כאן נמצאת החבילה האבודה שנשלחה אליכם מחו"ל?

התגלה המחסן של 'דואר ישראל' במושב זיתן, סמוך לנתב"ג שאינו מאושר – לטענת גורמים בענף השילוח – על פי כללי המכס • רשות המסים בתגובה מעודכנת: בדקנו, ולא נמצאו חריגות • הדואר עצמו אינו מגיב • תעלומת החבילות הנעלמות בדואר – פרק ב'

מרכז מיון חבילות בחו"ל | אילוסטרציה: ArtWell, שאטרסטוק

נמצא – לכאורה – 'החור השחור' של החבילות הנעלמות בדואר ישראל – כך חושפת הדר קנה ב'דה מרקר' הבוקר. לדבריה, מדובר במחסן עלום במושב זיתן הסמוך לנתב"ג, בחלקה השייכת לחברת י.ר דבוש בבעלות יוסי דבוש, המספקת שירותי הובלות ולוגיסטיקה, כך על פי תיעוד שהגיע לידי 'דה מרקר'.

כזכור, רק לפני חודש בדיוק דיווחנו על כ-6000 חבילות בשנה הנעלמות בדרך ליעדן ונבלעות ב'חור שחור' בדואר ישראל. סיפרנו כי מדובר במצב מתסכל המורכב מ'לופ' ביורוקרטי בלתי נגמר. מצד אחד האתר השולח את החבילה לישראל, מקבל אישור על הנחיתה שלה בנתב"ג ומאידך החבילה לא נסרקה במערכות של הדואר, ולכן לא קיבלה מספר מעקב של דואר ישראל, כך שלא ניתן עדיין לעקוב אחריה.

250/200 סייד בר + קובייה

לפני שנדווח על הגילוי המפתיע של 'החור השחור', נציין כי על פי נתוני דואר ישראל, צריך להציב 6000 חבילות נעלמות, "מול 65 מיליון חבילות שנמסרו ב-2018". לדברי דואר ישראל, "החברה יותר מהכפילה את מספר החבילות שנמסרו בתוך חמש שנים, והשנה (הדברים נאמרו ביחס ל-2019) תמסור יותר מ–70 מיליון חבילות, כשמספר התלונות לא גדל באותו יחס".

נוסיף כי בידיעה הבאנו את דברי עו"ד יוסף ויצמן, משנה לראש לשכת עורכי הדין, העוסק בתחום האזרחי ומנהל תביעות נגד הדואר, שטען בשיחה ל'דה מרקר' כי "אם בדואר אומרים שרק 6,000 חבילות נעלמות, אז מדובר בפי שלוש מכך לפחות, כי רק שליש בכלל מתלוננים".

את המחסן הבעייתי – שלכאורה גם עובר על חוקי רשות המסים, גילה ל'ד'ה מרקר' גורם בכיר בתחום הלוגיסטיקה והשילוח, שהיה עד לאחסון החבילות במושב זיתן. לפי דבריו, "הסתבר שבגלל מצוקת הדואר הם מאחסנים משלוחים מחו"ל במושב של ספק שלהם. כשהלכנו לבדוק חיצונית, ראינו שזה נכון ועומדות שם משאיות עם הפלומבה של הדואר. הבעיה היא שהמחסן הזה לא נתון תחת פיקוח המכס ולא עומד בשום קריטריון סטנדרטי. יש תהליך מסודר שצריך לעמוד בו, הרי רשות המסים לא נותנת לכל אזרח לפתוח מחסן".

הגורם הוסיף כי "כל זה נובע מכך שהדואר לא יודע להתמודד עם הכמויות שהגיעו בשל הזמנות נובמבר 2019, אז הם חיפשו פתרונות אחסון. הם מצאו את זה במושב וזה בעצם החור השחור של החבילות".

בכיר אחר מחברת שילוח גדולה סיפר כי גם לו נודע על מקום האחסון הבעייתי. "שמעתי שאין מקום במחסנים של הדואר, ולכן אין להם יכולת לטפל כי סחורות נכנסות כל הזמן. כנראה הם מעבירים את הסחורה לשם כדי לדחות את הטיפול בה לשעה בה הלחץ יירגע", אמר.

