדד ת”א-90 דווקא עלה באוגוסט ב-0.6% וזאת בזכות מניות הנדל”ן הכלולות בו, ומבין המדדים המובילים בבורסה של תל-אביב הוא בולט עם עלייה של כ-13% מתחילת השנה. עוד מדדים שבלטו בחודש הקודם הם מדדי ת”א-נדל”ן ות”א בנקים-5 שעלו בכ-2.5% על רקע פרסום דוחות כספיים חיוביים לרבעון השני של 2017. מדדים אלה השלימו עלייה של כ-16% וכ-14% (בהתאמה) מתחילת השנה.

מחזורי המסחר בחודש הקודם שהיה גם חודש של חופשות, היו ערים למרות הכל. הממוצע עמד על כ-1.6 מיליארד שקל ליום, גבוה בכ-53% מהמחזור באוגוסט אשתקד. גם כאן בלטה השפעתן של מניות הפארמה שנסחרו במחזורים גבוהים במיוחד. בלט במיוחד השלישי באוגוסט בו נרשם מחזור ענק של כ-3.6 מיליארד שקל, ערב העדכון החצי שנתי של מדדי המניות.

גם באוגוסט נמשכו ההנפקות בשוק המניות והאג”ח. בשוק המניות גויס סכום של כ-600 מיליון שקל ואילו בשוק איגרות החוב גויס סכום של כ-1.3 מיליארד שקל. שתי חברות חדשות הצטרפו בחודש הקודם לשוק המניות של תל אביב: חברת האנרגיה ‘או.פי.סי’ שגייסה 399 מיליון שקל בהנפקת מניות ראשונה, וחברת טכנולוגיית הקלינטק ‘ברנמילר אנרג’י’ שגייסה כ-45 מיליון שקל.

עליהן ניתן להוסיף שתי חברות חדשות בשוק איגרות החוב שמתווספות לשבע חברות חדשות מתחילת השנה: ‘אורשי’, חברת אשראי חוץ בנקאי שגייסה כ-57 מיליון שקל בהנפקה ראשונה של אג”ח ויבואנית הרכב ‘יוניברסל מוטורס’ שביצעה הצעת רכש חליפין מלאה לבעלי איגרות החוב של חברת הבת שלה ‘יו.טי.אס’ ורשמה את איגרות החוב שלה לראשונה למסחר בבורסה.

אל מול המגמה השלילית של מדדי המניות בלטו לטובה מדדי האג”ח שכולם רשמו עלייה וקוץ בה. מחזורי המסחר ירדו יחד עם העלייה במדדים. נזכיר כי במהלך החודש השיקה הנהלת הבורסה מדד אג”ח חדש בשם תל בונד שקלי-50. המסחר באופציות רשם שיא יומי על מדד תל אביב-35 ולמוצרים הנסחרים בבורסה הצטרפו שתי תעודות סל ראשונות על מדד ת”א-SME150 שהושק במאי האחרון.

סיכום שבועי בבורסה: עליות שערים במרבית המדדים המובילים

side
inner

כתיבת תגובה