ישובים חדשים בנגב? החלטה יש, תכנון אין

למרות החלטת ממשלה להקמת 5 ישובים חדשים בנגב עוד משנת 2015, היא כלל לא נדונה במנהל התכנון במשך למעלה משנתיים. יו"ר ועדת הפנים יואב קיש: לא ייתכן שפקידים יעכבו החלטת ממשלה במשך שנתיים

ישובים חדשים. הנגב | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

דיון ביישום החלטת הממשלה בנושא הקמת חמישה ישובים חדשים בנגב התקיים היום (ב) בועדת הפנים של הכנסת. לפני כינוס הועדה נטען כי ההחלטות לא יושמו ולא נרשמה התקדמות בנושא מאז החלטת הממשלה מנובמבר 2015. "מדוע הרשויות לא הצליחו לתת תשובה במשך שנה וחצי על החלטת הממשלה להקים בנגב 5 ישובים חדשים?", תמה יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש, "לא יכול להיות שיעברו שנתיים וחצי ולא קרה כלום. אני רואה את העבודה של משרד השיכון. יש בה אמירה מאד ברורה – תשובה ציונית לאומית, אבל מנהל התכנון ומשרד האוצר מעכבים החלטת ממשלה. מדוע טרם התקיים דיון? מתי יהיה דיון?"

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט הוסיף כי  "הדרום נמצא תחת מתקפה לא רק מעזה – הבנייה הבלתי חוקית והעוינת בפזורה הבדואית בנגב ובסביבת באר-שבע בשנים האחרונות יצאה משליטה. התפשטות פלסטינית איסלמיסטית ממרחב חברון ובנותיה לעבר הנגב, טרור חקלאי הולך ומחריף ובניה בלתי חוקית, הן רק חלק מהתופעות הקשות מהן סובל הנגב בתקופה האחרונה. התוכנית לחיזוק ההתיישבות היהודית בנגב מהווה פתרון ארוך טווח ויציב לאחיזה היהודית באזור״.

250/200 סייד בר + קובייה

ח"כ בני בגין אמר כי "3 מבין היישובים הם צמודי דופן, ולא צריכה להיות שום בעיה באישורם. עלי נגב גם דרוש וגם דחוף. ביישובים האחרים צריך לראות אם יש התנגשות בין תוכניות מתאר. בדיר הדג' הבדואית יש תכנון מפורט קיים, וכל פעם זה נדחה. חלק מהאחריות חל גם על פרנסי החברה בדואית. כל תמיכה ביישובים כפריים קיימים תבורך".

תמיר עידן, ראש מועצת שדות נגב שהשתתף אף הוא בדיון אמר כי "מצאנו עצמנו בצוק איתן יושבים וחושבים מה עושים כדי להביא אוכלוסיות חדשות. עלתה הצעה לישוב חדש בעוטף עזה. על חשבוני שכרתי מהנדס, הצגנו ושום דבר לא קורה. אני מקבל טלפונים: השתגעתם? אנחנו מכבים את אש העפיפונים. התשובה היחידה לטרור היא ישוב חדש. זה הזמן. אני מקווה שהשכל יגבר על האמוציות".

מי שהתנגדה לקידום הבניה והקמת הישובים ללא תכנון מוקדם ארוך טווח הייתה ח"כ אורלי לוי אבקסיס. היא סיפרה כי "חוויתי, ואני תוצר של אי הכנת תוכניות שיתנו מענה גם לדור השני. בית שאן היא ספקית כוח אדם להרחבות של הקיבוצים. לא יכולנו לקחת הזדמנות לחזק את העיר. מספסרים בקרקע כל פעם בטיפין טיפין, אז הצעירים פוזלים ליישובים ליד, שם יש ועדות קבלה שמקבלות רק את החזקים. אי אפשר להפקיר את היישובים הקיימים".

לדבריה הצטרפה ח"כ תמר זנדברג: "ההחלטה היא טעות חמורה. המדינה החליטה בשנות התשעים להפסיק להקים ישובים חדשים ולחזק קיימים. ישראל היא שיאנית העולם במספר ישובים לנפש, והמדינה הבינה שזו טעות. ישוב חדש זולל קרקע פתוחה, מרוקן אוכלוסייה חזקה מיישובים קיימים, יקר יותר להקמה. יחידת דיור על קרקע חדשה עולה פי 4 מבישוב קיים".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה