כביש 6 יוארך צפונה – תושבי הפריפריה יספגו אגרה נוספת

אחרי שבלמה תקציב של מיליארד שקלים להארכת כביש 6 צפונה, השרה מיכאלי חוזרת בה רגע לפני הבחירות | משרד התחבורה יקצה שישים מיליון שקלים לתכנון הארכת הכביש | בתוך שנתיים וחצי עתיד להסתיים הליך התכנון והמכרז | הזכיינית תגבה אגרה מהנוסעים, ובינתיים, תושבי הצפון זועמים על התשלום שייאלצו להוציא כדי להגיע לביתם ללא פקקים

כביש 6 חוצה צפון | צילום: יח''צ

אחרי שנה של סירוב, החליטה שרת התחבורה להאריך את כביש 6 לכיוון צפון, והיא סופגת ביקורת חריפה מהתושבים. "במהלך כל השנה האחרונה נאבקתי רבות בכנסת על קידום כביש 6 לצפון, ומיכאלי לא נקפה אצבע לטובת הטיפול בנושא החשוב הזה. ערב הבחירות היא מגיעה לנהריה ומכריזה שנמצא התקציב. למה אי אפשר היה להסדיר זאת לפני שנה? למה שוב בצפון מוטלת אגרה שלא קיימת בדרום או בכביש החדש לירושלים?", אמרה אתמול ח"כ יעל רון בן משה, יו"ר הוועדה לפניות הציבור.

ההחלטה של השרה מיכאלי נדחתה שוב ושוב במהלך השנה האחרונה למרות ההפצרות להרחיב את הכביש צפונה. מיכאלי אף בלמה העברה תקציבית בסך של כמיליארד שקלים שיועדו במסגרת חוק ההסדרים להארכת הכביש – בתואנה כי הדבר יפגע במעבר לתחבורה ציבורית ויאדיר את השימוש ברכב פרטי.

אלא שכעת, שבועיים לפני הבחירות, הודיעה לפתע שרת התחבורה מיכאלי בפגישה שקיימה עם ראשי רשויות בצפון כי כביש 6 יוארך עד כביש 85, בהשקעה של 60 מיליון שקלים בתכנונו. את הביצוע ואת עלויות התכנון תספוג לבסוף החברה הפרטית שתפעיל ותתחזק את הכביש במתכונת PPP. המשמעות היא, שהתושבים הצפוניים, הפריפריאליים, ייאלצו לשלם אגרה על נסיעה בכביש.

לפי פרסומים שונים אך בלתי רשמיים, האגרה מתושבי הצפון תהיה לכאורה מופחתת, ותעמוד על שקלים בודדים לכל שימוש.

הצפי להקמת הכביש הוא כארבע שנים, שנתיים וחצי מתוכן יוקדשו לתכנון ולבחירת הזכיין במכרז.

Inner article

 

"הארכת כביש 6 צפונה היא בשורה לתושבות והתושבים בגליל, בעכו, בכרמיאל, במטה אשר ובנהריה. ההארכה תאפשר לאזורים האלה לשגשג ולפרוח כמו שמגיע להם. הארכת הכביש מבוצעת במקביל לקידומן של תוכניות מקיפות לחיזוק התחבורה הציבורית והעירונית בנהריה ובעכו – ותסייע בהוצאת תנועת רכבים פרטיים מתוך הערים. המקטע החדש יזכה לתעריף מופחת, וזאת לאחר התעקשות רבה שלי מול משרד האוצר שלשמחתי נשאה פרי", אמרה מיכאלי.

"אנו מברכים על ההחלטה להארכת כביש 6 צפונה", אמר דני שנבך, מנכ"ל חוצה ישראל. "מדובר בפרויקט תחבורתי משמעותי שישרת את האינטרס הלאומי – חיבור הצפון למרכז לטובת כלל תושבי מדינת ישראל, שכעת יוכלו לנוע במהירות וביעילות. הארכת הכביש תאפשר זרימת תנועה טובה גם בשעות השיא ותאיץ את הפיתוח העירוני של כלל היישובים במרחב הגליל המערבי".

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה