יש לכם תואר? אולי תהיו שמאי מקרקעין – בבחינה אחת

משרד המשפטים מקדם רפורמה בתהליך ההכשרה והרישוי של שמאי מקרקעין בישראל במטרה לשפר את הרמה המקצועית של המקצוע • כחלק מהתהליך יוכלו רק בעלי תואר ראשון או שני עם זיקה לתחום שמאות מקרקעין ללמוד את התחום וכן תתקיים בחינה אחת מקיפה במקום מספר בחינות

שמאות | צילום אילוסטרציה: shutterstock

בעלי תואר ראשון או שני עם זיקה לתחום שמאות מקרקעין? עכשיו ללמוד את התחום וליהנות מבחינה אחת מקיפה במקום מספר בחינות. זאת, במסגרת רפורמה שמקדם משרד המשפטים בתהליך ההכשרה והרישוי של שמאי מקרקעין בישראל.

בחודשים האחרונים קיים משרד המשפטים בדיקה מקיפה של הרגולציה הקיימת ביחס למקצוע שמאות המקרקעין, בדגש על הליך ההכשרה והרישוי של המבקשים לעסוק במקצוע.

250/200 סייד בר + קובייה בכתבה

במסגרת הבדיקה, נבחנו הדרישות הרגולטוריות ממי שמבקש לעסוק במקצוע והחסמים העומדים בפניו באמצעות שיתוף נרחב של הציבור, ראיונות עומק עם בעלי עניין, מחקר משווה עולמי והערכת השפעות הרגולציה.

כמו כן נערכה פנייה למוסדות לימוד המקיימים תכניות לימוד בשמאות מקרקעין. לאחרונה הוצגו למועצת שמאי המקרקעין ממצאי הבדיקה וההמלצות שגובשו בעקבותיה. מועצת שמאי המקרקעין אישרה את עיקרי ההמלצות, ולפיהן המעוניין לעסוק בשמאות מקרקעין יידרש ללמוד תואר ראשון או תואר שני בעל זיקה לתחום שמאות המקרקעין, בשילוב לימודים עיוניים ומעשיים בתחום. זאת במטרה להעמיק את הידע המקצועי של העוסקים בתחום. סטודנטים שיסיימו את לימודיהם האקדמיים בהצלחה יידרשו לעבור התמחות בשמאות מקרקעין, במתכונת הקיימת היום, ובסיומה ייבחנו בבחינת רישוי מקיפה אחת בלבד במועצת שמאי המקרקעין וזאת חלף 14 בחינות הנערכות היום באמצעות מינהלת היחידות המקצועיות במשרד המשפטים.

יישום הרפורמה מחייב את אישורו של שר המשפטים, תיקוני חקיקה ומיסוד תכנית לימודים התואמת את הידע המקצועי ששמאי מקרקעין נדרש לרכוש במהלך לימודיו. משרד המשפטים יעסוק בתקופה הקרובה בהכנות הנדרשות לקראת יישום תכנית זו ובין היתר הוקם צוות עבודה שיעבוד מול המוסדות האקדמיים בהשתתפות: מר אוהד עיני, השמאי הממשלתי, גב’ קרן רבי, סמנכ”לית השירות וראשת מינהלת היחידות המקצועיות ומר חיים מסילתי, יו”ר לשכת שמאי המקרקעין.

בנוסף, במשרד המשפטים בוחנים בימים אלה כיצד יינתן מענה ל”דור הביניים” שכבר החל את  תהליך ההסמכה וטרם השלימו, וזאת מתוך הכרה בחשיבות התאמת הלימודים גם לציבור זה.

870/135 ליינר ארטקל

סיגל יעקבי, מ”מ מנכ”ל משרד המשפטים: “אנחנו רואים חשיבות רבה בקידום התהליך במקצוע שמאות מקרקעין. המשמעות הגדולה היא בכך, שרק בעלי התארים הרלוונטיים יוכלו ללמוד ולעסוק במקצוע זה, מהלך שיגרום לשיפור משמעותי בתהליך ההכשרה למקצוע. אנו מקווים כי באמצעות שיתוף פעולה בין משרד המשפטים והמוסדות האקדמיים נצליח לקדם את התהליך בהקדם ובצורה המיטבית”.

מומלץ עבורך

תגובה אחת ל: "יש לכם תואר? אולי תהיו שמאי מקרקעין – בבחינה אחת"

  1. ממתי צפוי השינוי באופן הסמכת השמאים בישראל? האם המבחן הצפוי יהיה באחריות יחידה מקצועית במשרד המשפטים או על ידי לשכת שמאי המקרקעין?

כתיבת תגובה