כמה דירות להשכרה ארוכת טווח נבנות בצפון?

"העתיד של שוק הנדל"ן הישראלי": כ-1,300 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך במחוזות הצפון וחיפה | מדובר בהסכמים לשכירות לטווח ארוך של 10 שנים, בשכר דירה ידוע מראש בפיקוח המדינה, שמציעים לשוכרים נקודות יציאה בכל שנה | רק 198 מתוך הדירות להשכרה, מיועדות לחרדים

הפרויקט שיוקם ע"י דונה ברכסים | הדמיה: ארקאפקט עדי בואנו בע"מ

על רקע הזינוק במחירי הדירות לרכישה בישראל, תחום שהולך וצובר תאוצה בשוק הנדל"ן הישראלי, הוא הדיור להשכרה לטווח ארוך. המדינה מקדמת ומעודדת את התחום באמצאות החברה הממשלתית לדיור להשכרה שנקראת "דירה להשכיר" ומפרסמת מכרזי קרקע לקבלנים וליזמים למטרת בנייה של פרויקטים להשכרה ברחבי הארץ וגם במחוזות הצפון וחיפה.

נכון להיום ישנם מספר פרויקטים להשכרה לטווח ארוך של "דירה להשכיר" במחוז הצפון ובמחוז חיפה כשבכולם כ-1,300 דירות להשכרה לטווח ארוך. המדינה צפויה לפרסם פרויקטים נוספים בהמשך:

* "כרמיאלה", כרמיאל – 188 יחידות דיור, מתוכן 100 יח"ד להשכרה ארוכת טווח ב-4 בניינים בני 8-9 קומות, ו-750 מ"ר למסחר במתחם. הפרויקט בשיווק על ידי חברת צמח המרמן, וצפוי להתאכלס כבר השנה.

* שער הגיא, יקנעם – 138 יחידות דיור, מתוכן 70 יח"ד להשכרה ארוכת טווח. הפרויקט בהקמה על ידי החברות אפי קפיטל ושובל הנדסה ובניין, צפי האכלוס המשוער – 2023.

* בית ונוף בגליל, נוף הגליל – 223 יחידות דיור, מתוכן 177 יח"ד להשכרה ארוכת טווח. הפרויקט בהקמה על ידי חברת גולדן ארט, צפי האכלוס המשוער – 2024.

* פרויקט נווה שאנן חיפה – 109 יח"ד בשני בנייני מגורים חדשים עם תמהיל דירות מגוון של דירות בנות 3-5 חד', מרפסות שמש, חניות ומחסנים. הפרויקט בשיווק כעת על ידי חברת "דירה להשכיר".

* "נאות פרס", חיפה – 184 דירות המיועדות להשכרה ארוכת טווח ב-4 בנייני מגורים. הפרויקט שנבנה ע"י קבוצת אשטרום – כבר מאוכלס.

* פרויקט ברכסים שבמחוז חיפה – 390 יחידות דיור, מתוכן 198 יח"ד להשכרה ארוכת טווח. הפרויקט בהקמה על ידי חברת דונה, צפי האכלוס המשוער – 2025. זהו הפרויקט היחיד שמיועד לאוכלוסיה החרדית, משום שבתחילה היו מי שטרחו להודיע למשרדים הממשלתיים השונים, כמו משרד השיכון ועוד, כי הציבור החרדי 'אינו בנוי' לדירה להשכרה ארוכת טווח. הדבר כמובן אינו נכון משום שמרבית הזוגות הצעירים החרדים אולי שואפים לדירה אך בפועל, מתגוררים בשכירות יקרה – לעיתים גם יותר מעשור – עד לרכישת דירה באופן עצמאי.

* מבואות דרומיים, חיפה –  402 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך, מתוכן 100 יח"ד במחיר מופחת לזכאים. הפרויקט בהקמה על ידי חברת רמי שבירו, צפי האכלוס המשוער – 2025.

בנוסף, ישנן מאות יח"ד שנבנו ונבנות על ידי יזמים פרטיים על קרקעות פרטיות במחוזות הצפון וחיפה, במסגרת חוק עידוד השקעות הון למגורים, כמו למשל בערים עפולה, עכו ועוד.

בפרויקטים של "דירה להשכיר" הדירות מיועדות להשכרה לתקופה ארוכה ואף מושכרות במחיר מוזל לזכאים. באמצעות הפרויקטים הממוסדים, נקבעים מראש מספר פרמטרים המעניקים ודאות וביטחון לשוכרים, ומגדירים את קווי הגזרה גם לקבלנים והיזמים שבונים אותם. מדובר בהסכמים לשכירות לטווח ארוך של 10 שנים, בשכר דירה ידוע מראש בפיקוח המדינה, שמציעים לשוכרים נקודות יציאה בכל שנה, חווית מגורים קהילתית בקומפלקסים שלמים ומנוהלים, בסטנדרט בנייה גבוה ועם שירותים משלימים של תיקונים ותחזוקה. הקבלנים נבחנים ונבחרים על ידי המדינה לפי מספר קריטריונים, וחוזי השכירות הינם הוגנים וברורים.

הפרויקטים האלה מציעים לשוכרים דירות חדשות מקבלן, בשכר דירה מפוקח שאינו עולה לפי גחמות המשכיר, כשהזכאים אף זוכים להנחה משמעותית ממחיר השוק. בפרויקטים שנבנים להשכרה יש חברת ניהול שמתחזקת ומפעילה את המתחמים והמהווה כתובת ברורה לטיפול בבעיות. כל אלה מקנים ודאות וביטחון שלא קיימים בשוק השכירות הלא ממוסד שחשוף לשינויים תכופים ואף פרוץ.

יו"ר ארגון קבלני הצפון, אלון רחמיאן | צילום: יח"צ

לדברי אלון רחמיאן, יו"ר ארגון קבלני מחוז צפון וסגן נשיא התאחדות הקבלנים, "הדיור להשכרה לטווח ארוך הוא לדעתי העתיד של שוק הנדל"ן הישראלי. כבר כיום המגמה מתחילה להתהוות ולהערכתי אנו נראה יותר ויותר פרויקטים להשכרה במחוזות הצפון וחיפה וגם בכל הארץ. אנחנו כבר שם היום ונהיה שם ביתר שאת בעתיד, כשיותר ויותר אנשים כבר לא מסוגלים לממן רכישת דירה. בארצות רבות בעולם הדיור להשכרה הוא כבר מגמה רווחת וישראל מנסה ליישר קו עם זה. זה הכיוון של השוק כיום וכל הצדדים מרוויחים מכך – השוכרים כמובן, המדינה שמספקת פתרונות דיור לציבור, והיזמים והקבלנים שזוכים לבנות ולהפעיל את הפרויקטים".

כתיבת תגובה