כך עצרו הנציגים החרדיים את הסכם הגג בירושלים

זוכרים את הודעת ברקת על השגת הסכם בשלהי הקדנציה שיוביל לבניית 20,000 יח"ד בעיר? זהו, שהנציגים החרדיים גילו: אין מספיק דירות ייעודיות למגזר • בתגובה, עצרו את אישור ההסכם והחזירו את התכנית לבניית הדירות לרשות מקרקעי ישראל בחזרה

ניר ברקת. החרדים עצרו את תכניות הבנייה בטענה לקיפוח | צילום: פלאש 90

התנגדות הסיעות החרדיות בירושלים, בטענה כי רק 10% מהדירות מיועדות לציבור החרדי, מאיימת על מימושו של הסכם הגג לבניית 20,000 יחידות דיור בירושלים. מחשיפה של כתבת TheMarker, גילי מלניצקי שנצטט קטעים ממנה להלן עולה כי "חיכוכים במועצת העיר ירושלים עוצרים את החגיגות של ניר ברקת, ומעכבים את החתימה על הסכם הגג של ירושלים — וזאת עקב התנגדויות של נציגי הציבור החרדי להסכם הגג.

מלינצקי מצטטת את הידיעות הרשמיות שפורסמו כזכור – גם ב'ביזנעס' כבר לפני שבועיים – אז הכריז ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, על הסכמות בנוגע להסכם הגג של ירושלים, שאליו הגיעה העירייה עם הממשלה ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י). ברקת הצהיר כי מדובר ב"יום היסטורי בבניינה של ירושלים", והודה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הרוח הגבית שנתן לעיר באופן "שיבטיח את עתידה וחיזוקה של בירת ישראל".

apps-box

במסגרת ההסכם נקבע כי ייבנו 20 אלף דירות, יוקמו 3 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה ויושקעו 1.4 מיליארד שקל בפיתוח השכונות הוותיקות בבירה. הסכם מבטיח כי 8,000 מהדירות החדשות יוצעו במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית; וכי תינתן בהם גם קרקע משלימה ברכס הלבן, שתבטיח את כדאיות הפרויקטים. שר האוצר, משה כחלון, הצטרף לחגיגה וקברניטי התוכנית מיהרו להודיע כי כ–1,200 מהדירות בהסכם הגג ישווקו במסגרת מכרזי מחיר למשתכן בדצמבר הקרוב.

ואולם מלינצקי מציינת כי "התוכנית של כחלון והקמפיין של ברקת לחוד — המציאות לחוד. בישיבת המועצה שנערכה ב–26 באוגוסט הבהירו חברי הסיעות החרדיות כי אינם מתכוונים לאשר את ההסכם במתכונתו הנוכחית — וכך מנעו את אישורו בישיבת המועצה, ודחו אותו לפחות לאוקטובר. הדחייה מעמידה בספק את קיום ההצבעה על הסכם הגג, בשל הקרבה למועד הבחירות המקומיות".

לדבריה, "מקורות שנכחו בישיבת המועצה מעידים כי נציגי הציבור החרדי בעיר התרעמו על כך שמתוך 20 אלף יחידות חדשות שצפויות להיבנות, לא יועדו יותר מכ–10% עבור הציבור החרדי — ומנעו את אישור התוכנית כדי להבטיח את חלקם בהתפתחות העיר. "ברקת רצה לנופף בעוד הישג לקראת הבחירות, אבל החרדים הפילו את זה. זה לא התאים להם ולא שמר על האינטרס שלהם", הסביר מקור המקורב לכמה נציגים במועצת העיר. בעיתונות החרדית נטען כי הציבור החרדי הופלה לרעה וקופח מכיוון שקיבל חלק זעום ממלאי הדירות.

