ישראל לא ערוכה: קצת גשם חריג והתשתיות קורסות

לאחר קורבן שנוסף לרשימת נספי הסופה, ראש עיריית נהריה קורא למצור על תושבי עירו ומתחייב להביא להם כל צורכיהם ובלבד שלא יסתכנו ביציאה מהבית • לשכת סוכני הביטוח פותחים מוקד מידע למבוטחים • איגוד לשכות המסחר קורא לפטור מארנונה את העסקים הניזוקים

מחולצים מנהרות נהריה | צילום: מאיר וקנין, פלאש 90

ראש העיר נהריה קרא היום לתושבי העיר להסתגר בבתיהם ולא לצאת אפילו להוצאת הילדים מהמסגרות. "אנחנו נוציא את הילדים ונביא אותם הביתה. אם צריך אוכל נספק לכם אוכל, רק אל תכנסו להרפתקאות ואל תצאו מהבתים".

מזג האוויר הסוער, וגל השיטפונות שפוקד את המדינה, שלא זכור כמוהו בעוצמה ובחומרה כזו, עם כל כך הרבה קורבנות, מציגים שוב את העובדה שהתשתיות במדינת ישראל מיושנות, חלשות ואינן בנויות למעט יותר סוער מהרגיל.

כך, נהריה הופכת לנהר, כשראש העיר מוציא את ההודעה החריגה וכוחות כיבוי האש נעים באמצעים מיוחדים ממוקד למוקד לחלץ נסחפים, בחיפה גם נצפים "מפלים" אימתניים בחלק מרחובות העיר והרוג נוסף הצטרף בצהרים לרשימת הנספים המזעזעת ההולכת ומתארכת, כשניסה לחלץ נסחפים בנהריה ונסחף בעצמו.

מלבד הסכנות הרבות האורבות לגוף, במצב הקור והגשמים הקיצוניים, אודותיהם נביא בהמשך את המלצות משרד הבריאות, ישנם כמובן גם את הנזקים החומריים הכבדים לעסקים ולאזרחים פרטיים, כפי שהבאנו בכתבה שלשום על אופן כיסוי נזקי הסופה. ההערכה היא כי הנזקים לרכוש צפויים להסתכם במיליארדי שקלים ונראה שהשיא עוד לפנינו.

עתה מנסים בלשכת סוכני הביטוח, להקדים רפואה למכה, ומפרסמים טלפון של מוקד חירום שיפעל מחר ויאפשר לציבור לקבל תשובות ומענה לשאלות הבוערות, בנושאים מקצועיים שקשורים בהפעלת הביטוח. ככל הנראה גם הם לא צפו, כפי שהחזאים לא ידעו, שכבר היום יהיו כאלו נזקים.

נשיא לשכת סוכני הביטוח, ליאור רוזנפלד, אמר היום: "ההצפות בצפון היום, שמתלוות לאירועים הקשים בגוש דן רק לפני ימים בודדים, הן חלק ממערכת חורפית חריגה בהיקפי הנזקים שלה – בנפש וברכוש. הלשכה החליטה להיערך לכך והיא מעמידה את הידע של סוכני הביטוח, שהם אנשי המקצוע שאנשים נדרשים להם ברגע האמת, לטובת כלל הציבור. אני קורא לציבור להתקשר ולקבל מענה."

מוקד החירום של לשכת סוכני הביטוח יפעל מחר (ה) בין השעות 12-16, בקו טלפון שמספרו: 077-6049457. כמו כן, באתר האינטרנט של לשכת סוכני הביטוח שכתובתו: www.insurance.org.il, ירוכז המידע בעמוד מיוחד. ניתן יהיה לפנות ולשלוח שאלות למוקד החירום, ולהתעדכן בשאלות והתשובות לסוגיות שהעלה הציבור.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, התייחס אף הוא לנזקי פגעי מזג האוויר ופנה אל ראש העיר תל אביב, בבקשה לפטור את כל העסקים אשר עסקיהם ניזוקו כתוצאה מהשיטפונות, מתשלום מס ארנונה, בחודשים ינואר פברואר שנה זו.

בפנייתו כתב, כי "אנו סבורים, שלמצער וכפיצוי ראשוני, יש לפטור את כל העסקים אשר עסקיהם ניזוקו כתוצאה משיטפונות אלה מתשלום מס ארנונה, בחודשים ינואר פברואר שנה זו.

"זו תהיה פעולה הגונה ונכונה מצד העירייה ובמסגרת אחריותה כלפי העסקים בעיר.

"אני מאד מקווה שתשקול עניין זה בכובד ראש ובדחיפות, שכן נטל הארנונה על העסקים בתל אביב יפו, במיוחד על עסקים קטנים וזעירים, הוא כבד מאד, וכעת הנזקים הנוספים מהשיטפונות, עלולים לגרום לנזקים נוספים שיובילו לכשלים בהמשך קיומו של העסק".

כתיבת תגובה