כלכלה וחרדים – הילכו שניהם יחדיו?

כלכלה, אקדמיה, עבודה וחרדים – כולם התאחדו לשיחה אחת מרתקת עם איש מרתק – ערן בר טל, עורך מדור הכלכלה של 'ישראל היום' ומנהל עמותת 'כלכלה פור יו' לקידום השכלה כלכלית • יהודה אדלר ניסה לבדוק איך מתמרנים בין אג'נדה כלכלית לעיתונאות וללמוד על ניהול כלכלי נכון – והוא קיבל תשובות, וגם כמה תגליות מפתיעות • האזינו

פודקאסט - יהודה אדלר

אני חייב לערן בר טל  – עורך מדור הכלכלה של 'ישראל היום' הרבה, הוא עזר לי להגשים את אחד החלומות הכי גדולים שלי – לראיין את רואן מארלי, הבעלים של מותג האוזניות העולמי 'האוס אוף מארלי'. אז בשבילי כל הקלטת הפרק הזה הייתה סגירת מעגל מרגשת לגמרי.

בשביל ערן, העבודה היא מעבר ל'רק עבודה', היא דרך חיים. חוץ מהיותו עורך – הוא גם מנהל את העמותה 'כלכלה פור יו' (כלכלה בשבילך, בעברית צחה) לקידום השכלה כלכלית. בתור אחד שמאוד חשוב לו להתנהל כלכלית נכון, היה לי מאוד חשוב להבין בפרק הזה – מדוע כל כך קשה לאנשים ליישם את החוקים להתנהלות כלכלית נכונה למרות שהם יודעים אותם? וזו שאלה, שאם שמתם לב, אני שואל אותה שוב ושוב בכל ראיון וראיון. את התשובה הוא נתן לי בפן הכי אישי – הבן שלו. תקשיבו.

נגענו גם בנושא שעניין אותי אישית מאד – כשהוא מגיע לכתוב מאמר, מה עומד מול עיניו, האם האתיקה המקצועית של עיתונאי, או האג'נדה הכלכלית האישית שלו? התשובה שהוא נתן לי דווקא איכזבה אותי, כי היא לא באמת נתנה לי את הכותרת שציפיתי לה, אבל היא הסתדרה טוב מאוד עם התשובה שהוא נותן לאנשי יח"צ שונים. מקווה שעדיין תקשיבו לפרק המעניין הזה, כי הוא באמת טוב, מאד.

דיברנו גם על התופעות שצצו בבחירות האחרונות, בהן גל עלייה של תנועות ליברליות, גם בקרב המגזר החרדי, ועל כך שנושאים כלכליים לא תמיד עומדים במרכז הבחירות, אלא בתור פופוליזם – כמו מחיר למשתכן או ליגליזציה.

את התשובות הבאמת מפתיעות, קיבלתי כששאלתי על פערי השכר בקרב חרדים שיוצאים לעבודה, וכשהוא הסביר לי שייתכן שמערכת הלימודים הנפרדת שהקימו לחרדים באקדמיה רק פגעה בהם עצמם יותר, ולמה הוא לא מקבל את התירוץ של לא לצאת לעבוד, בגלל שהתנאים הם לא טובים, כמו שהבטיחו. וגם כשהוא גילה לי באיזה מקומות הוא מזכיר את הכלכלה החרדית.

היה פרק סופר-מעניין, מה דעתכם עליו? מסכימים עם מה שערן בר טל אמר?

האזינו עכשיו לפודקאסט המלא, בעריכת יהודה אדלר – שבין עבודת קריאייטיב אחת לשניה מקציב את זמנו למפגש "על כוס קפה" עם אנשי העסקים המתארחים בפודקאסט של 'ביזנעס'.

רוצים לדבר עם יהודה אדלר, יש לכם מרואיין מעניין שיהודה חייב לשבת איתו על כוס קפה? שלחו לו הודעה: [email protected]

כתיבת תגובה