כלכלת ההסתדרות מול נתניהו: רה"מ מפזר הצהרות

יפחית מסים, יגדיל את הצמיחה והוא חתום על העלאת שכר המינימום • בנימין נתניהו מתראיין לעיתון הבית ומפזר שלל הבטחות והצהרות • ומה הוא חושב על קצבאות הילדים לחרדים?

נתניהו ושטייניץ משיקים את אסדת הגז 'לוויתן' | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בליץ של ראיונות פוליטיים רגע אחרי שהסקרים האחרונים לפני הבחירות פורסמו, ואחרי שתעמולת הבחירות הישירה מתכנסת לתשדירים מוגבלים בזמן.

בראיון נרחב שפרש בנימין נתניהו בעיתון הבית שמשויך לפטרונו, שלדון אדלסון, 'ישראל היום', נגע רה"מ במספר נקודות כלכליות ובהשקפת עולמו.

250/200 סייד בר + קובייה

את הנושא הכלכלי מצא נתניהו לנכון לשלב במענה לשאלה האם הוא תומך בקיצור השירות בצה"ל כפי שהיה רוצה הרמטכ"ל הנוכחי, על כך השיב ראש הממשלה: "אנחנו דנים בזה. אני לא חושב שיש לנו מסקנה ברורה. המסקנה הברורה היחידה היא שאנחנו נצטרך עוד משאבים. ואמרתי שבתוכנית 2030 אנחנו צריכים עוד משאבים למערכת הביטחון".

על המשתמע מדבריו כי עקב כך תידרש המדינה להעלות מסים – אמר נתניהו: "הפוך מכך. הפחתת מסים. הורדת שיעורי המס מביאה לך יותר צמיחה".

לא ברור אם בהזדמנות זו בחר נתניהו להציג את משנתו הכלכלית או שכחמישה ימים לפני יום הבוחר מדובר על עוד הבטחת בחירות.

כך או כך, נתניהו מודיע כי בכוונתו להפחית את שיעורי המס בישראל במגמה להבטיח צמיחה שתגיע בעקבות כך.

כאמור בפועל הורדת שיעורי המס לצורך צמיחה הוא דבר נכון במישור התיאורטי אך לא ממש עמיד במבחן המעשי.

בנוגע לרגולציה המכבידה על עסקים חדשים במדינה אומר נתניהו "הורדנו את הרישוי משישה חודשים ל-20 יום".

גם בנושא זה קשה שלא לחוש ריח בחירות באוויר שכן למרות ההתקדמות שאולי קרתה בישראל הרי שפתיחת עסקים הם עדיין אחד הנושאים המטרידים במדינה, וההקלות לא ממש מאפשרות לעסק לשרוד כלכלית. במבחן הסטטיסטי מרבית העסקים אינם שורדים ונסגרים עוד בטרם מלאו שלוש שנים.

נתניהו ניצל את ההזדמנות לסנוט ביריביו בנושא התחרות במשק. "עלינו בדירוג התחרותיות בשלוש שנים ממקום 25 למקום  .17עוד לא היה דבר כזה. לפיד וגנץ יחזירו אותנו אחורה. קודם כל על ידי שהם יביאו את ניסנקורן להיות שר האוצר.

אם כל כך טוב – אז מדוע כל כך רע?

המראיין בעיתון הבית מנסח זאת בצורה עדינה יותר במילים "הטענה היא שהמדינה מרגישה טוב והאזרח פחות".

"זה פשוט לא נכון", נזעק ראש הממשלה, "אפשר לשפר. יש בעיות. לפרק שיירים של מונופולים שנשארו מימי מפא"י".

וכאן נגע נתניהו ברפורמה שנויה במחלוקת שהיה אחראי לה אישית ופגעה אנושות ברמת החיים בציבור החרדי. נתניהו: "רמת אי השוויון ירדה מאז יצרנו מצב שאנשים הולכים לעבוד. פעם אנשים נשארו בבית. הבדואים, עם קצבאות הילדים, לא היו צריכים ללכת לעבוד. השינויים הגדולים שהקפיצו את ישראל שהפכו אותה לכלכלה לאומית נעשו תחתיי גם כשר אוצר וגם כראש ממשלה".

אכן קל לדבר על הבדואים אולם גם החרדים בני בריתו הפוליטיים נפגעו אנושות מגזירותיו בתקופת היותו במשרד האוצר תחת שלטונו של אריאל שרון.

שכר המינימום

על הבטחת הבחירות של יו"ר מפלגת העבודה להעלות את שכר המינימום ל-7,000 שקלים מלגלג נתניהו ומסביר כיצד יש לדאוג לחלשים בלא שהעץ הכלכלי יקמול.

"קודם כל מי שהעלה את שכר המינימום זה אנחנו. היה  4,000 שקלים. אנחנו עשינו את זה בצורה מושכלת, על ידי העלאת התל"ג והשכר הממוצע במשק, וכדי שהפערים לא יצמחו יותר מדי. כולם יודעים רק לחלק. אלה קוטפי הפירות, אני קורא לזה. אנחנו מצמיחים את העץ הכלכלי, משקים אותו, גוזמים אותו כדי שהשמש תיכנס, והם יודעים רק לקטוף. אם אתה רק קוטף וקוטף לא יישארו פירות. העץ יקמול.

Inner article

"זה מה שקרה להרבה מדינות סביבנו. אפילו באירופה. כולכם מכירים את המקרים הללו. אנחנו עשינו כלכלה בריאה שמשלבת שוק חופשי וצמיחה כלכלית עם רגישות חברתית – הכל במידה ובהצלחה. הם יחזירו אותנו למדיניות של בזבוזים בלתי נשלטים של כלכלת הסתדרות".

גם על כך קיים ויכוח בשאלה האם שר האוצר בממשלתו משה כחלון דאג למדיניות אחראית, או שבברית שכרת עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן העניק מיליארדי שקלים לוועדים החזקים כדי שבבוא היום יגמלו לו בקלפי, דבר – שדרך אגב, בסופו של דבר – לא יצא לפועל שכן האחרון הפך את עורו וחבר ל'כחול לבן' על מנת להבטיח את מקומו בכנסת.

'ביזנעס' מזכיר, כי גם ב'ועידת גלובס לעסקים' שהתקיימה בשבוע שעבר התעמתו שר האנרגיה יובל שטיניץ (מהליכוד) עם אבי ניסנקורן בשאלה מי אשם בפערים בין העניים לעשירים. שר האנרגיה הצביע על כך שבעשור האחרון מדד הג'יני שקובע את רמת אי השוויון בישראל, נמצא בירידה מתמדת – מלבד שנת 2014 שבה היה יאיר לפיד שר האוצר – ולעומתו, ניסנקורן טען, כי מדד הג'יני עלה לשיא של כל הזמנים כאשר נתניהו היה שר אוצר וגם היום אנחנו מובילים במדינות ה-Oecd במדד העוני וכי כל דיבור על צמצום פערים הינו עיוות המציאות.

Inner 620/130

מומלץ עבורך

כתיבת תגובה