כך ישפיעו הקיצוצים הצפויים בתקציב 2024 על הכיס של כולנו

העלאת מע"מ ל-18% החל מ-2025, מסים על עולם ההשקעות, הנבקים והחברות הגדולות, ביטול הרפורמה בתחבורה הציבורית, מס נסועה ואגרות גודש, העלאת מיסוי על פולטים ומזהמים, ביטול נקודות הזיכוי להורים | אלה הקיצוצים הצפויים בתקציב הבא ובזה שאחריו, במטרה למצוא מקורות תקציביים למימון המלחמה | מה יישאר ומה יבוטל בשל התנגדות נתניהו ולוביסטים שונים?

נגיד בנק ישראל אמיר ירון בפגישה עם שר האוצר בצלאל סמוטריץ' | צילום: דוברות

באוצר הציגו את פרק המסים בהצעת התקציב שהייתה אמורה לעלות היום להצבעה ונדחתה ליום ראשון בשל לחץ השרים.

הפרק אמור לכלול בתוכו קיצוצים רבים שישפיעו על כולנו. ראשית, הקיצוץ יכלול גם את ביטול נקודות הזיכוי ממס הכנסה להורים עובדים לילדים בגיל 0-3 לצד העלאת המע"מ באחוז אחד. נתניהו אמנם הציג התנגדות לחלק מהסעיפים, אבל נראה כי מדובר במשחק השוטר הטוב והשוטר הרע, כשבסופו של דבר ניתן להעריך, כי כמחצית מהקיצוצים לפחות יאושרו.

לפי הודעת אגף התקציבים באוצר שהועברה למשרדי הממשלה השונים ולח"כים, מדובר על קיצוץ רוחבי שיסגור את הברז התקציבי – מלבד מספר משרדים מיותרים שייסגרו – של 3%. כבר השבוע (ג) אושר קיצוץ רוחבי של אחוז אחד וסך הקיצוץ הכולל יגיע לכ-5.5 מיליארד שקלים. בהמשך, יתקבלו החלטות פרטניות באלו סעיפים יתבצע הקיצוץ הרוחבי בפועל.

בין היתר מסתמן כי מספר פרויקטים גדולים של תשתיות ודרך יידחו לתקציבי השנים הבאות (בעיקר במשרד התחבורה, אך לא רק) משרד החוץ יקצץ את מספר נציגיו ושליחיו בחו"ל, וכאמור, מספר משרדים שאמונים על אותו נושא, ייאלצו להיפרד מהשרים שישובו לכנסת כח"כפשים, חלקם אף באמצעות ביטול הסדר ה'נורבגי' עם ח"כים שנכנסו במקומם עם מינויים לתפקיד.

עוד דווח כי לצד הטלת מסים על פליטת מזהמים, דלק, רכבים חשמליים וסיגריות, מתכנן אגף התקציבים לבטל את רפורמת התחבורה של רגב, שכללה כזכור את הערים החרדיות ברובן. כמו כן, כאמור, יבוטלו נקודות הזיכוי ממס הכנסה להורים עובדים לילדים בגיל 0-3, ‏ויוארך מס הרכישה המוגדל שעומד על רמה של 8% לצד ביטול בד בבד של הטבות מס שבח.

כמו כן דווח כי יוטל מס על רווחי יתר שיציגו בנקים וחברות גדולות, בסך כולל של צפי הכנסות שיגיעו לכדי כמיליארד שקלים. סמוטריץ' הבהיר מאוחר יותר כי המס על הבנקים יגדל ל-1.4 מיליארד ש"ח בשנה.

בנוסף, דווח כי משרד האוצר מקדם הטלת מס נסיעה על רכבים חשמליים בגובה של 15 אגורות עבור כל קילומטר בודד של נסועה. מרחק הנסיעה ייבדק אחת לשנה במכוני הרישוי. מס נרחב יוטל על מוצרי הטבק שמכירותיהם עלו בתקופת המלחמה.

עוד המליצו פקידי משרד האוצר לבטל את הפטור מתשלום מס שבח מלא עבור בעלות על דירה שנרכשה לפני שנת 2014.

ראש הממשלה נתניהו ונציגי האוצר שנפגשו  מספר פעמים לא הגיעו כאמור להסכמות, בין היתר בסוגיית העלאת המע"מ ועל ביטול נקודות הזיכוי ממס להורים עובדים. בשל אי הסכמות ולחצים מצד גורמים שונים, שרים ולוביסטים בנושאים מגוונים – ההצבעה בממשלה על הצעת חוק ההסדרים הנלווה לתקציב – נדחתה ליום ראשון.

נציין כי נגיד בנק ישראל תומך במהלכים רבים שהציג השר סמוטריץ'.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' וצוות ממשרדו בפגישה על התקציב עם יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד | צילום: דוברות האוצר

נציין עוד כי לאחר שבוע של שיחות אינטנסיביות בין יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, לבין הנהלת משרד האוצר בראשות השר בצלאל סמוטריץ', המשרד חזר מכוונתו לפגוע בהטבות המס של קרנות ההשתלמות והפנסיה. במקביל, סוכם בין הצדדים על ביטול הגזרה של הקפאת שכר המינימום, והוא יעלה כצפוי בחודש אפריל ל-5,880 ₪, ובהתאמה יוביל לעלייה בקצבאות הביטוח הלאומי. בתוך כך, הודיע יו"ר ההסתדרות על כך שכלל העובדים בישראל יתרמו, באופן חד-פעמי, יום הבראה אחד לקרן מילואים שתוקם על ידי הממשלה לטובת טיפול באנשי המילואים ובני משפחותיהם.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר: "מנענו גזרות קשות על העובדים, תוך הגנה על כספי החסכון. מדינת ישראל נמצאת במצב חירום וההסתדרות בהנהגתי תמשיך לגלות אחריות לאומית, כפי שעשתה זאת בכל השנים האחרונות. גם על הממשלה להתעלות לגודל השעה. אם ממשלת ישראל תסגור את המשרדים המיותרים, תוך ביטול הכספים הקואליציוניים, אהיה מוכן לדון בביצוע התאמות בהסכם המסגרת".

