ישראל מתייצבת לימין מנהיג האופוזיציה בונצואלה

זה קורה: ישראל נוקטת צד בנושא ונצואלה • האם המערב יצליח בניסיונו לכונן דמוקרטיה בונצואלה? • כמה זמן לקח לניקולס מדורו להישבר ומה הוא מתכנן לעשות בנוגע ליחסים עם ארה”ב? • עולמי

מהומות בוונצואלה | צילום ארכיון: GMEVIPHOTO, שאטרסטוק

ישראל נוקטת עמדה, והמערב ממשיך לדחוק במדורו. נראה כי הממשל של ניקולס מדורו עומד בפני קריסה מוחלטת, כאשר הסיבה העיקרית לקריסה היא כלכלית, לאחר שהאינפלציה הגיעה לשיעורים של מעל מיליון אחוז, ומיליוני אזרחים מעדיפים לברוח מהמדינה חסרת הכל. בנוסף לכך פורסם כי ככל הנראה שגם מעט ההכנסות מהנפט הרב שיש לונצואלה, לא יגיעו לידיו של מדורו אלא לחשבונות בנק הנמצאים בשליטת חואן גוואידו. מדובר במעשה קריטי עבור ונצואלה, שהכלכלה שלה מבוססת על נפט והצרכנית הגדולה שלה היא ארה”ב, שכעת לא רק ש’סוגרת את הברז’, אלא מעבירה את התשלום לנשיא החדש, הנתמך בידי טראמפ והמערב.

‘ביזנעס’ מתרחב בניו-מדיה: מהיום, כל העדכונים – גם בוואטסאפ!

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

כזכור, במגזין סוף השבוע האחרון עלינו עם יריעה נרחבת על כל אירועי ונצואלה, על הסיבות שהובילו למשבר הכלכלי ועל קורות החיים של המדינה. בנוסף שוחחנו עם הראשון לציון ורבה של ירושלים הגר”ש עמאר שסיפר לנו על אודות ביקורו בונצואלה לפני קצת פחות מחודשיים.

אמש פורסם כי כבר ביום חמישי הגיעה פניה מצידה של ארצות הברית להתייצב לימין מדינות המערב ולתמוך במנהיגה החדש של ונצואלה, אך ישראל נמנעה, בין היתר על מנת שלא לסכן את בני הקהילה המקומית. בנוסף לכך לישראל ולונצואלה אין מזה עשור יחסים רשמיים, לאחר שבעקבות מבצע ‘עופרת יצוקה’ החליט הנשיא האנטישמי הקודם, לנתק את יחסי ונצואלה עם ישראל.

היום, מפרסם ראש הממשלה סרטון בקולו, בו הוא אומר “ישראל מצטרפת היום לארצות הברית, לקנדה, לרוב מדינות אמריקה הלטינית ולמדינות באירופה, ואני מודיע שאנו מכירים במנהיגות החדשה בונצואלה”, כך ראש הממשלה נתניהו.

בנוסף לכך, הנספח הצבאי של ונצואלה בוושינגטון, הודיע גם על תמיכה בממשל גוואידו. כך לפי סרטון שפרסם הנספח בעמוד הטוויטר שלו. בנוסף פנה הקלונל חוזה לואיס סילבה לכוחות הצבא וביקש מהם: “המסר שלי לכוחות המזוינים הוא – ‘אל תפגעו בעם שלכם’, ניתן לנו נשק כדי להגן על האומה שלנו, לא כדי לתקוף את העם שלכם”.

870/135 ליינר ארטקל

ומה בנוגע לאולטימטום שהעמיד מדורו לדיפלומטים האמריקאים? גם כאן הוא נשבר. הממשל בונצואלה אישר לדיפלומטים האמריקאים להישאר עוד 30 יום בשטח ונצואלה, זאת לאחר שממשל ארה”ב הודיע כי לא יכבד את האולטימטום בן שלושת הימים שהעמיד להם מדורו וכי הדיפלומטים של ארה”ב לא יעזבו את ונצואלה. מנגד, הממשל בונצואלה מנסה ליצור דיאלוג עם ממשל טראמפ, לאחר שזה מעמיד לו עובדות מוגמרות בשטח. שר החוץ של ונצואלה אמר כי “הצעתנו לדיאלוג עדיין על השולחן. זה מה שביקשנו לעשות מהיום הראשון של כהונת הנשיא”.

מדורו עצמו נאם אמש ואמר כי הוא לא רוצה שונצואלה תהיה “מושבה צפון אמריקנית” כלשונו. הוא גם אמר שהיחסים עם ארה”ב יהיו כפי שהיו יחסי ארה”ב קובה, להן לא היו שגרירויות אלא משרדי אינטרסים, “משרד אינטרסים, עם מינימום של כוח אדם, ומשרד לייצוג של אינטרסים כפי שפעל בקובה. זו דיפלומטיה אמיתית”. אמר המנהיג שהמערב מנסה ללמד אותו מהי דמוקרטיה אמיתית.

כרגע, המדינות שתומכות בחואן גוואידו הן ארה”ב, שמובילה את הקו, ויחד איתה לאורך כל הציר נמצאות: קנדה, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוב מדינות אמריקה הלטינית, האיחוד האירופי ומדינות נוספות, וכעת גם ישראל.

מנגד, המדינות שנכון לעכשיו הודיעו כי הן עדיין תומכות בשלטונו של מדורו, הן: רוסיה, סין, טורקיה, מקסיקו, קובה, איראן, בוליביה, סוריה וחיזבאללה.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה