'כלימרק' תלווה כסף ל'ביתן' ותתערב בניהול הרשת

חברת הקרנות 'כלימרק' המתמקדת בהשקעות בחוב במצוקה, הגיעה למזכר הבנות למתן הלוואה מידית של מעל חצי מיליארד שקלים לרשת 'יינות ביתן' ודורשת בתמורה מעורבות מעמיקה בניהול והבראה, כולל מינוי מנכ"ל במקומו של נחום ביתן • המנכ"ל שצפוי להיכנס הוא מיכאל לובושיץ שמסיים את תפקידו כמנכ"ל 'ויליפוד' בחודש הבא

סופר מרקט | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אור חדש נראה בקצה המנהרה החשוכה של יינות ביתן. קרן ההשקעות כלירמרק, נמצאת בשלב בדיקת נאותות, לאחר שהגיעה למזכר הבנות מחייב, להעמיד הלוואה מהירה של מעל חצי מיליארד שקלים, לטובת יינות ביתן ובכך להצילה מקריסה כמעט וודאית. נחום ביתן האיש שהקים את הרשת הקמעונאית, שהייתה מתחרה הוגנת וחזקה ברשתות הגדולות, יאלץ לשלם בכיסא המנכ"ל, בתמורה להלוואה.

נראה שכלימרק, המעוניינת להרוויח היטב מהעסקה, מלבד אחוזי הריבית הנדיבים, מבקשת להציג למשקיעים נוכחיים ועתידיים, כי היא לא רק מלווה כסף לכיסוי הגרעונות הקיימים, אלא מתכוונת להיכנס להתערב בניהול הרשת בפועל.

ביתן שניסה להתעקש כל העת שלא לפנות את כסאו, יעשה זאת לטובת הרשת, לאחר שבחודש הקודם, עזבו את הרשת שורה של נושאי תפקידים בכירים, שניסו להציל את הרשת וכשלו. הבכיר שבהם היה יוסי בכר שאחד מתפקידיו ברשת, היה להעבירה ממצב של חברה משפחתית לתאגיד מקצועי, ובמקביל להסדיר את מקורות המימון הנדרשים לייצוב החברה.

התפטרותו של בכר לאחר ארבעה חודשי עבודה ברשת בלבד, לצד פרישתם של איל וינברג, סמנכ"ל הכספים, ורועי וייזר, מנהל אגף השיווק, השפיעו ככל הנראה על ביתן, שהשלים עם העובדות הכואבות. הניסיון של בכר לקבלת הלוואה בגובה 300 מיליון שקל כשל, כאשר חצי מסכום זה היה מיועד להשלמת החוב לנאמני רשת מגה.

הלוואתה של קרן ההשקעות כלירמרק בסך של 550 מיליון שקלים, תאפשר לביתן לשלם את יתרת החוב לנאמני מגה בסך של 120 מיליון שקל, לפרוע חובות של כ-200 מיליון שקל למערכת הבנקאית (פועלים ומזרחי) ולקבל קווי אשראי חדשים לרשת.

ב'דה מרקר' נחשף, כי ההלוואה של כלירמרק (שתשתף בעסקה גם את לאומי פרטנרס) תישא ריבית של קרוב ל-10%, המעידה על גובה הסיכון בעסקה, עקב מצבה הקשה של הרשת. כאמור, מדובר בהסכם עקרונות שעדיין כפוף להשלמת בדיקות נאותות.

את כיסא המנכ"ל בו ישב ביתן כארבעים שנה, אמור לרשת מיכאל לובושיץ, שמסיים את תפקידו כמנכ"ל ויליפוד בחודש הבא. בדיווח נוסף ב'ביזפורטל' נאמר, כי לובושיץ הפך את ויליפוד למותג הצומח ביותר לשנת 2019 – צמיחה של 31.5%, ולספק הצומח ביותר בישראל (על פי נתוני סטורנקסט). כמו כן, הגדיל את הרווח התפעולי של החברה בשנת 2019, במעל 270% משנת 2017.

לובושיץ לא מגיע לבדו לטפל בבעיותיה של יינות ביתן, הוא מביא אתו גם את סמנכ"ל הכספים של ויליפוד, רו"ח אמיר קפלן, שיתמנה לסמנכ"ל הכספים. לשניים מצפה עבודה קשה, להביא את הרשת הנמצאת במצבה הקשה ביותר מיום היווסדה, ולהעלותה על דרך המלך. על פי המסתמן, העבודה של השניים להבראת הרשת, תהיה קלה יותר מפועלם של בכר ואחרים, עם קבלת ההלוואה הענקית מקרן כלירמרק, הלוואה שתעזור לשניים להתמודד ביתר קלות, עם בעיות הנזילות והתזרים.

"אני שמח לבשר על מינויו של מיכאל לובושיץ למנכ"ל קבוצת יינות ביתן ומגה. המינוי נבחן לאור אתגרי הקבוצה בעתיד, תוך הגדרת המנהיגות שתאפשר לנו ליצור מפנה ולהגדיל ערך לכל בעלי העניין שלנו", מסר המנכ"ל היוצא נחום ביתן, "במסגרת התהליך נשקלו מספר מועמדים ומיכאל נמצא כמתאים והמנוסה ביותר.

"היותו של לובושיץ שותף לאבני הדרך המרכזיות בהתפתחות שוק הקמעונאות בעשורים האחרונים, ניסיונו בניהול מערכות מורכבות וחברות ציבוריות, היכרותו עם ספקים מקומיים ובינלאומיים, הם אלה אשר הובילו להחלטה, כי הוא האדם המתאים ביותר להובלת קבוצת יינות ביתן ומגה".

כתיבת תגובה