"יש לי ויזה, לא ידעתי שאפשר לפתוח תיק"

בעל חנות בת"א התגלה כמי שכלל אין לו תיק במס הכנסה • נוהל פתיחת מגירה: מבקרי מס הכנסה גילו 'נוהל' בחנות מכולת לפיו משעה מסוימת מכניסים את ההכנסות לתוך מגירה במקום לקופה • ועוד שלל תירוצים שטרם שמעתם

מרכול | צילום אילוסטרציה: יונתן זינדל, פלאש 90

מבקרי מס הכנסה הופתעו, כשגילו במכולת בה ביקרו, שבאופן שיטתי בכל יום החל משעה מסוימת, מפסיקים להקליד את ההכנסות בקופה ופותחים ב"נוהל מגירה", להגדרתם של העובדים, למשך שאר היום. במסגרת זו נמצאו במגירה 8,866 ₪ שלא תועדו בספרי העסק. העובד שהיה באותה עת במכולת אמר למבקרים: "בעל העסק לא הסביר לי האם להקליד בקופה או לא".

ביקורת זו ונוספות היו חלק מ-67 ביקורות בעסקים, שערך משרד פקיד שומה תל-אביב 4  בדרום תל-אביב. מתוצאות המבצע עולה כי בקרב 18% מהעסקים שנבדקו, לא רשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

בחנות נעליים נמצאו מספר צ'קים שלא נרשמו בספרי העסק בסכום כולל של 7,020 ₪. בעל החנות טען: "לא ידעתי שצריך להוציא קבלה עבור צ'קים מראש, אני מוציא במועד הפירעון".

בביקורת במלונית נמצאו צ'קים בסך כולל של 10,896 ₪ בגין השכרת חניון ללקוחות שונים, שלא נרשמו בספרי העסק. לטענת החברה: "החלפנו תוכנה לפני שבועיים וחצי ועדיין לא עדכנו את התוכנה, כשנעדכן נרשום את הכל".

בעל חנות לביגוד והנעלה טען ש"לא ידע שאפשר לפתוח לו תיק משום שיש לו ויזה ולא תעודת זהות"- כשהמבקרים גילו במהלך הביקורת שאין לו בכלל תיק ברשות המסים.

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

כתיבת תגובה