ההחלטה לאחסן פריטי משלוח שהגיעו מחו"ל במחסן פרטי שאינו בפיקוח המכס נראה כבעייתי. על פי חוקי המכס, כך כותבת קנה ב'דה מרקר', הדואר מחויב לאחסן סחורות שהגיעו מחו"ל ביבוא אישי במחסנים שנמצאים תחת פיקוחו, ולאחר המיון – לשחררן לסניפים ומשם ללקוחות. מחסנים אלה אמורים לעמוד בקריטריונים שונים, ובהם גודל, מרחק מקסימלי מבית המכס, בקרה ופיקוח.

בתגובתה לשאלת 'דה מרקר' אם המחסן במושב זיתן מוכר על ידם, נמסר מרשות המסים כי "השטח אינו תחת פיקוח רשות המסים, וככל שהועברו טובין לאתרים אחרים ללא פיקוח המכס ולא בהתאם לתנאי הרישיון שניתן לדואר, הנושא ייבדק". אולם, יום לאחר מכן (ולאחר שב'דה מרקר' פנו לקבל תגובה מדואר ישראל), ביקשו במכס לעדכן את תגובתם ומסרו כי "ביקורת שנערכה לאור פנייתכם לא העלתה ממצאים חריגים". בדואר ישראל סרבו להגיב לטענות אלה, ובחברת דבוש לא חזרו לפניות.

בכיר בחברת שילוח סיכם ל'דה מרקר' את התנהלות הדואר בנושא ואמר: "יש כללים ברורים היכן מותר או אסור לאחסן וכל מי שמבין בתחום יודע להגיד שיש פה אקדח מעשן – אולי מישהו לא חשב לעומק וחיפש פתרונות מהירים, אבל לא יכול להיות שגוף ממשלתי עושה מה שבראש שלו". כאמור, דואר ישראל סירב להגיב ל'דה מרקר' לנושא זה.

Inner article

חבילין דמעיקין

וזו לא התסבוכת היחידה של הדואר מול החבילות מחו"ל. בקשה לתביעה ייצוגית בסך 50.6 מיליון שקל הוגשה בתחילת החודש נגד דואר ישראל בטענה כי זו מתעדפת את 'אמזון' על פני שאר לקוחותיה, תוך הפרת חוזה. מדואר ישראל נמסר בתגובה לפרסום בכלי התקשורת כי "התביעה טרם התקבלה במשרדנו. לכשתגיע, נבחן אותה ונשיב במסגרת ההליך בבית המשפט".

חגורת החנק סביב דואר ישראל מתהדקת גם בעקבות פסק דין בו חייב בית המשפט העליון את מנהל המכס להחיל את הדין הנוגע לפיקוח על היבוא גם על פעילותה של חברת דואר ישראל וזאת החל מתאריך 15.2.20, בעוד כחודש. הפסק התקבל בעקבות עתירה לבג"צ שהגישו ארגון התאגידים של סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים ואיגוד לשכות המסחר, באמצעות עורכי הדין שמואל גרוסמן ורועי גלעד, בעניין ההעדפה הפסולה של חברת הדואר.

על פי הנטען בעתירה, בעוד שמדינת ישראל, באמצעות מנהל המכס, אוכפת על כל העוסקים ביבוא את הדרישות החוקיות שעניינן להבטיח את בטיחות השימוש בטובין המיובאים  ותשלום מסי היבוא, על פי פקודת המכס ודיני היבוא, היא פוטרת את חברתה דואר שבבעלותה מדרישות אלו. כלומר, מדינת ישראל, באמצעות מנהל המכס מאפשרת לחברת הדואר שבבעלות המדינה "מסלול ירוק", בלתי חוקי, ביבוא, הפוטר אותה מכל דרישה או בדיקה ממשיים, הנדרשים ונאכפים על כל העוסקים ביבוא שאינם חברת הדואר.

ארגון סוכני המכס ולשכת המסחר דרשו בעתירה כי בית המשפט העליון יורה למדינה להפסיק את העדפתה הפסולה של חברת הדואר ולהחיל ולאכוף גם עליה את קיום הדרישות החוקיות ביבוא, על פי פקודת המכס ודיני היבוא, כפי שהן מוחלות ונאכפות על כל העוסקים ביבוא וכך אכן קבע בית המשפט.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה