יש לכם קרקע לבניה? רוכשים דירה להשקעה? שלמו יותר

כחלק מהלחימה במשבר הדיור בישראל נפגשו אתמול שרי האוצר הפנים והבינוי והשיכון – לקראת הצגת התכנית הממשלתית להתמודדות עם משבר הדיור החריף, בשבוע הבא | השרים מתכננים לדרבן בעלי קרקעות המיועדות לבניה ועומדות ללא התקדמות – באמצעות תשלום ארנונה יקרה יותר | זאת, לצד הגדלת ארנונה על משכירי הדירות לטווח קצר, משכירי ה-Airbnb, כמו גם העלאת מס הרכישה על המשקיעים הרוכשים דירה שנייה להשקעה

קרקעות | צילום אילוסטרציה: קובי גדעון, פלאש 90

ההיצע בשוק הדיור הישראלי רחוק מכדי לענות על הביקוש, ועל פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ברבעון השני של שנת 2021 החלה בנייתן של 12,522 דירות חדשות בלבד, נתון המשקף ירידה של 4.5% לעומת הרבעון הראשון, אז החלה בנייתן של 13,045 דירות חדשות. עם זאת, לעומת הרבעון המקביל אשתקד בצל משבר הקורונה מדובר בעלייה מסוימת, אז החלו להיבנות 11,001 יחידות דיור.

נתונים אלו לא מספיקים כלל לנתוני הביקוש, וחלום רכישת הדירה הולך ומתרחק מעוד ועוד זוגות צעירים המתחילים את חייהם. בעצם, היצע שכזה אל מול הביקוש העצום, רק מחריף את המשבר, כשמחירי הדירות מזנקים כלפי מעלה.

250/200 סייד בר + קובייה

כחלק מהלחימה במשבר הדיור בישראל נפגשו אתמול שר האוצר אביגדור ליברמן, עם שרת הפנים איילת שקד וזאב אלקין שר הבינוי והשיכון, וזאת לקראת השבוע הבא, אז צפויים השרים להציג את תכנית הממשלה להתמודדות עם משבר הדיור החריף והמעיק.

כבר כעת, שבוע לפני הצגת התוכנית דווחו מספר צעדים אותם מתעתדים השרים להשית על ציבור המשקיעים, על מנת להרחיק אותם מזירת הנדל”ן הגועשת ולנסות במעט לקרר את הרתיחה בשוק, כחלק מהטיפול במשבר.

על פי הדיווחים, השרים מתכננים לדרבן בעלי קרקעות המיועדות לבניה ועומדות ללא התקדמות, בתשלומי ארנונה יקרה יותר; לצד הגדלת ארנונה על משכירי הדירות לטווח קצר, משכירי ה-Airbnb, כמו גם העלאת מס הרכישה על המשקיעים הרוכשים דירה שנייה להשקעה.

יצוין כי הארנונה היקרה על משכירי הטווח הקצר היא לא חידוש של מדינת ישראל, בצרפת ובריטניה כבר הושתה ארנונה מוגדלת על המשכירים בערי הבירה פריז ולונדון, גם שם מדובר כחלק מהמלחמה הכוללת במחירי הדיור המאמירים. בנוסף, ישנם דיווחים כי גם בעלי הקרקעות המיועדים לענף המלונאות ולאו דווקא למגורים יידרשו לבנות על הקרקע שברשותם ולא להשאירה ריקה.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "יש לכם קרקע לבניה? רוכשים דירה להשקעה? שלמו יותר"

  1. להוריד מחירי קרקעות ולשווק בכמויות, לדאוג לתשתיות תחבורה זה הפתרונות, יש צורך המשקיעים כי יש צורך בשירות להשכרה, כבר כיום לא ניתן למצוא דירה להשכרה ומחירי השכירות קופצים.

כתיבת תגובה