ביקורת מקיר לקיר

מבקרים רבים נשמעו אתמול על ההצעה, נביא ציטטות מחלקן.

משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הזהיר מפני קיצוץ בהיקף של 15 אחוזים מתקציב משרדו, ואמר כי משמעות הדבר היא "שיתוק מוחלט של פעילות המשרד". בתדרוך לכתבים אמר עוד, כי "זה קיצוץ מתקציב המשרד בזמנים הכי קשים".  סימן טוב ציין כי הופתע מאוד מהכוונה לקצץ בתקציב המטה, "אם אין משרד הבריאות, אין מערכת הבריאות". לדבריו, התכנית תפגע באופן ישיר בבריאות הנפש. "כל מטופל יידרש לשלם 70 שקלים לכל פגישה. ואנחנו לא מסכימים להשתתפויות עצמיות של האזרח בבריאות הנפש. הכול נחת עלינו כעננה אתמול. אנחנו לא נסתפק בשני מיליארד שקלים. בנינו את תוכנית בריאות הנפש לפי הצרכים ובאופן שהמערכת תוכל לגדול בה".

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, יוצא בביקורת חריפה נגד צד ההכנסות בהצעת תקציב 2024 שעיקריה פורסמו בכלי התקשורת השונים. לטענתו, "המהלך הזה מעיד על אובדן יכולת לנהל מדיניות כלכלית רציונלית גם לטובת אוצר המדינה וגם לחיזוק המגזר העסקי". לדבריו, "אם אכן נכונות מספר ההצעות המועלות כיום על ידי האוצר להעלאת הכנסות המדינה" אומר היום לין, אשר כיהן בעבר כממונה על הכנסות המדינה, "אי אפשר שלא להגיע למסקנה שהאוצר הגיע לשלב של איבוד היכולת לעשות את הדברים הפשוטים והנכונים".

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר | צילום: יח"צ

כאמור אחד הסעיפים בתקציב מתייחס להעלאת המס על רכב על פי נסועה, לטענתו של לין, "סעיף זה יאיץ את בעלי הרכבים לבצע תמרונים שרשות המיסים לא תוכל להתמודד איתם וגם עדיף שלא תתמודד איתם. כמו כן, החזרה למס הגודש תהיה שוב חזרה כושלת למס שהוצע בעבר והורד מסדר היום על שום שהוא פוגע בעיקר בשכבות החלשות ויוצר מצב אבסורדי שתושבי המדינה יצטרכו לשלם מיסים על תנועה בתוך עירם"

לדעת לין, "במקום לבטל את הפטור ממע"מ ביבוא אישי, כפי שנעשה באיחוד האירופי, הטבה שהורסת עסקים קטנים ופוגעת במס השני בחשיבותו בישראל בטענה שפטור זה מסייע להוריד את יוקר המחיה, יעלו עכשיו את המע"מ באחוז אחד וייקרו את כלל המוצרים בישראל, ובכלל זאת, לא מוצרי פינוקים, אלא המוצרים הבסיסיים והחשובים ביותר, כמו מים, חשמל, מזון ותרופות. הצעה זו מעידה על אובדן יכולת לנהל מדיניות כלכלית רציונלית גם לטובת אוצר המדינה וגם לחיזוק המגזר העסקי. יש מאוד להצטער שמשרד האוצר לא אוזר את האומץ הבסיסי לבטל את הפטור ממע"מ ביבוא אישי המציב את כל מי שמייצר, מייבא או מוכר מוצרי צריכה, בתנאי תחרות בלתי שווים מול ספקי חוץ מארצות זרות".

רוני כהן מנכ"ל חברת אלדר שיווק | צילום: יח"צ

 רוני כהן, שותף מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן אמר כי "רעיונו של משרד האוצר במסגרתו תבוטל הטבת המס לאזרחים שברשותם לפחות שתי דירות הוא רעיון, שאני מקווה שלא ימומש. על רקע המלחמה והבור התקציבי, ברור שנראה גזרות כלכליות, שיחייבו את כולם להיכנס מתחת לאלונקה, אך הניסיון לצייר את המהלך ככזה שבא להטיב עם ענף הנדל"ן ולפתור את משבר הדיור בישראל, משולל כל יסוד".

לדבריו, "המהלך יפגע אנושות פעם אחת בהיצע הדירות להשכרה, הנמצא גם ככה במחסור אדיר ופעם נוספת באוכלוסייה שלא יכולה לקנות דירה. לא כל מי שבבעלותו דירה שנייה או משקיע הוא אספן דירות, יש אנשים שחסכו כל החיים על מנת לייצר לעצמם פנסיה, ביטחון כלכלי עתידי להם ולילדיהם. דירה שנייה לא מעידה על עושר רב מידי, אלו אנשי שהחליטו להשקיע את מירב כספם בבית בישראל והם לא צריכים 'להיענש' על כך.

 "קבלת החלטה זו על ידי משרד האוצר תגרום לפגיעה קשה בענף הנדל"ן, מנוע הצמיחה של כלכלת ישראל. יש להפנות את מלוא הקשב לתמיכה כלכלית בקידום פרויקטים, לקיצור תהליכי רישוי ולקדם במהירות האפשרית פיתוח של קרקעות נוספות במדינה".

כתיבת תגובה