"בישיבת המועצה שהתקיימה בשבוע שעבר דרשו נציגי הציבור החרדי מהעירייה כי תתחייב לשתי הבטחות כלפי הציבור החרדי, שמימושן מהווה תנאי לאישור ההסכם בין העירייה לרשות מקרקעי ישראל. הראשונה נוגעת להקצאת מחצית מהקרקעות המשלימות לפרויקטים של התחדשות עירונית ממרחב שמואל הנביא ורמות פולין. הדרישה היתה שמועצת העיר תבטיח כי מתוך 2,500 דירות שהוגדרו קרקע משלימה בשטחי הרכס הלבן, לפחות 1,250 דירות יהיו מיועדות לפרויקטים לתושבי השכונות החרדיות, כך שישמרו על אופיין החרדי. העירייה נענתה לדרישה וקבעה כי המחצית השנייה של הקרקע המשלימה, שבה עוד 1,250 דירות, תוקצה לפרויקטים של התחדשות ממרחב קטמון, יובלים וגנים.

"הדרישה השניה היא כי עיריית ירושלים תתחייב לקדם תוכנית מפורטת בצפון-מזרח רמות על מגרש שנמצא בבעלות פרטית – ולא בבעלות המדינה. קידום התוכנית הפרטית כתנאי למימוש הסכם הגג, מהווה פתח לדריסת רגל של גורמים פרטיים בהחלטות הנוגעות לטובת הציבור וממומנות מכספי הציבור. זאת, בעוד בדיון במועצת העירייה לא הובאו נימוקים לתועלת הציבור או תעדוף דווקא לתוכנית הזאת על פני אחרות. תוכנית זו צפויה לכלול 2,100 יחידות דיור, שטחים פתוחים, דרכים ומבני ציבור. בהחלטת המועצה נכתב כי "העירייה תפעל להשלמת התכנון מהר ככל הניתן".

"נציגי הסיעות החילוניות שהשתתפו בדיון התעקשו על כך שבשיקולי התכנון של התוכניות תפעל העירייה לתת מענה לדירות המותאמות לזוגות צעירים, וזאת כדי לנסות לבלום את מגמת ההגירה השלילית של צעירים חילונים מירושלים הנמשכת זה כמה שנים. כמה מהם קראו להבטיח את מימוש תוכנית מחיר למשתכן בירושלים, שעד כה, מלבד מכרז אחד לשכונת רמת שלמה החרדית, לא נכללה ברשימת הערים שבהן שווקו מתחמים במסגרת התוכנית.

"הדירות של פרויקט מחיר למשתכן בבירה ייכללו בכ–12,600 יחידות דיור שמתוכננות להיבנות במסגרת פרויקטים חדשים שיתפרשו ברחבי העיר. מקורות במשרד האוצר תולים תקוות בשיווק דירות אלה לזכאי מחיר למשתכן בהגרלה בדצמבר, במיוחד אם הבחירות הכלליות יוקדמו, ויקשו על קיום הגרלות נוספות — מה שעלול לגרום לדעיכה מוקדמת של תוכנית הדיור הלאומית בממשלה הנוכחית", חותמת מלינצקי את דיווחה.

מעיריית ירושלים ומרשות מקרקעי ישראל נמסר ל- TheMarker כי "ההסכם ירד מסדר היום כדי למצות כמה נושאים ותהליכים מול רשות מקרקעי ישראל, ובמטרה להביאו לאישור במועצת העיר בהסכמה רחבה. הסכם שיווק יחידות הדיור והתעסוקה מביא עמו בשורה גדולה לירושלים במגוון רב של תחומים, יביא לחיזוקה ופיתוחה של בירת ישראל וייתן מענה לכלל האוכלוסיות בעיר".

בעניין התוכנית בצפון-מזרח רמות, נמסר מעיריית ירושלים כי "מדיניות העירייה היא לקדם בינוי יחידות דיור לכלל המגזרים בהתאם לקרקעות הזמינות והמתאימות ביותר לבנייה ובהתאם לצורכי התכנון. התוכנית שנמצאת בצפון מזרח היא על קרקע פרטית ולכן אינה חלק מההסכם מול רמ"י, אבל היא בהחלט חלק מהתוכנית העירונית לבניית יחידות דיור ותיכנס כחלק מחייב מהחלטת מועצת העיר באוקטובר".

side
Technion – inner

כתיבת תגובה