כבל: שר האנרגיה נכשל בחיבור המפעלים לגז טבעי

ועדת הכלכלה התכנסה לדיון שעסק בטענות לפיהן משרד האנרגיה ורשות הגז מעכבים חיבור מפעלים לגז – זאת על אף הקצאות התקציב הנדרשות. כבל טען כי השר שטייניץ נכשל כשלון חרוץ והחליט לזמנו לוועדה ע”מ לדון עמו בדיון מיוחד בנושא.

השר בוועידת התשתיות. צילום: תומר אפלבאום | יח"צ

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ איתן כבל, התכנסה לדיון שעסק בטענות לפיהן משרד האנרגיה ורשות הגז מעכבים חיבור מפעלים לגז – זאת על אף הקצאות התקציב הנדרשות. היו”ר כבל הזכיר כי בשנים האחרונות דנה הוועדה בנושא מספר רב של פעמים, ואף קידמה רפורמה לחיסול הבירוקרטיה בתחום במסגרת אישור חוק ההסדרים הקודם. הישיבה היום התקיימה לבקשת חברי הכנסת מיקי לוי ואיתן ברושי, על רקע נתונים לפיהם משרד האנרגיה ניצל רק 17% מתוך תקציב של 350 מיליון שקלים שהקצה משרד האוצר לטובת חיבור המפעלים, ולמרות שתגליות הגז נחשפו לפני למעלה מעשור עד כה חוברו לרשת הגז הטבעי רק 40 מפעלים.

ח”כ ברושי אמר כי “השלמת החיבור לגז טבעי תחסוך לתעשייה למעלה מ-700 מיליון שקל בשנה, תשפר את כושר התחרות ותאפשר הגדלת פסי ייצור וקליטת עובדים חדשים – המחדל הזה זועק לשמים”. ח”כ לוי הוסיף כי עברו שנתיים מאז ועדת הכלכלה סיימה לאשר את הרפורמה לחיבור קל ויעל של המפעלים ורק 40 מתוך 688 מפעלים חוברו. השר והמשרד אומרים השנה יעשו חיבורים, אבל אין ספק שיש כאן כשל שצריך לבדוק אותו.

250/200 סייד בר + קובייה

כבל מתח ביקורת קשה על שר האנרגיה, ח”כ יובל שטייניץ, ומשרדו ואמר “לפני שנתיים ישבנו כאן לילות כימים ונאבקנו כדי להוציא את הרפורמה לפועל, אני יכול לומר לשר האנרגיה שהוא והמשרד נכשלו כישלון חרוץ בכל הנוגע לחיבור מפעלים לגז. קיימנו פה 12 ישיבות, הוצאנו 5 מכתבים לשר ולמנכ”ל וקיבלנו רשימה של 84 מפעלים שחוברו, בעוד שבהתאחדות התעשיינים אומרים אחרת ואני לא מאמין לשום נתון”.

לעומתו השיב סגן מנהל רשות הגז, קונסטנטין בלוז, כי כרגע יש 55 צרכנים מחוברים ועוד 8 צרכנים שמקבלים גז במכליות. לדבריו, “יש פרק זמן מסוים לכל תהליך, הצרכן הראשון התחבר לרשת החלוקה ביולי 2013 ומאז יש כבר 55 ועד סוף השנה נגיע ל-95-100 מחוברים. זה תהליך שלוקח זמן. 80% מכל הצריכה התשתיתית של הדלקים בישראל כבר עברה לגז טבעי וזה מתפתח”

כבל הוסיף לבקר את שר האנרגיה ואמר כי “זה כישלון מהדהד של השר ומשרד האנרגיה, כל ההסברים ששמענו הם תירוצים מביכים. אני דורש את התייצבות השר לישיבה הבאה שנקיים פה, כדי שיציג את הנתונים האמתיים אחת ולתמיד – לא שאיפות ולא רצונות ולא משאלת לב”.

בדיון נכח גם ראש ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים, גבי ביטון, שאמר כי לפי התוכנית של משרד האנרגיה עד סוף השנה אמורים היו להיות 250 מפעלים מחוברים, כשבפועל מחוברים פחות מ-40 לא כולל חברת החשמל. לדבריו, “זה כישלון ומחדל של משרד האנרגיה, הם גוררים רגליים ורשות הגז נוהגת ביד רכה עם חברות החלוקה. אם נמשיך בדרך הזו לא נגיע למספרים שמשרד האנרגיה התחייב עליהם גם ב-2040”.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה